13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Dwudniowe obchody 90-tej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Przemyślu

W poniedziałkowy wieczór o godz. 17.00 przemarszem ulicami miasta pod Pomnik Orląt Przemyskich rozpoczęły się dwudniowe obchody 90-tej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na przemyskim Rynku licznie zgromadzili się mieszkańcy Przemyśla, kombatanci, parlamentarzyści, samorządowcy oraz dzieci i młodzież z przemyskich szkół. Przy dźwiękach orkiestry wojskowej, z udziałem pocztów sztandarowych podczas przemarszu oddano hołd wielkiemu wodzowi Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Parlamentarzyści i samorządowcy złożyli okolicznościowe wiązanki przed popiersiem Marszałka przy ul. Wodnej, następnie pod tablicą na Wyb. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Hymn Państwowy był wstępem do oficjalnej części uroczystości pod Pomnikiem Orląt Przemyskich w Przemyślu. Jako pierwsi głos zabrali Posłowie na Sejm RP Piotr Tomański i Andrzej Ćwierz. W swoich wystąpieniach mówili o wielkim heroizmie i poświęceniu młodych ludzi w walce o niepodległą Polskę, którzy ukochanej Ojczyźnie poświęcili najpiękniejsze lata swojego życia. Małgorzata Chomycz Wicewojewoda Podkarpacki mówiła o roli wolności i solidarności narodu polskiego, a także o tym, iż musimy odpowiedzialnie pielęgnować narodowe wartości. Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla zwrócił uwagę na szczególną rolę Przemyśla i ziemi przemyskiej w odzyskaniu niepodległości. Mówił o tym jak ważne jest pielęgnowanie Niepodległości i wolności o tym, że odzyskana nie jest ona nam dana raz na zawsze. Zwrócił się do zgromadzonych podczas uroczystości słowami: „Dzisiaj od patriotów nie oczekuje się już chwytania za oręż. Dzisiejszym patriotyzmem jest służba ojczyźnie, tej dużej i tej małej”. Wyraził także zadowolenie z coraz liczniejszego udziału w uroczystościach ludzi młodych, którzy są naszą nadzieją na lepsze jutro. Podkreślał, iż święto odzyskania niepodległości jest radosnym wydarzeniem i tak je powinniśmy świętować. Wspomniał, także o uroczystych obchodach tego wydarzenia w Mościskach, w których wziął udział w dniu 9 listopada br.
Dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Przemyślu przygotowały patriotyczny program artystyczny, nawiązujący do wydarzeń poprzedzających bezpośrednio odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Następnie oficjalne delegacje przystąpiły do składania kwiatów i wieńców pod Pomnikiem Orląt Przemyskich. Jako pierwsi złożyli je przedstawiciele środowisk kombatanckich, parlamentarzyści i samorządowcy, służby mundurowe, oraz przedstawiciele organizacji społecznych i przedstawiciele miejskich przedsiębiorstw. W uroczystości udział wzięły również poczty sztandarowe z przemyskich szkół i zakładów pracy, służb mundurowych oraz organizacji społecznych.
Drugi dzień uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Bazylice Archikatedralnej w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, orkiestry wojskowej oraz Chóru „Magnificat”. Po Mszy Świętej złożono kwiaty na Cmentarzu Wojskowym na grobach Nieznanego Żołnierza, Orląt Przemyskich, Ireny Benszówny i Legionistów. Dowództwo Garnizonu Przemyśl przygotowało prezentację swojego sprzętu dla mieszkańców miasta, a dla pokrzepienia wojskową grochówkę serwowaną z wojskowej kuchni polowej. której przygotowanie sfinansował Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Młodzież z Wojskowego Ośrodka Kultury zachęcała mieszkańców Przemyśla do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych na przemyskim Rynku.
Organizatorami 90-tej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę byli Prezydent Miasta Przemyśla oraz Dowództwo Garnizonu Przemyśl.

Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

JPGOkolicznościowe przedstawienie przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 5 w Przemyślu (215,19KB)

JPGSkładanie kwiatów pod Popiersiem Marszałka Józefai Piłsudskiego (144,37KB)

JPGDo wspólnego śpiewania zachęcała młodzież z Wojskowego Ośrodka Kultury (155,99KB)

JPGSkładanie kwiatów i wieńców pod Pomnikiem Orląt Przemyskich podczas uroczystości w dniu 10 listopdad 2008r. (154,82KB)

JPGSkładanie kwiatów pod Tablicą poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu (103,29KB)

JPGPokaz sprzętu wojskowego (194,27KB)

JPGSkładanie kwiatów i wieńców pod Pomnikiem Orląt Przemyskich podczas uroczystości w dniu 10 listopdad 2008r. (151,32KB)

JPGObchody 90-tej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Przemyślu (139,90KB)

JPGobchody 90-tej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Przemyślu (233,33KB)

JPGPoseł na Sejm RP Andrzej Ćwierz (137,97KB)

JPGDo wspólnego śpiewania zachęcała młodzież z Wojskowego Ośrodka Kultury (187,65KB)

JPGPokaz sprzętu wojskowego (171,38KB)

JPGObchody 90-tej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Przemyślu (125,55KB)

JPGRobert Choma Prezydent Miasta Przemyśla zwrócił uwagę na szczególną rolę Przemyśla i ziemi przemyskiej w odzyskaniu niepodległości. Mówił o tym jak ważne jest pielęgnowanie Niepodległości i wolności o tym, że odzyskana nie jest ona nam dana raz na zawsze. Zwrócił się do zgromadzonych podczas uroczystości słowami: „Dzisiaj od patriotów nie oczekuje się już chwytania za oręż. Dzisiejszym patriotyzmem jest służba ojczyźnie, tej dużej i tej małej”. Wyraził także zadowolenie z coraz liczniejszego udziału w uroczystościach ludzi młodych, którzy są naszą nadzieją na lepsze jutro. (211,22KB)

JPGPokaz sprzętu wojskowego (160,33KB)

JPGPoseł na Sejm RP Piotr Tomański (140,31KB)

JPGObchody 90-tej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Przemyślu (185,16KB)

JPGMieszkańcy Przemyśla wspólnie śpiewali patriotyczne pieśni (192,20KB)

JPGObchody 90-tej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Przemyślu (153,07KB)

JPGPomnik Orląt Przemyskich (147,24KB)

JPGSkładanie kwiatów i wieńców pod Pomnikiem Orląt Przemyskich podczas uroczystości w dniu 10 listopdad 2008r. (163,60KB)

JPGSkładanie kwiatów i wieńców pod Pomnikiem Orląt Przemyskich podczas uroczystości w dniu 10 listopdad 2008r. (161,66KB)

JPGSkładanie kwiatów i wieńców pod Pomnikiem Orląt Przemyskich podczas uroczystości w dniu 10 listopdad 2008r. (166,94KB)

JPGMieszkańcy Przemyśla wspólnie śpiewali patriotyczne pieśni (196,10KB)

JPGSkładanie kwiatów pod Popiersiem Marszałka Józefai Piłsudskiego (183,40KB)

JPGSkładanie kwiatów i wieńców pod Pomnikiem Orląt Przemyskich podczas uroczystości w dniu 10 listopdad 2008r. (166,71KB)

JPGMieszkańcy Przemyśla wspólnie śpiewali patriotyczne pieśni (198,41KB)

JPGSkładanie kwiatów i wieńców pod Pomnikiem Orląt Przemyskich podczas uroczystości w dniu 10 listopdad 2008r. (141,67KB)

JPGPrzed uroczystością na przemyskim Rynku (196,36KB)

JPGSkładanie kwiatów pod Tablicą poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu (84,60KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 12-11-2008 10:20
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-05-2009 12:50