20 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Relacja z imprez PCKiN

8 listopada 2008 r. – XX przemyski festiwal „Jazz nad Sanem” – koncert ANNY MARII JOPEK

Na zakończenie jubileuszowego, XX Jazzu nad Sanem zorganizowanego przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK wystąpiła Anna Maria Jopek. Ten niezwykły koncert metafizycznej artystki związany był z promocją najnowszej płyty BMW Jazz Club VOLUME 1 ANNA MARIA JOPEK Jo&Co. Przemyśl był pierwszym miastem na polskiej trasie koncertowej promującej ten krążek. Finał nastąpi 2 grudnia br. w Dąbrowie Górniczej, a po drodze będą jeszcze: Wrocław, Bydgoszcz, Gdynia, Kielce, Lublin i Kraków.
Już od pierwszych taktów urzekającej niezwykłymi frazami muzyki, artystka wprowadziła widownię w niepowtarzalną atmosferę właściwą tylko dla jej twórczości. Przez prawie dwie godziny czarowała nastrojem, który jak balsam koił spragnione czułości dusze widzów. Piosenki utrzymane w stylistyce z pogranicza różnych gatunków zdają się definiować muzyczną osobowość Anny Marii Jopek. Wszystkie prezentowane utwory spotykały się z takim samym, entuzjastycznym przyjęciem. W tym kontekście nie dziwi fakt, iż płyta BMW Jazz Club VOLUME 1 ANNA MARIA JOPEK Jo&Co uzyskała status złotej tuz po ukazaniu się. W dziele uwrażliwiania na prawdziwe piękno muzyki pomagał jej pochodzący z Tunezji Dhafer Youssef, którego głos – jak powiedziała sama Anna Maria Jopek - wydaje się być jednym z najcenniejszych skarbów współczesnej muzyki. Na zamkowej scenie obok Anny Marii Jopek i Dhafera Youssefa wystąpili jeszcze: Marek Napiórkowski - gitara, Robert Kubiszyn - kontrabas, Paweł Dobrowolski - perkusja, Pedro Nazaruk – gitara akustyczna, flety, cymbały.
Do Przemyśla na ten koncert zjechali widzowie z kilku miast naszego regionu. Był również niestrudzony Fanklub z Warszawy. Szkoda tylko, że nie wszyscy chętni mogli wysłuchać tego koncertu. Bilety „rozeszły” się na trzy tygodnie przed występem, a chętnych do ich nabycia było dwa, a może i trzy razy więcej niż może pomieścić sala widowiskowa. Były dostawki, a nawet bilety dla chętnych do wysłuchania tego koncertu na stojąco, ale i to było za mało. No cóż – szkoda.

Anna Maria Jopek urodziła się 14 grudnia 1970 w Warszawie. Jest wokalistką (trzy oktawy), pianistką, kompozytorką, autorką tekstów piosenek, producentką nagrań. Jest również zdobywczynią 15 płyt złotych i platynowych. Wydała kilkanaście albumów i około trzydziestu singli. Jest laureatką wielu konkursów i wyróżnień. Ukończyła Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie fortepianu, studiowała też na wydziale jazzu w Manhattan School of Music w Nowym Jorku. Jest stypendystką warszawskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i nowojorskiego Columbia University. Prywatnie jest żoną Marcina Kydryńskiego i córką Stanisława Jopka, tenora Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Ma dwójkę dzieci: Franciszka (ur. 1998) i Stanisława (ur. 2000).

11 listopada 2008 r. – koncert piosenek z „Kabaretu Starszych Panów” w wyk. JOANNY TRZEPIECIŃSKIEJ i JANUSZA SZROMA

50 lat temu, 16 października 1958 roku odbył się pierwszy występ Kabaretu Starszych Panów. Z okazji okrąglej, 50. rocznicy w wielu ośrodkach kultury w kraju organizowane były wydarzenia artystyczne prezentujące twórczość niezapomnianego duetu. Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK również uświetniło tę pamiętną datę. Niezapomniane utwory Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory w jazzowej aranżacji śpiewała Joanna Trzepiecińska, znana głownie z anteny Polsatu gdzie gra Alutkę w „Rodzinie Zastępczej", z programu „Jak oni Śpiewają" oraz wielu filmów. Świetny głos, osobowość artystyczna oraz jej popularność gwarantują zawsze powodzenie. Program wzbogacił Janusz Szrom, znany wokalista jazzowy, kompozytor i aranżer. Podczas koncertu śpiewał oraz opowiadał anegdoty o Starszych Panach , o piosenkach i „wciągał” publiczność do wspólnego śpiewania. Janusz Szrom jest autorem zaprezentowanego projektu muzycznego „Straszni Panowie Trzej”, pierwszego jazzowego opracowania piosenek Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. Występ dwójki artystów był na najwyższym poziomie zarówno pod względem tekstowym, muzycznym jak i wykonawczym. Na uwagę zasługuje oryginalne połączenie dwóch konwencji: jazzowej i aktorskiej. Słuchacz mógł więc skonfrontować odmienne podejście do tego samego materiału muzycznego. Niezaprzeczalną przyjemność sprawiało także słuchanie wybitnych muzyków: Bogdana Hołowni – fortepian oraz Andrzeja Łukasika – kontrabas. To, co najbardziej zachwyca i łączy wszystkie kompozycje składające się na koncert , to niebanalna harmonia, elastyczność języka, wyrafinowane rymy i doskonała rytmika tekstu przeznaczonego do śpiewania.
Marian Hemar napisał kiedyś, że w dobrej piosence ani tekst, ani muzyka nie muszą być nadzwyczajne, ale nadzwyczajny, jedyny w swoim rodzaju ma być sposób połączenia tych dwóch elementów. W przypadku Starszych Panów taka zależność zrealizowana jest niezwykle blisko ideału. Przemyska publiczność doceniła to wszystko „wstawiając” się w nadkomplecie. Wszystkie dostępne miejsca - poza siedzącymi oczywiście - z których można było zobaczyć i usłyszeć artystów były szczelnie wypełnione. Jednak nikt ze stojących na schodach czy w foyer nie narzekał. Muzyka płynąca ze sceny w pełni rekompensowała trud.
Koncert sfinansowany został ze środków Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

tekst i zdjęcia: Tomasz Beliński PCKiN

JPGJoanna Trzepiecińska

JPGJoanna Trzepiecińska

JPGKoncert Anny Marii Jopek

JPGKoncert Anny Marii Jopek

JPGJanusz Szrom

JPGKoncert Anny Marii Jopek

Opublikował:  | Data publikacji: 14-11-2008 15:45
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 18-10-2010 10:24