9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Koncert zespołu MIKE RUSSELL BAND

5 listopada w Klubie „Niedźwiadek” odbył się trzeci z kolei koncert przemyskiego festiwalu „Jazz nad Sanem”, którego organizatorem jest Przemyskie Centrum kultury i Nauki ZAMEK. W tym dniu naszą publiczność „czarował” zespół Mike Russell Band. Widzowie cierpliwie czekali na występ muzyków aż do momentu, kiedy czteroosobowy band wszedł na scenę. Wtedy atmosfera ożywiła się, a ze sceny przez półtorej godziny płynęła znakomita jazzowo-soulowo-funkowa muzyka. Już pierwszy utwór sprawił, że spragniona rozrywki publiczność z nieskrywanym entuzjazmem zaczęła wystukiwać stopami synkopowany rytm. Energia i żywioł muzyczny, który rozlał się ze sceny po całym klubie był wyczuwalny w każdym zakamarku. Szerokie inspiracje muzyków sprawiły, że zagrane przez nich utwory poruszyły nawet najwybredniejszych słuchaczy. Zadowolenie publiczności podzielali również sami muzycy, którzy na wyraźne życzenie widowni wydłużyli swój występ o bis. Z całą pewnością będą miło wspominać ten wieczór. Dodatkowym powodem zadowolenia dla pochodzącego z USA ciemnoskórego Mike’a Russella był fakt wybrania również ciemnoskórego Baracka Obamy na prezydenta jego ojczyzny. Artysta cały koncert zagrał w koszulce z wizerunkiem nowego „szefa” USA na piersiach.

W Przemyślu grupa MIKE RUSSELL BAND (USA, PL) wystąpiła w składzie:
Mike Russell - gitara, śpiew,
Piotr Wrombel - keyboard,
Tomasz Grabowy - gitara basowa,
Krzysztof Zawadzki – perkusja.


Mike Russell - swoją profesjonalną karierę rozpoczął w latach 60-tych, grywając w zespołach soulowych i bluesowych. Bardzo wcześnie zainteresował się kompozycją i aranżacją. Efekty tej działalności zachowały się na ścieżkach dźwiękowych wytwórni COLUMBIA RECORDS, z którą współpracował jako kompozytor i gitarzysta w latach 70-tych i 80-tych. W roku 1970 otrzymał nominację do nagrody GRAMMY za album „BLACK WOMAN" nagrany przez GLORIĘ TAYLOR. Założyciel zespołu „WALTER FOREST”, który współpracował m. in. z ANDYM WARHOLEM przy KENNEDY-CENTER w Waszyngtonie. W 1995 roku jego formacja „BLACK HERITAGE ORCHESTRA” z madagaskarską wokalistką MFA KERA, nagrała płytę, która w tym samym roku zajęła najwyższe miejsca w pierwszej dziesiątce europejskich i światowych list przebojów. Od 1996 roku prowadzi swój własny zespół „MIKE RUSSELL BAND”, który charakteryzuje się jazzowo-soulowo-funkowym brzmieniem. Polskiej publiczności dał się już poznać jako olśniewający partner Levandka (Zbigniewa Lewandowskiego), Krzysztofa Ścierańskiego i Wojciecha Karolaka.
Krzysztof Zawadzki - perkusista, kompozytor, producent, manager, oraz leader najpopularniejszego zespołu z kręgu muzyki fussion WALK AWAY. Edukację muzyczną rozpoczął w klasie akordeonu w Szkole Muzycznej I stopnia. W 16 roku życia zmienił znienawidzony instrument na wymarzone bębny i rozpoczął naukę w Szkole Muzycznej II stopnia w klasie perkusji. W 1980 r. ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia z wyróżnieniem, a w dwa lata później rozpoczął studia w Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Od 1995 roku zaprasza do wspólnego grania w zespole „Walk Away” najwybitniejszych muzyków z USA takich jak: Mike Stern, Mike Mainieri, Eric Marienthal, Mino Cinelu, Frank Gambale, Bob Berg, Joey Calderazo, David „Fuze” Fiuczynski, David Kikoski, Jeff Andrews , Randy Brecker, Bill Evans, Dean Brown, Victor Bailey, David Gilmore, Jim Beard, Bob Malach, Hiram Bullock, Mark Whitfield, Dave Samuels , Bennie Maupin , Steve Logan , Matthew Garrison , Adam Holtzman , Mitch Stein , Jane Getter i oczywiście Mike Russell.
Prowadząc własną grupę uczestniczy jednocześnie jako sideman w nagraniach studyjnych z innymi zespołami.
Piotr Wrombel - pianista, kompozytor i aranżer. Absolwent Wydziału Jazzowego Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Wojciecha Niedzieli. Jest przedstawicielem najmłodszej generacji muzyków jazzowych. Gra na różnych instrumentach klawiszowych. Bierze udział w wielu projektach jazzowych o zróżnicowanym charakterze. Jest także aktywny na scenie muzyki gospel i pop. Współpracuje między innymi z takimi artystami jak: Edyta Górniak, Ewa Uryga, Tatiana Okupnik, Zbigniew Namysłowski, Zbigniew Lewandowski.
Tomasz Grabowy – gitarzysta basowy, jako muzyk jazzowy zadebiutował na XIII festiwalu Jazz Juniors w Krakowie. Otrzymał wtedy indywidualną nagrodę (z grupą „Head Office”). Z formacją „Funky Groove” brał udział we wszystkich polskich festiwalach jazzowych (Jazz Jamboree, Summer Jazz Days, Jazz nad Odrą). Od roku 1995 Tomasz Grabowy jest członkiem grupy „Walk Away”. Pod tym szyldem muzyk odbył wiele tras koncertowych z gwiazdami jazzu światowego formatu: Mino Cinelu, Frank Gambale, Erick Mariethal, Randy Brecker, Bill Evans, Dean Brown, Bob Malach. Jako niezależny muzyk współpracował również z : Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Krystyną Prońko, Dave Samuels (ex Spyro Gyra), Henry McCoullough (ex Joe Cocker). Od wieku lat Tomasz Grabowy zajmuje czołowe miejsca w ankietach fachowych czasopism muzycznych.

JPGMike Rusell Band (51,83KB)

JPGMike Rusell Band (51,75KB)

JPGMike Rusell Band (60,40KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 07-11-2008 15:29
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-05-2009 12:48