8 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„EKO-PATROL” – akcja prowadzona przez Strażników Miejskich z Przemyśla

„Pies jest przyjacielem człowieka” – to stare powiedzenie obecnie straciło wiele na wartości. Są oczywiście ludzie, którzy swoich czteronożnych pupilów traktują jak należy, są one ich powodem do radości i dumy, zapewniają bezpieczeństwo. Są również ludzie, którzy zwierzęta traktują jak przedmioty. Porzucone najczęściej trafiają na ulice pozostawione same sobie stają się zagrożeniem dla otoczenia. Dlatego też, tak cenna jest inicjatywa samorządu Przemyśla związana z wyposażeniem i wyszkoleniem Strażników Miejskich do wyłapywania bezdomnych Zwierząt.
Funkcjonariusze Straży Miejskiej od początku października uczestniczą w tak zwanych „Eko-patrolach”. Akcję poprzedziło szkolenie zorganizowane przez jedną z Tarnowskich Firm, celem którego było zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności z tego zakresu. Do teraz od chwili utworzenia specjalnych patroli strażnicy wyłapali między innymi 17 psów, 4 koty i bociana, który nie zdążył udać się w przedzimową podróż. W wykonywaniu czynności związanych z wyłapywaniem strażnicy posługują się:
- poskromem dla psów;
- klatką samołapką dla kota;
- klatką dla psa;
- ubraniem ochronnym;
- fartuchem ochronnym;
- rękawicami ochronnymi;
- kewlarowym rękawem ochronnym.
Wyłapane zwierzęta trafiają do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Orzechowcach, gdzie cały czas trwają prace modernizacyjne. Jak poinformował nas Artur Bąk Kierownik Schroniska zostały zakończone prace związane montażem 24 nowych boksów sfinansowanych przez przemyski samorząd. Część z nowych bud zakupili rzeszowscy wolontariusze. Ponadto ułożone zostały chodniki doprowadzające do boksów z płyt przekazanych nieodpłatnie przez Zarząd Dróg Miejskich w Przemyślu. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą jeszcze w tym roku powstaną wybiegi dla psów. Przygotowywane są również pomieszczenia dla kotów oraz specjalne izolatki dla zwierząt. Na bieżąco prowadzona jest również akcja sterylizacji, sponsorowana jest ona przez osoby wspierające działalność schroniska.
Przypominamy, iż każdego dnia od świtu do zmierzchu dzieci, dorośli i wycieczki ze szkół mogą przyjechać do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Orzechowcach. Podczas takich odwiedzin można uzyskać informacje o zwierzętach, zasadach dbania o ich zdrowie. Można również zobaczyć, jak mieszkają.

Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

JPG„EKO-PATROL” – akcja prowadzona przez Strażników Miejskich z Przemyśla

JPG„EKO-PATROL” – akcja prowadzona przez Strażników Miejskich z Przemyśla

Opublikował:  | Data publikacji: 21-10-2008 09:32
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 18-10-2010 10:28