Dni Kultury Chrześcijańskiej w Przemyślu

W poniedziałek 22 września br. w przemyskiej Bazylice Archikatedralnej została odprawiona przez J.E. Ks. Abp. Józefa Michalika uroczysta Msza św., inaugurująca obchody Dni Kultury Chrześcijańskiej. Ks. Arcybiskup w wygłoszonym kazaniu wskazał m.in. na ważną, kulturotwórczą rolę chrześcijaństwa. W Mszy św. brali udział przedstawiciele różnych środowisk twórczych, instytucji i organizacji. Oprawę liturgiczną zapewnił chór z kościoła OO. Karmelitów Bosych w Przemyślu.
W Przemyskiej Bibliotece Publicznej czynna jest od 15 września do 4 października wystawa „Święte wizerunki Wschodu i Zachodu”, prezentująca obrazy sakralne, w sposób szczególny związane z archidiecezją przemyską. Jest to zaledwie niewielka część zbioru o. Pawła Ferko, o którym będzie opowiadał 12 października o godz. 18.00 w kościele OO. Karmelitów Bosych w Przemyślu.
28 września, w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej, odbyło się spotkanie z Mateuszem Pieniążkiem. Autor m.in. Baśni krasiczyńskich i Legend przemyskich, dał się poznać także jako poeta, sięgający w swojej twórczości po tematy religijne. Jego wieczór autorski, noszący tytuł Powrót do źródeł – wiersze tynieckie, który odbył się w świetle świec na przemyskim Karmelu, dostarczył wielu głębokich, duchowych przeżyć, także za sprawą perfekcyjnego akompaniamentu Ireneusza Zarębińskiego.
Od 24 września do 11 października br. czynna jest wystawa „Pod skrzydłami aniołów” w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana”, Przemyśl, ul. Żeromskiego 10. Prezentowane na wystawie prace plastyczne, wykonane w różnych technikach, nawiązują zarówno do sztuki współczesnej jak też do chrześcijańskiej tradycji. Ich autorkami są: Zdzisława Łapka, Joanna Zub, Zofia Bator oraz młodzież z pracowni plastycznej MDK przy ul. Borelowskiego 9 w Przemyślu (instr. Barbara Torba).

Źródło: Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Sakralnej
Autor: Zofia Bator

 

 

JPGDni Kultury Chrześcijańskiej w Przemyślu (161,47KB)

JPGDni Kultury Chrześcijańskiej w Przemyślu (200,28KB)

Opublikował(a):  Data publikacji: 03-10-2008 11:07 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 18-10-2010 10:20

Na skróty