16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Relacja z weekendowych imprez PCKiN

12 września 2008 r. – otwarcie wystawy malarstwa Zdzisława Twardowskiego oraz promocja książki pt. „Herbarz polski”

 

    W piątek 12 września 2008 roku o godz. 17.00 w Galerii Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK otwarto wystawę malarstwa Zdzisława Twardowskiego.

    Artysta urodził się w Mrozowie k. Wrocławia w 1955 roku. Ukończył studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. W 2002 r. Uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Mieczysława Hermana. Tworzy głównie w technice olejnej. Tematyka jego prac jest różnorodna, ale dominuje w niej pejzaż. Jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia Artystów „Bieszczadzka Strzecha”. Uczestniczy w plenerach krajowych i zagranicznych. Sam również jest organizatorem takich imprez. Jego prace znajdują się w galeriach krajowych i zagranicznych. Zdzisław Twardowski z Sanokiem związany jest od 20 lat. Pracuje w Osiedlowym Domu Kultury „Puchatek” jako plastyk i prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Organizuje międzynarodowe plenery malarskie.
    Po oficjalnej ceremonii otwarcia, jak zwykle przy takiej okazji dyskutowano o prezentowanych dziełach oraz o tym, co w sztuce istotne i warte uwagi nie tylko dla tak zwanego środowiska. Wystawa będzie czynna do końca września.
      Tego samego popołudnia tuż po wernisażu, w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, w zamkowym foyer odbyła się promocja książki pt. „Herbarz polski”. Jest to reprint wykonany na podstawie oryginału Mariana Gumowskiego z lat 1933-1934. Pierwotna edycja była wydawnictwem kolekcjonerskim – do wydrukowanego osobno zeszytu, wklejane były barwne wyobrażenia herbów, załączane w formie znaczków do opakowań kawy HAG. Aby zachować charakter oryginału, poszczególne herby zreprodukowane zostały w pierwotnym kształcie znaczków. Podstawę do reprodukcji stanowiły trzy niekompletne egzemplarze ze zbiorów prywatnych oraz Południowo-Wschodniego Instytutu Naukowego w Przemyślu. Oryginalny tekst i tablice ilustracyjne uzupełnione zostały posłowiem prezentującym życie i działalność autora prof. Mariana Gumowskiego. Pozycja ta wydana została nakładem Witryny Wydawniczej Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

 

12 września 2008 r. – ROZPOCZĘCIE SEZONU - koncert fortepianowy Floriana Krumpöck (Austria)
    W piątkowy wieczór, przy wypełnionej sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego po raz pierwszy w Przemyślu wystąpił austriacki pianista, dyrygent - Floriana Krumpöck. Tym koncertem Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK oficjalnie rozpoczęło nowy sezon artystyczny w swoich placówkach.
    Floriana Krumpöck urodził się w 1978 roku w Wiedniu. Od najmłodszych lat studiował u największych sław pianistyki: Gerharda Oppitza, Elisabeth Leonskaja i Rudolfa Buchbindera. Mając 14 lat był najmłodszym studentem tego ostatniego. Od momentu debiutu w Thonhalle w Zurychu, gdzie wystąpił z moskiewską Radio Symphony Orchestra pod dyrekcją Vladimira Fedosejewa nieprzerwanie występuje jako pianista z wiodącymi orkiestrami i dyrygentami, dając solowe popisy na międzynarodowych festiwalach. W repertuarze Floriana Krumpöcka znajdują się utwory m.in. J. S.Bacha, L.v. Beethovena (32 sonaty, 5 koncertów), I. Strawińskiego, ma także na swoim koncie liczne prawykonania E. Korngolda, E. Wellesza, J.Weigla i F. Schrekera. Jego szeroki repertuar znajduje odzwierciedlenie w nagraniach CD. Zachęcony przez swojego mentora Daniela Barenboima, rozpoczął karierę jako dyrygent. Od sezonu 2006/07 jest kierownikiem artystycznym i naczelnym dyrygentem orkiestry Sinfonietta Baden. Pozytywne recenzje zebrał po swoim zagranicznym debiucie w 2006, kiedy pod jego batutą Jeruzalem Symphony Orchestra zagrała II Symfonię R. Schumanna. W obecnym sezonie Florian Krumpöck poprowadzi po raz pierwszy wraz z Philadelphia Orchestra Koncert Noworoczny. Od jesieni 2008r. artysta jest zaangażowany jako asystent dyrektora naczelnego Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, gdzie będzie sprawował opiekę artystyczną nad przygotowaniem premiery opery R. Straussa „Salome”.
      Program zamkowego koncertu został podzielony na dwie części. W pierwszej usłyszeliśmy utwory F. Liszta i A. Berga, w drugiej, zakończonej gromkimi oklaskami artysta zagrał dzieła J. Brahmsa. Sylwetkę Floriana Krumpöck widzom przybliżyła i utwory zapowiadała Magdalena Kasper.
Projekt zrealizowano przy współpracy: Austriackiego Konsulatu Generalnego w Krakowie oraz Biblioteki Austriackiej w Przemyślu.

JPGZdzisław Twardowski i jego obrazy

JPGPromocja Herbarza Polskiego

JPGKoncert Folriana Krumpöck

JPGKoncert Folriana Krumpöck

Opublikował:  | Data publikacji: 15-09-2008 15:05
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:44