16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Miasto Przemyśl wypowiada wojnę sprzedaży papierosów niepełnoletnim!

11 września w Przemyślu odbędzie się Ogólnopolski Dzień Odpowiedzialnej Sprzedaży wyrobów tytoniowych. Ta jednodniowa akcja edukacyjno-kontrolna jest kulminacją XI edycji Programu STOP18! W Programie uczestniczy rekordowe ponad 300 miejscowości z 16 województw, w tym 10 z Województwa Podkarpackiego, a wydarzeniu towarzyszy debata ekspercka, dotycząca powszechnego w Polsce łamania zakazu sprzedaży papierosów osobom niepełnoletnim. W tym dniu sprzedawcy mogą spodziewać się wizyty policji i strażników miejskich.
    Jak pokazują badania, aż w 73% punktach sprzedaży w Polsce młodzi ludzie bez problemu kupują papierosy. Dzieje się tak, mimo, że prawo od lat zabrania sprzedaży papierosów osobom do 18 roku życia, a sprzedawcom za złamanie zakazu grozi grzywna do 5.000 złotych! Zdarza się, że w punktach działających w pobliżu szkół prowadzi się zakazaną prawnie sprzedaż pojedynczych papierosów. Wtedy mamy do czynienia z podwójnym łamaniem zakazu: niepełnoletni kupuje pojedyncze papierosy.
    Niepokojącym zjawiskiem jest również kupowanie przez niepełnoletnich tytoniu luzem, który jest niżej opodatkowany, a dzięki temu tańszy od papierosów sprzedawanych w paczkach. Samodzielne przygotowanie 20 skrętów kosztuje gimnazjalistę około 1,30 zł (łącznie z kosztem bibułek). Dla porównania, najtańsza legalna paczka papierosów to wydatek około 5,75 złotych za paczkę. Powszechnym zjawiskiem jest brak troski sprzedawców o potwierdzenie pełnoletności młodej osoby proszącej o wyroby tytoniowe. Co gorsza, niemal co drugi z badanych sprzedawców (średnio 36%, ale aż 58% w grupie kioskarzy) uważa, że nie może kontrolować dokumentów młodo wyglądających klientów. Tymczasem od 2004 roku takie prawo ma.
Na 11 września Straż Miejska i członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zapowiadają zwiększoną aktywność w pobliżu punktów sprzedaży wyrobów tytoniowych. Sprzedawcy otrzymają ulotki, przypominające o prawie do legitymowania młodo wyglądających osób oraz oznakowanie „STOP18! Nie sprzedajemy wyrobów tytoniowych niepełnoletnim”. Samorządy uczestniczące w Programie przeprowadzą lokalne badania poziomu przestrzegania zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych niepełnoletnim.
    Do wybranych szkół trafią ulotki dla rodziców „Jak uchronić swoje dziecko przed paleniem?”. Tegorocznym zadaniem Straży Miejskiej i członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych będzie wizyta w miejscach sprzedaży „podwyższonego ryzyka”. To bazary i małe placówki handlowe, gdzie często liczy się tylko zysk, a sprzedawcy niejednokrotnie świadomie łamią zasady handlu wyrobami tytoniowymi.
„Trzy czwarte sprzedawców wyrobów tytoniowych łamie prawo, a statystyki od kilku lat utrzymują się na podobnym poziomie. Widzimy, że walka z dostępem niepełnoletnich do papierosów przez edukację sprzedawców to zbyt mało. Właściciele punktów sprzedaży wyrobów tytoniowych, dystrybutorzy, producenci i nadzorujący rynek tytoniowy muszą wyciągnąć z tego wnioski, bo widać, że zakaz nie działa!”.
O możliwych zmianach będą dyskutować uczestnicy debaty eksperckiej, która odbędzie się 11 września w Warszawie. Panelistami będą specjaliści z dziedziny prewencji, prawa, wychowania, profilaktyki uzależnień oraz handlu. Celem debaty jest spisanie wniosków dot. działań poprawiających przestrzeganie zasad handlu wyrobami tytoniowymi, a następnie przekazanie dokumentu Sejmowej i Senackiej Komisji Zdrowia, Ministerstwu Zdrowia, Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, największym dystrybutorom wyrobów tytoniowych i innym zainteresowanym.
    Program STOP18! od 1998 roku działa na rzecz zapobiegania dostępowi niepełnoletnich do wyrobów tytoniowych. W tegorocznej edycji akcji po raz pierwszy biorą udział Parlamentarzyści oraz wszystkie komendy powiatowe policji. Rekordowa liczba uczestników akcji jest dużą zasługą kilkunastu Posłów i Senatorów, którzy osobiście zapraszali samorządy do udziału w Ogólnopolskim Dniu Odpowiedzialnej Sprzedaży.
    W Województwie Podkarpackim w Programie STOP18! biorą udział miasta: Przemyśl, Dębica, Jasło, Krosno, Leżajsk, Mielec, Przeworsk, Rymanów, Sanok i Tarnobrzeg.
    Czy udział 300 spośród niemal 2,5 tys. gmin w Polsce zmniejszy liczbę nieodpowiedzialnych sprzedawców w tym roku? Odpowiedzią będą wyniki badania metodą tajemniczy klient, które aktualnie prowadzone są na terenie Miasta Przemyśla, a jesienią obejmą kilkadziesiąt miejscowości w całej Polsce.
Wnioski z debaty eksperckiej zostaną przekazane dziennikarzom z mediów lokalnych mailem dnia 18 września 2008 roku.
Opublikował:  | Data publikacji: 11-09-2008 11:08
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 24-03-2009 10:09