11 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Relacja z imprez PCKiN

5 i 6 grudnia br. w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki odbyły się dwie imprezy przybliżające kulturę Ameryki Południowej.

5 grudnia 2008 r. - otwarcie wystawy fotografii Magdaleny Pardel i Pawła Treflera „Ameryka Łacińska - podboje i wyboje”
Podczas wernisażu zaprezentowane zostały fotografie z Argentyny, Belize, Chile, Gwatemali i Meksyku. Część ekspozycji jest wynikiem pracy autorów jako wolontariuszy w ramach projektu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP „Polska Pomoc 2008” w Meksyku. Tematyka wystawy to zapis dziewięciomiesięcznej podróży, jaką autorzy odbyli w 2007 i 2008 roku. Pracując jako wolontariusze mieli możliwość przebywania z nadzwyczajnymi ludźmi. Dzięki temu możliwe było spełnienie warunków, które Hindusi nazywają Upaniszada, co w języku polskim oznacza „siedzenie blisko” i jest niezbędnym warunkiem porozumienia. Właśnie dzięki niemu mogli poznać Jose. R. Togores Hernani, którego prace również zostały zaprezentowane.
Wystawa niezwykle sugestywnych fotografii przedstawiających mieszkańców Ameryki Łacińskiej i ich zwyczaje, tamtejszą architekturę oraz przepiękną przyrodę będzie czynna do 19 grudnia.

Magdalena Pardel sama o sobie: „Studia religioznawcze i latynoamerykańskie nauczyły mnie dostrzegania fenomenów i złożoności otaczającego świata. Dotychczasowe podróże były zatem naturalną konsekwencją raz pobudzonej ciekawości. Jak pisał Kapuściński: wszyscy jesteśmy fotografami posługującymi się zmienną ogniskową. Dzięki jej właściwościom, poruszając pierścieniem obiektywu, możemy obraz każdego obiektu czy sceny powiększyć lub zmniejszyć, wyodrębnić albo pominąć(…). W tym kontekście chciałabym zaprosić Państwa do poznania Ameryki Łacińskiej nie tylko jako tej niebezpiecznej, ogarniętej wojnami karteli narkotykowych, ale też jako miejsca, w którym pomimo problemów żyją tacy ludzie jak my, a wata cukrowa smakuje tak samo – choć ma różowy kolor.
Paweł Trefler – politolog i latynoamerykanista, doktorant w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoje zainteresowania regionem Ameryki Łacińskiej rozwijał już w szkole podstawowej, pogłębiając je podczas nauki w I LO im. J. Słowackiego w Przemyślu i studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pół roku spędzil w Chile jako stypendysta The Ryoichi Sasakawa Young Leaders Fellowschip Fund: SYLFF. Od lipca do listopada 2008 roku pracowal w meksykańskim stanie Chiapas jako wolontariusz w ramach projektu „Pomoc polska 2008”.

 

6 grudnia 2008 r. - . „Spotkania z muzyką z Nowego Świata: Meksyk, Kuba, Argentyna” – koncert na wiolonczelę i fortepian

6 grudnia, gdy do naszych domów różnymi drogami docierał Święty Mikołaj, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK zaprosiło mieszkańców naszego miasta na bezpłatny koncert w wykonaniu Anny Maklakiewicz-Pawluśkiewicz (wiolonczela) i Małgorzaty Góry (fortepian) pt. „Spotkania z muzyką z Nowego Świata: Meksyk, Kuba, Argentyna”. W programie znalazła się głównie muzyka prezentowana po raz pierwszy w naszym kraju. Usłyszeliśmy utwory następujących kompozytorów: Miguel Bernal Jimenez, Manuel Enriquez, Manuel M. Ponce, Alfonso de Elias, Isaac Albeniz, Silvestre Revueltas, Eduardo Diazmunoz, Jose Sabre Marroquin, Paquito De Rivera i na zakończenie Astor Piazolla.
Koncert przeplatany był komentarzem słownym wiolonczelistki Anny Maklakiewicz-Pawluśkiewicz, działającej na stałe w Meksyku (w stanie Veracruz). Artystka zapoznała słuchaczy z mało znaną u nas kulturą latynoską. Mówiła m. in. „Moim celem jest rozpowszechnianie klasycznej muzyki meksykańskiej kameralnej z udziałem wiolonczeli. Meksykańscy kompozytorzy końca XIX i XX wieku, wykorzystują motywy muzyki indiańskiej zawoalowanej we współczesnych brzmieniach. W niektórych utworach te motywy są bardziej słyszalne, a inne są przykładami poszukiwań oryginalnego brzmienia nie skrępowanego klasycznym pojęciem harmonii. Prezentowanie twórczości kompozytorskiej z kontynentu amerykańskiego, stosunkowo mało znanej w Polsce, jest elementem wzbogacającym wyobrażenie słuchaczy o rozwoju kultury i o osiągnięciach Meksyku w dziedzinie Sztuki Muzycznej”.
Na koncercie obecna była Monica Velarde – Attache Kulturalny Ambasady Stanów Zjednoczonych Meksyku. Dostojny gość został oprowadzony po Zamku Kazimierzowskim i zapoznany z jego działalnością przez dyrektora tego obiektu Renatę Nowakowską.

Anna Maklakiewicz-Pawluśkiewicz rozpoczęła naukę gry na wiolonczeli w PPSM im. E. Młynarskiego w Warszawie w klasie prof. J. Lugiewicza. Ukończyła Liceum Muz. im K. Szymanowskiego w klasie doc. A. Orkisza. Studia wyższe w AMFC (1979-1984) odbyła pod kierunkiem doc. A. Orkisza oraz w klasie K. Michalika uzyskując Dyplom z wyróżnieniem. Brała udział w licznych kursach interpretacji muzycznej m.in. w Łańcucie, Weimarze, Varnie i Sienie. W 1978 r. przeszła do finału i otrzymała Nagrodę Specjalną za „Wysoki Poziom Artystyczny” na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym w Poznaniu W 1980 wraz z pianistą A. Berezynskim reprezentowała Polskę na Międzynarodowym Konkursie Duetów w Barcelonie. W 1983 r. wspólnie z Małgorzatą Górą (fortepian) wygrała Międzyuczelniany Konkurs Muzyki Kameralnej w Lodzi. Artystka współpracowała z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej i Zespołem Opery Kameralnej w Warszawie. Była asystentem koncertmistrza wiolonczel w Orkiestrze Symfonicznej Xalapa (Veracruz) Meksyk i we Fresno ( Kalifornia) USA.
W latach 1988-1990 jako stypendystka Uniwersytetu we Fresno odbyła podyplomowe studia w klasie prof. M. Flaksmana otrzymując dyplom „Master of Art”. Przebywając w USA brała udział w festiwalach muzycznych (m.in. jako stypendystka Cleveland Symphony Orquestra Kent Blossom) i występowała jako solistka i kameralistka w miastach stanów Kaliforni, Florydy i Ohio. Od 1990 pracuje nieprzerwanie na Uniwersytecie Stanu Veracruz w Meksyku jako wiolonczelistka tria fortepianowego Wydziału Rozpowszechniania Kultury, oraz jako profesor klasy wiolonczelowej na Fakultecie Muzycznym. Realizuje liczne koncerty w całej Republice Meksykańskiej oraz programy do radia i telewizji.

JPGWystawa fotografii (54,83KB)

JPGKoncert na wiolonczelę i fortepian (42,99KB)

JPGAutorzy zdjęć: Magdalena Pardel i Paweł Trefler (36,55KB)

JPGKoncert na wiolonczelę i fortepian (56,78KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 12-12-2008 11:55
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 18-10-2010 10:24