12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Uroczystości poświęcone pamięci Ryszarda Siwca

9 września br. obchodziliśmy uroczystości związane z rocznicą tragicznej śmierci  Ryszarda Siwca - Przemyślanina, żołnierza AK, obrońcy praw człowieka. Odbyły się one w 40 lat po tragicznych wydarzeniach na Stadionie X-lecia, podczas których Ryszard Siwiec protestując przeciw najazdowi wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, dokonał aktu samospalenia.

W ramach uroczystości odbyło się otwarcie wystawy pt. „KRZYK SZAREGO CZŁOWIEKA. RYSZARD SIWIEC 1909-1968” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Przez najbliższe dni będzie się ona znajdować w sali obok kaplicy Św. Jana Bosko w Kościele Księży Salezjanów, a już od początku przyszłego tygodnia stanie na przemyskim Rynku Starego Miasta. W Kościele Księży Salezjanów odbyła się również Msza Św. w intencji Ojczyzny i za duszę tragicznie zmarłego Ryszarda Siwca. Po przejściu uczestników uroczystości na ul. Okrzei, odbyło się odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej na kamienicy pod Nr 2, w której mieszkał. W sposób szczególny przywitana została rodzina Ryszarda Siwca, a Jego córka - Elżbieta Szabaga wraz z Robertem Chomą Prezydentem Miasta Przemyśla dokonali wspólnie odsłonięcia tablicy. Z krótkim wystąpieniem do zebranych zwrócił się Dariusz Iwaneczko Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla, a poświęcenia tablicy dokonał Proboszcz Parafii Księży Salezjanów Ks. Kazimierz Skałka. W uroczystości wzięła udział rodzina Ryszarda Siwca, ze wspomnianą córką Elżbietą i synem Witem. Kwiaty pod tablicą pamiątkową złożyły delegacje, w tym m.in.: Ambasady Republiki Słowacji z jej radcą Milanem Koščo, Ambasady Republiki Czech z jej III Sekretarzem Janą Rathsamovą, parlamentarzystów z Posłem na Sejm Markiem Kuchcińskim, samorządu województwa podkarpackiego z Przewodniczącym Sejmiku Andrzejem Matusiewiczem, samorządu miasta Przemyśla z Prezydentem Robertem Chomą.

Tablica została sfinansowana ze środków Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Prezydenta Miasta Przemyśla. Organizatorzy pragną serdecznie  podziękować inicjatorowi tego upamiętnienia Panu Grzegorzowi Szopie, rodzinie Państwa Korneckich, właścicieli kamienicy, za zgodę na wmurowanie tablicy, Ministrowi Andrzejowi Przewoźnikowi, Sekretarzowi Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa za współfinansowanie tablicy, Księdzu Proboszczowi Kazimierzowi Skałce za odprawienie Mszy Świętej, zgodę na lokalizację wystawy oraz poświęcenie tablicy oraz rzeszowskiemu oddziałowi IPN za przygotowanie wystawy.

 

fotografie: Dariusz Hop i Witold Wołczyk

JPGOtwarcie wystawy ze zbiorów IPN (82,00KB)

JPGSkładanie wiązanek kwiatów przez delegacje biorące udział w uroczystości (58,80KB)

JPGOtwarcie wystawy ze zbiorów IPN (82,00KB)

JPGSkładanie wiązanek kwiatów przez delegacje biorące udział w uroczystości (58,80KB)

JPGOtwarcie wystawy ze zbiorów IPN (63,98KB)

JPGOtwarcie wystawy ze zbiorów IPN (46,25KB)

JPGWywiad Wita Siwca (59,54KB)

JPGPrzywitanie uczestników przez Dariusza Iwaneczko Zastępcę Prezydenta Miasta (57,92KB)

JPGSkładanie wiązanek kwiatów przez delegacje biorące udział w uroczystości (82,14KB)

JPGOdsłonięcie tablicy przez Panią Elżbietę Szabaga i Prezydenta Roberta Chomę (50,88KB)

JPGSkładanie wiązanek kwiatów przez delegacje biorące udział w uroczystości (58,00KB)

JPGTablica pamięci Ryszarda Siwca (84,10KB)

JPGPoświęcenie tablicy (69,48KB)

JPGSkładanie wiązanek kwiatów przez delegacje biorące udział w uroczystości (77,24KB)

JPGOtwarcie wystawy ze zbiorów IPN (65,69KB)

JPGSkładanie wiązanek kwiatów przez delegacje biorące udział w uroczystości (70,15KB)

JPGOtwarcie wystawy ze zbiorów IPN (57,28KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 10-09-2008 16:03
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 02-10-2008 08:53