17 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Relacja z imprez PCKiN

10 października 2008 r. – otwarcie pokonkursowej wystawy prac plastycznych młodzieży „Herbert moja inspiracja”

W ramach obchodów Roku Zbigniewa Herberta w Przemyślu zorganizowanych przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, wśród wielu ciekawych propozycji (sesja literacka, autorskie spotkania z młodzieżą w szkołach, Noc Poetów, konkurs literacki, spektakl „Powrót Pana Cogito” z rewelacyjną rolą Zbigniewa Zapasiewicza) znalazł się również konkurs plastyczny pn. „Herbert moja inspiracja”. Otwarcie pokonkursowej wystawy połączone z ogłoszeniem wyników oraz wręczeniem dyplomów i nagród przez dyrektor PCKiN ZAMEK Renatę Nowakowską odbyło się w piątek 10 października br. w zamkowej Galerii.
Jury w składzie: Elżbieta Cieszyńska – przewodnicząca, Teresa Babińska, Renata Torba, Andrzej Cieszyński i Łukasz Konieczny po obejrzeniu wszystkich prac biorących udział w konkursie postanowiło nagrodzić:

I miejsce – Katarzyna Pata „W pracowni”
II miejsce – Małgorzata Balicka „Apollo i Marsjasz”
III miejsce – Łukasz Konieczny „Dlaczego klasycy”
- Natalia Mazur „Potęga smaku”
- Małgorzata Sus „Pan myślę”
Wyróżnienia honorowe: Małgorzata Strysiał „Martwa natura”, Piotr Styś „Przemyślenia Pana Herberta”, Sołomyja Bogusz „Pan od przyrody”, Szczepan Marciniec „Apollo i Marsjasz”.
Dyplom za udział:Wojciech Mokrzycki, Anna Golojuch, Joanna Sadowska, Sabina Piliszko, Anna Zagrobelna, Amanda Figlarska, Marian Walczak, Katarzyna Dybel.


Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace odznaczały się kreacyjnością autorów w wyrażaniu osobistych refleksji o trudnej poezji Z. Herberta i przedstawieniu ich w niebanalnej formie plastycznej. Dyplom oraz nagrodę odebrała również Marta Bęben - zwyciężczyni w konkursie literackim - za esej pt. „Czy poświęcenie ma sens, czyli o prometeizmie w twórczości Herberta”. Wśród nauczycieli i instruktorów, którzy przyczynili się do tak wysokiego poziomu prac znaleźli się: Barbara Torba, Wanda Kochanowicz, Alicja Pietraszkiewicz, Renata Torba, Andrzej Cieszyński, Teresa Babińska, Małgorzata Pięta, Małgorzata Wilgucka, Monika Wieszczek. Organizatorzy składają im serdeczne podziękowania.

12 października 2008 r. – VIII Dzień Papieski na Zamku Kazimierzowskim

Dzień Papieski, który przeżywamy corocznie, za każdym razem obchodzony był pod innym hasłem. W minionych latach, począwszy od roku 2001 towarzyszyły nam słowa: „Pontyfikat Przełomów”, „Jan Paweł II - Świadek Nadziei”, „Jan Paweł II - Apostoł Jedności”, „Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju”, „Jan Paweł II - Orędownik Prawdy”, „Jan Paweł II - Sługa Miłosierdzia”, „Jan Paweł II – Obrońca godności człowieka”. „Jan Paweł II - Wychowawca Młodych" - pod takim hasłem upłynęły obchody tegorocznego, ósmego Dnia Papieskiego.
Ten niezwykły dzień na terenie całego kraju koordynuje Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Wśród centralnych obchodów znalazły się takie medialne wydarzenia jak Koncert Galowy na Placu Zamkowym w Warszawie oraz uroczyste rozdanie prestiżowej Nagrody TOTUS na Zamku Królewskim. Uroczystościom towarzyszyła kwesta na wsparcie prowadzonego przez Fundację funduszu stypendialnego dla zdolnej, a ubogiej młodzieży z małych miast i wsi.
Na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu to święto obchodzone było 12 października. Uroczysty koncert rozpoczął się punktualnie o godz. 17.00 występem Chóru działającego przy kościele Ojców Karmelitów Bosych w Przemyślu. W dalszej części na przemian występowali i ten uroczysty dzień swoimi umiejętnościami artystycznymi uświetnili: Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”, solistki oraz grupa dziecięca z Klubu Garnizonowego w Przemyślu pod kierunkiem Elżbiety Bernatek. Teksty tematyką nawiązujące do Dni Papieskich, autorstwa uczniów z klasy drugiej Liceum Muzycznego w Przemyślu czytała Paulina Rudawska.
Cały, niezwykle nastrojowy koncert na pewno wszystkim pozostanie w pamięci.

14 października 2008 r. - ZAKOŃCZENIE OBCHODÓW ROKU ZBIGNIEWA HERBERTA W PRZEMYŚLU „Przesłuchanie anioła” koncert piosenek do wierszy Zbigniewa Herberta w wykonaniu kwartetu „ProForma”

Ostatnim akcentem obchodów Roku Zbigniewa Herberta w Przemyślu zorganizowanych przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK był koncert w Klubie „Niedźwiadek” pt. „Przesłuchanie anioła” w wykonaniu kwartetu „ProForma”. Występ artystów z Poznania składał się głownie z piosenek, do których wykorzystano wiersze Zbigniewa Herberta oraz muzykę Przemysława Gintrowskiego. Charakterystyczny głos Przemysława Lembicza oraz ciekawa aranżacja prezentowanych utworów stworzyły niepowtarzalny klimat. Udzielił się on widowni, która w skupieniu wysłuchała dwugodzinnego koncertu.
Początki poznańskiego Kwartetu ProForma sięgają połowy 2001 roku, gdy z inicjatywy Przemysława Lembicza (śpiew, gitara) oraz Marcina Żmudy (fortepian, śpiew) powstał duet, by zmierzyć się z rodzajem muzyki określanym jako piosenka poetycka lub poezja śpiewana. Od początku działalności dużą część repertuaru stanowiły piosenki autorstwa Jacka Kaczmarskiego, tria Gintrowski, Kaczmarski, Łapiński, oraz Stanisława Staszewskiego. Zespół jeszcze jako duet zaczął grać koncerty, początkowo klubowe. Niedługo po rozpoczęciu działalności środowisko artystyczne zelektryzowała wieść o chorobie Jacka Kaczmarskiego. Zespół poczuł się w obowiązku włączyć się w akcję pomocy temu artyście. Akcja pomocy nabierała rozpędu, organizowano wiele koncertów, na które zespół zaczął być zapraszany. Koncertował m. in. na festiwalach w Przemyślu, Kielcach. Jest regularnym gościem festiwalu piosenki poetyckiej „Nadzieja” w Kołobrzegu oraz na wielu (obecnie już ponad trzystu) koncertach w całej Polsce. Występował zarówno samodzielnie, jak i u boku m.in. Przemysława Gintrowskiego, Jacka Bończyka, Kuby Sienkiewicza czy Mirosława Czyżykiewicza. W międzyczasie skład zespołu rozszerzył się o Piotra Lembicza (gitara, śpiew) oraz Wojtka Strzeleckiego (gitara basowa, śpiew). Repertuar Kwartetu ProForma nadal stanowią piosenki znane z wykonań Jacka Kaczmarskiego, natomiast propozycja jest sukcesywnie rozszerzana o piosenki własne oraz Brassensa, Waitsa i Cave"a.

 

Zamek Kazimierzowski „Perłą w Koronie Podkarpacia 2008”

Na początku czerwca br. została ogłoszona lista atrakcji turystycznych Podkarpacia rekomendowanych przez portal naszemiasto.pl. Wśród ubiegających się o tytuł „Perła w Koronie Podkarpacia 2008” znalazł się również Zamek Kazimierzowski w Przemyślu. Z pośród wielu propozycji do ścisłej czołówki zaliczono 10 najciekawszych miejsc naszego regionu, które otrzymały ten prestiżowy tytuł. W drodze głosowania, które zakończyło się 30 sierpnia br. Zamek Kazimierzowski zdobył bardzo wysokie 4 miejsce i tym samym tytuł „Perła w Koronie Podkarpacia 2008”.

 

tekst i zdjęcia: PCKiN

JPGUczestnicy Konkursu plastycznego "Herbert moja inspiracja"

JPGWszyscy wykonawcy koncertu z okazji VIII Dnia Papieskiego

JPGCertyfikat Perła w Koronie Podkarpacia 2008

JPGKoncert kwartetu ProForma w Niedźwiadku

Opublikował:  | Data publikacji: 16-10-2008 13:24
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 18-10-2010 10:24