9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Patriotyczne wychowanie w rocznicę 90 lecia odzyskania niepodległości.

22 października br. nastąpiło uroczyste przekazanie odremontowanych staraniem Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu nagrobków  pod opiekę młodzieży. Nagrobki odremontowano przy pomocy Zakładu Karnego w Przemyślu.
Na Cmentarzu Głównym w Przemyślu, Towarzystwo przekazało pod opiekę I Liceum Ogólnokształcącego klasie nr 1A, nagrobek Teofila Szymczakowskiego, który zginął w obronie Kresów Wschodnich pod Pińskiem dnia 25 IX 1920r. Opiekun klasy Danuta Brud przybyła na ta uroczystość z całą klasą. Swoją obecność zaznaczył dyrektor szkoły Tomasz Dziumak.
Na tym Cmentarzu przekazano także nagrobek Jana Gołubickiego młodzieży Zespołu Szkół Usługowo- Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu w skład którego wchodzi Technikum nr 1 im. Armii Krajowej. Jan Gołubicki kolejarz nie zawahał się wykonać rozkaz Armii Krajowej i zniszczył okupantowi transport militariów najeżdżając pociągiem na pociąg. Stracił w tej akcji życie w 1944r i osierocił dwóch synów i dwie przybrane córki, pozostawił żonę oraz matkę która w trzy lata później w tej mogile również pochowano. Mieszkał w Przemyślu przy ulicy Smolki 3. Rodzina po wojnie opuściła Przemyśl. Obecnie żyje tylko wnuczka, która zamieszkuje w Krakowie. Przychodzi zaduma nad ludzkim dramatem, nad życiem nad wdzięcznością Ojczyzny za jego ofiarę. Dla żołnierzy Armii Krajowej ta wdzięczność przyszłą późno. Dla rodziny Jana Gołubickiego nigdy. Troska jaką młodzież obejmie to miejsce to maleńki okruszek pamięci, ale jakże cenny w dobie zanikania wartości patriotycznych. Z młodzieżą przybył dyrektor szkoły Andrzej Olejnik.
Towarzystwo na Cmentarzu Zasańskim przekazało młodzieży II LO im. profesora Kazimierza Morawskiego w Przemyślu - nagrobek Majora Wojska Polskiego Ludwika Oręż Pogorzelskiego, oraz grobowiec Eugeniusza Dębickiego społecznika i zasłużonego obywatela Przemyśla . Młodzież klas mundurowych tego Liceum, która przybyła z nauczycielka historii Aleksandrą Gusztyłą, już opiekuje się nagrobkiem matki gen. Maczka ( usytuowanego na tym cmentarzu). Anna Maczek w okresie I wojny światowej utraciła trzech synów. Natomiast Ludwik Oręż Pogorzelski zmarł w 1988r. przeżywszy 90 lat. Jego matka po wojnie utraciła dobra we Lwowie i zamieszkała w Przemyślu. Pozostała bez środków do życia. Syn który walczył w Armii Amerykańskiej z okupantem, po wojnie pozostał na zachodzie, ale sytuacja matki sprowokowała go do powrotu. Tu żył na granicy ubóstwa jak liczna rzesza potomków szlachty polskiej. Zamieszkiwał w skromnym mieszkanku przy ulicy Osińskich 7. Przez dziesiątki lat udzielał korepetycji uczniom przemyskich szkół średnich.
Przy jego nagrobku symboliczną minutą ciszy uczczono pamięć uczniów Zasańskiego Gimnazjum, którzy walcząc dziewięćdziesiąt lat temu o odzyskanie niepodległości utracili życie. Byli to wspomniany wcześniej Teofil Szymczakowski, Alfons Różycki, Władysław Marian Szultz, Józef Kędzierski i Tadeusz Kędzierski , Stanisław Artwiński, Tadeusz Durkacz, Władysław Ryż, Stanisław Osostowicz, Wacław Motyka, Ferdynand Nowak, Adam Kordecki, Wilhelm Kunert, Jan Switalski, Wilhelm Wysocki, Kazimierz Szhaller, Władysław Kramarz. Część z nich spoczywa w zbiorowym grobowcu Orląt Przemyskich” . Inni spoczywają na naszych cmentarzach w pojedynczych mogiłach.
Reaktywowany w ramach działalności TPPiR Komitet Ochrony Starych Cmentarzy, któremu przewodniczy Alicja Chruścicka, sukcesywnie odszukuje zapomniane zniszczone nagrobki bohaterów narodowych i stara się im przywrócić godny wygląd. Kwestuje na ten cel. Wymienione szkoły biorą udział w tegorocznej „Kweście 2008”. Również są zasłużone w porządkowaniu zapomnianych mogił.
Uroczyste przekazanie wspomnianych nagrobków pod opiekę młodzieży, swoją obecnością zaszczycił Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, por. Piotr Gawłowski przedstawiciel Garnizonu Przemyśl, Piotr Idzikowski naczelnik wydziału Edukacji i Sportu UM oraz Bogusława Pieczyńska Prezes Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu.

Alicja Chruścicka TPPiR

foto: Witold Wołczyk

JPGNagrobek Ludwika Oręż Pogorzelskiego (101,29KB)

JPGNagrobek Teofila Szymczakowskiego (97,04KB)

JPGnagrobek Jana Gołubickiego (109,22KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 24-10-2008 12:21
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 18-10-2010 10:20