9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

XX przemyski festiwal „Jazz nad Sanem” – koncert zespołu MACK GOLDSBURY AND THE POLISH CONNECTION

XX przemyski festiwal „Jazz nad Sanem” jest już na półmetku. Impreza, której organizatorem jest Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK ściąga ogromne rzesze miłośników tego gatunku muzyki. Festiwal składa się z czterech wieczorów z jazzem – dwóch na Zamku Kazimierzowskim i dwóch w Klubie „Niedźwiadek”. Zaplanowano go tak, aby zadowolić zwolenników mniejszych, klubowych sal oraz tych, którzy preferują bardziej przestronne pomieszczenia. „Magnesem” drugiego koncertu, który odbył się tym razem w „Niedźwiadku” był zespół Mack Goldsbury And The Polish Connection. Grupa przyjechała do Przemyśla prosto ze Lwowa, gdzie „dali” entuzjastycznie przyjęty koncert w tamtejszej Filharmonii. Nie jest to oczywiście żaden wykładnik poziomu artystycznego dla przemyskiej „wyrobionej” widowni, jednak to co zaprezentowali w „Niedźwiadku” i jak zostali przyjęci potwierdza tylko ich wysoką klasę. Koncert zapowiedziała dyrektor PCKiN ZAMEK Renata Nowakowska, a później, później to już była tylko wspaniała muzyka i dużo, bardzo dużo oklasków unoszonej na jazzowych falach widowni.
Zespół Mack Goldsbury And The Polish Connection powstał w czerwcu 2005 roku i od tego czasu współpracuje regularnie, powiększając wciąż swój repertuar obejmujący zarówno kompozycje własne, jak i standardy jazzowe. Pierwszy koncert odbył się w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Jazz pod Piątką” w Gnieźnie. W listopadzie 2005 r. muzycy wystąpili podczas koncertu gwiazd „XXXI Jesieni Jazzowej” w Gorzowie Wlkp. Całość rejestrowała Telewizja Polska. Zespół został też entuzjastycznie przyjęty podczas prestiżowego festiwalu „Jazz w Lesie 2006” odbywającego się w Sulęczynie. Podobnie było podczas „XXII Głogowskich Spotkań Jazzowych”. Muzycy gościli już na scenach festiwalowych w Kielcach, Gdyni, Szczecinie, Świdnicy i Zielonej Górze oraz na wielu scenach klubowych. Pierwszą płytę zespołu wydała wytwórnia Interfuse-Records w kwietniu 2008 r. Obecna trasa koncertowa promuje debiutancki album zespołu.

MACK GOLDSBURY - urodził się w Texasie w 1946 roku. Przez wiele lat mieszkał w Nowym Jorku, gdzie współpracował z tuzami światowego jazzu. Już jako siedemnastolatek był profesjonalnym i rozpoznawalnym muzykiem dzięki potężnemu brzmieniu swego saksofonu i niesamowitej energii w improwizacjach. Lista muzyków z którymi koncertował i nagrywał jest bardzo długa, są to m.in. John Scofield, Billy Hart, Jimmy Dorsey, Red Garland, Jaky Byard, Paul Motian, Tim Berne, Ray Anderson, Jimmy Garrisson, Ed Shuller. Artysta nigdy nie wytyczał granicy pomiędzy muzyką jazzową a pop. Brał udział w sesjach m.in. z Temptations, Stevie Wonderem, Cher czy Frankiem Sinatrą jr. Prowadził też RIAS Radio Big Band. Obecnie, oprócz działalności koncertowej, Mack Goldsbury jest wykładowcą wyższych uczelni muzycznych oraz warsztatów jazzowych.
Amerykańskiemu saksofoniście podczas koncertu w przemyskim „Niedźwiadku” towarzyszyli: Maciej Fortuna - trąbka, Dawid Troczewski - piano, Krzysztof Ciesielski – kontrabas oraz Ireneusz Budny -perkusja.

JPGMack Goldsbury (65,69KB)

JPGMack Goldsbury (41,56KB)

JPGMack Goldsbury (55,45KB)

JPGMack Goldsbury (67,40KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 30-10-2008 15:45
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 18-10-2010 10:24