9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Proekologiczne inicjatywy przemyskiego samorządu

W ciągu ostatniego roku władze miasta Przemyśla podjęły szereg kolejnych inicjatyw, które mają zachęcić mieszkańców do zachowań o charakterze proekologicznym. Wszystkie te pomysły nadzoruje i realizuje Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Przemyślu.
Prowadzona z powodzeniem od dłuższego czasu przez Przemyską Gospodarkę Komunalną selektywna zbiórka odpadów (osobne dla różnych odpadów, różnokolorowe pojemniki) przynosi efekty w postaci ok. 4, 5% odzyskanych surowców (szkło, papier, plastik). Również kolejna poza PGK firma (Transformers) przymierza się do wprowadzenia własnych pojemników do selektywnej zbiórki odpadów, stąd można liczyć, że procent odzyskiwanych surowców będzie się stale zwiększał.
Za sukces należy uznać wynik prowadzonej podczas zakończonego roku szkolnego- wspólnie ze szkołami - akcji zbiórki zużytych baterii. Zebrano ich ok. 600 kg, a ten efekt spowodował, że akcja jest kontynuowana.
Od początku lipca br. stoją w naszym mieście dystrybutory z zestawami do sprzątania nieczystości po psach. Automaty zostały ustawione w pięciu najczęściej uczęszczanych przez wychodzących na spacer z psami miejscach: tj. przy Rynku, Wyb. Jana Pawła II, Wyb. Marsz. J. Piłsudskiego, na skrzyżowaniu ulic Wałowej i Kazimierza Wielkiego oraz w Parku Miejskim. Cena zestawu to 50 gr. Jeżeli korzystanie z automatów zyska popularność wśród wyprowadzających swoje psy na spacer Przemyślan, pojawi się ich więcej. To kolejna inicjatywa skierowana do właścicieli czworonogów i jeden z jeden z elementów konsekwentnie prowadzonej akcji "Posprzątaj po swoim psie". W Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska można nieodpłatnie odebrać zbieraki do psich odchodów.
Od dwóch lat istnieją ustawowe wymogi dotyczące utylizacji zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Na tej podstawie Przemyska Gospodarka Komunalna nieodpłatnie zbiera tego rodzaju sprzęt z terenu obsługiwanego przez siebie – pozostałe osoby mogą go dostarczyć bezpośrednio do siedziby firmy przy ul. Herburtów. Wychodząc jednak naprzeciw potrzebom mieszkańców władze miasta podpisały ostatnio umowę z firmą Elektro – Eko, na zorganizowanie dwóch stałych punktów przyjęć. Już w sierpniu br. Przemyślanie będą mogli dostarczać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do punktu przy ul. J. Słowackiego 104 oraz do punktu przy ul. Herburtów. Oba punkty będą czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 7.00 – 15.00. W trakcie opracowywania jest harmonogram funkcjonowania czasowych punktów zbierania tego rodzaju odpadów, np. na przemyskich osiedlach. W najbliższych dniach do mieszkańców dotrą materiały informacyjne, zachęcające do korzystania z punktów zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Korzystając z okazji przypominamy mieszkańcom, że zużyty sprzęt mogą również oddawać w sklepach przy zakupie nowych urządzeń. Do jego przyjmowania – w formie 1 za 1 tego samego rodzaju urządzeń - zobowiązuje handlujących ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
Opublikował:  | Data publikacji: 30-07-2008 13:32
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 24-03-2009 10:14