22 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Otwarcie wystawy współczesnych ikon

9 stycznia 2009 r. - otwarcie wystawy współczesnych ikon autorstwa Zofii Bator „MATKA BOŻA W ŚWIĄTECZNEJ SUKIENCE”

Wernisaż wystawy, której tematyka wydaje się być niszowa zgromadził sporą grupę miłośników ikonopisarstwa. Jak zwykle rozpoczęto od przywitania wszystkich przybyłych, którego dokonała dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury Nauki ZAMEK Renata Nowakowska. Gospodyni zamkowego wzgórza dokonała również prezentacji autorki prac, po czym oddała głos głównej bohaterce tego wieczoru. Zofia Bator w bardzo profesjonalny sposób wprowadziła wszystkich w świat ikon opowiadając o wszystkich aspektach tej dziedziny sztuki. Ten niemal akademicki wykład pokazał, że ikona dla kultury chrześcijaństwa była i ciągle jest bardzo ważna.
Wystawa pt. „Matka Boża w świątecznej sukience” wchodzi w skład cyklu „Bogurodzica” i ma na celu przybliżenie bogactwa teologicznego oraz artystycznego świętych wizerunków, jak również tradycji przyozdabiania ich tzw. „sukienkami”. Współczesne ikony, wykonane w technice collage, inspirowane są wizerunkami z polskich sanktuariów maryjnych. Zachowują zasadnicze elementy charakterystyczne dla tego rodzaju twórczości: tradycyjny schemat, symbolikę barw oraz atrybutów. Ich autorka jest dr teologii, specjalistką z zakresu teologii ikony. Jest również współzałożycielką i prezesem Towarzystwa Miłośników Sztuki Sakralnej w Przemyślu. Swoje prace prezentowała dotychczas na następujących wystawach indywidualnych: Towarzystwo Muzyczne w Przemyślu (1996), Klasztor OO. Karmelitów Bosych w Przemyślu (2000), Zamek w Krasiczynie(2001), Centrum Kultury Katolickiej w Jarosławiu (2002), Kościół OO. Franciszkanów w Przemyślu (2008).
Wystawa czynna do 31 stycznia.

JPGWernisaż wystawy

JPGWernisaż wystawy

JPGWernisaż wystawy

JPGWernisaż wystawy

JPGWernisaż wystawy

JPGWernisaż wystawy

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl