15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Obchody 69 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę w Przemyślu

Obchody 69 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę w Przemyślu rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji poległych i pomordowanych obrońców Ojczyzny odprawioną w Kościele Garnizonowym OO. Karmelitów Bosych. Przy Grobie Katyńskim na Cmentarzu Wojskowym w Przemyślu z udziałem orkiestry wojskowej i pocztów sztandarowych, odbył się dalszy ciąg uroczystości.
Uczestniczący w uroczystościach Mirosław Karapyta Wojewoda Podkarpacki w swoim wystąpieniu wyraził uznanie dla władz Przemyśla, które w tak uroczysty sposób czczą pamięć ofiar II Wojny Światowej. W imieniu władz samorządowych Przemyśla głos zabrał Zastępca Prezydenta Dariusz Iwaneczko przedstawił wiele historycznych faktów, które towarzyszyły sowieckiej agresji na Polskę. Wyraził zadowolenie z licznego udziału w uroczystości dzieci i młodzieży przemyskich szkół. Na ręce Prezydenta Miasta Przemyśla oraz Dowódcy Garnizonu Przemyśl swoje listy przesłali Posłowie na Sejm RP: Marek Kuchciński oraz Piotr Tomański, a także Andrzej Zapałowski Poseł do Parlamentu Europejskiego.
Po wystąpieniach delegacje przystąpiły do składania kwiatów przy Krzyżu Katyńskim, Grobie Nieznanego Żołnierza oraz Kwaterze Żołnierzy Armii Krajowej. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele środowisk kombatanckich, przedstawiciele samorządów. Na uroczystość licznie przybyła również młodzież przemyskich szkół, dla której ta uroczystość to kolejna żywa lekcja historii.
Organizatorami uroczystości byli: Prezydent Miasta Przemyśla oraz Dowództwo Garnizonu Przemyśl.

Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

JPGMirosław Karapyta Wojewoda Podkarpacki (150,36KB)

JPGSkładanie Wieńców Przez Władze Wojewódzkie i Samorząd Przemyśla (210,02KB)

JPGSkładanie wieńców przez przybyłe delegacje (162,15KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 18-09-2008 08:47
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 24-03-2009 10:06