9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Koncert zespołu Urszula Dudziak Superband - relacja

Znany wszystkim mieszkańcom naszego miasta i niepotrzebujący specjalnej reklamy, dwudziesty już przemyski festiwal jazzu „Jazz nad Sanem” rozpoczął się. Wykonawcy, którzy uświetnią tegoroczną jubileuszową edycję usatysfakcjonują nawet najbardziej wymagającą widownię. Urszula Dudziak, Anna Maria Jopek, Mack Goldsbury And The Polish Connection to wykonawcy z „najwyższej półki”.
Jako pierwsza w Przemyślu wystąpiła czołowa postać współczesnej wokalistyki jazzowej Urszula Dudziak. Artystka posiada niezwykłą skalę głosu (pięć oktaw), swobodę i perfekcję intonacji. Jej oryginalna technika wokalna oraz pionierskie osiągnięcia w zastosowaniach współczesnej elektronicznej technologii muzycznej, zyskały jej sławę artystki oryginalnej i kreatywnej. Na zamkowej scenie oprócz tego wszystkiego zaprezentowała się również jako osoba z dużym poczuciu humoru. Z właściwą tylko sobie swobodą oraz umiejętnością rozbawiania publiczności wzbogaciła ten koncert o anegdoty „z życia wzięte”. Był to element, który w połączeniu z prezentowaną muzyką stworzył doskonałą całość.
W programie usłyszeliśmy najbardziej żywiołowe oraz znane utwory Urszuli Dudziak, w tym światowy hit Papaya. Utwór ten został zagrany na zakończenie koncertu i jak się łatwo domyślić wywołał burzę oklasków wypełnionej po brzegi widowni oraz obowiązkowy bis. Był to rewelacyjny koncert rewelacyjnej artystki, na rozpoczęcie jubileuszowego i zapewne również rewelacyjnego – całego festiwalu.
Urszuli Dudziak towarzyszyli muzycy: Tomasz Krawczyk – gitara, Artur Lipiński – perkusja, Daniel Biel – gitara basowa, Jan Smoczyński - fortepian i akordeon.
Kariera Urszuli Dudziak na dobre rozpoczęła się po tym, jak w 1973 roku wyjechała do Nowego Jorku. Jako solistka w popularnej grupie skrzypka Michała Urbaniaka podróżowała po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Nagrała ponad 50 albumów z takimi sławami jak: Gil Evans Orchestra, the Vienna Art. Orchestra, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Bob James, Peter Erskine, Omar Hakim, Michael and Randy Brecker, Marcus Miller, Kevin Eubanks, Flora Purim, Airto Moreira, Joe Henderson, George Duke, Ron Carter, Bobby Mc Ferrin. Podstawę wokalistyki Urszuli Dudziak stanowi instrumentalne traktowanie głosu, wywodzące się z klasycznej i powszechnej w muzyce jazzowej techniki śpiewu „scatem”. Sama wokalistka mówi o sobie: „Moje koncerty to wybór najlepszych utworów z 50 płyt, które nagrałam w dotychczasowej karierze. Kompozycje są skrupulatnie wybrane, niejednokrotnie zagrane w nowoczesnych aranżacjach i przedstawione w zróżnicowanym instrumentarium. Jako jedyna wokalistka na świecie używam elektroniki w unikalny sposób dodając muzyce nowego niespotykanego wymiaru Koncertuję w towarzystwie młodych wybitnie uzdolnionych polskich muzyków”.

 

tekst i zdjęcia: Tomasz Beliński PCKiN

JPGUrszula Dudziak (68,07KB)

JPGUrszula Dudziak (45,06KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 27-10-2008 15:07
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 18-10-2010 10:24