29 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Pamięć o zmarłych - obowiązkiem żywych!

30 października 2008 r. uczniowie klasy IIIa oraz IIb Gimnazjum nr 3 w Przemyślu  
wraz z opiekunami: E.Prajzner, M.Klepacką i A.Pipką odwiedzili Cmentarz Główny w Przemyślu, by odszukać, skatalogować i - jeśli to konieczne - uporządkować zapomniane groby dawnych pracowników przemyskich szkół - profesorów i nauczycieli, którzy całe swoje życie poświęcili młodzieży.
Była to odpowiedź na apel Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu, które zwróciło się do Dyrekcji Gimnazjum z prośbą o zewidencjonowanie takich grobów, znajdujących się w zabytkowej części cmentarza. Uczniowie chętnie podjęli się prac porządkowych, z zaangażowaniem usuwali sterty opadłych, dawno nieuprzątanych liści, porastający stare groby mech, usuwali resztki zeschłych roślin, popękane znicze,  rozlany wosk. Na bieżąco tworzono także dokumentację zdjęciową, potwierdzającą obecny stan nagrobków - być może dzięki niej, uda się w przyszłości odrestaurować najbardziej zniszczone obiekty i uratować dla przyszłych pokoleń te często unikatowe przykłady kultury sepulkralnej. Zebrane i opracowane materiały poglądowe zostaną przesłane do siedziby Towarzystwa, by mogło ono podjąć dalsze działania.
Uczniowie odwiedzili także cmentarze wojskowe - miejsca wiecznego spoczynku żołnierzy różnych narodowości, poległych w czasie I i II wojny światowej. Gimnazjaliści zaznajomili się z historią tych miejsc oraz życiorysami spoczywających tam postaci, związanych z Przemyślem i jego okolicami.
Ta wyjątkowa lekcja historii trwale połączyła pokolenia mieszkańców naszego grodu - tych, którzy tworzyli jego przeszłość i tych, którzy będą tworzyli jego przyszłość.

JPGNULL

Opublikował:  | Data publikacji: 12-11-2008 15:07
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 12-11-2008 15:07