24 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

III Święto Zamku Kazimierzowskiego

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK ma zaszczyt i przyjemność zaprosić na III edycję Święta Zamku Kazimierzowskiego „Od tradycji do współczesności”, która odbędzie się w dniach 18-22 czerwca 2008r.


Program Święta


18.06.2008 r. (środa )

Godz.12.00 Konferencja Symbole Państwa i Narodu Polskiego (Zamek Kazimierzowski)

19.06.2008 r. (czwartek)

Godz.12.00 Konferencja Zamek przemyski jako symbol i miejsce sprawowania władzy państwowej (Zamek Kazimierzowski)

21.06.2008 r.(sobota)

Godz.17.30 Uroczyste otwarcie wystawy malarstwa Eugeniusza Gerlacha z Krakowa „Inspiracje przemyskie” (Galeria Zamek)

Godz.18.30 Koncert Przemyskiej Orkiestry Kameralnej (sala widowiskowa)

Godz.20.00 Koncert zespołu RAZ, DWA, TRZY (scena plenerowa)

Godz. 21.30 Pokaz grupy Tańca z Ogniem „Lumen Notis”

22.06.2008 r.(niedziela)

Godz. 12.00 Plenerowe warsztaty archeologiczne „Na średniowiecznym szlaku” i „Świat w oczach Gotów” prowadzone przez Stowarzyszenie Archeologiczne Przeszłość dla Przyszłości (Dziedziniec Zamku)

Godz. 14.00 20.00 Blok artystyczny:
- Z Tańcem Przez Wieki - tańce historyczne, ludowe oraz nowoczesne,
-Występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Jaćmierza,
-Występy zespołów i solistów z Przemyśla.

Godz. 16.00 -18.00 Blok rycerski (turnieje, pokazy walk i zabawy plebejskie) prowadzone przez Bractwa Rycerskie

Godz. 19.30 Pokaz mody Lata 20-ste i 30-ste

Godz. 20.00 Gwiazda wieczoru Stan Borys z grupą Imię Jego 44

Godz. 22.00 Pokaz ogni sztucznych


Ponadto w programie:
Odkrywanie tajemnic Zamku Kazimierzowskiego połączone z prezentacją multimedialną;
Kiermasz i prezentacja twórczości artystów z regionu;
Kram jadła zamkowego;
Ogródek dla dzieci;
Konkursy z nagrodami.

(szczegóły na odrębnych plakatach) Wstęp wolny

 

III ŚWIĘTO ZAMKU KAZIMIERZOWSKIEGO
Od tradycji do współczesności
21-22 czerwca 2008 r.


Pomysł stworzenia imprezy, która odnosiłaby się bezpośrednio do Zamku Kazimierzowskiego jako obiektu historycznego i jednocześnie siedziby instytucji kultury zrodził się pod koniec 2005 roku. Wtedy to Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renata Nowakowska postanowiła stworzyć imprezę uświetniającą jeden z najważniejszych obiektów historycznych naszego miasta. Choć od początku dla pomysłodawczyni było jasne, że ma to być podróż przez wszystkie wieki istnienia Zamku aż do współczesności, to sama formuła klarowała się jeszcze przez długi czas.
Ideą Święta Zamku Kazimierzowskiego jest dotarcie do jak najszerszego kręgu odbiorców, a założenie, iż temat przewodni każdego roku będzie inny zapewnia niepowtarzalny charakter każdej edycji. Nie ma to być zwykły festyn, lecz prezentacja naszej tradycji, naszych korzeni, naszej historycznej tożsamości. Organizatorzy poprzez niepowtarzalną galę zamkowych obyczajów i ceremoniałów udowadniają, że Zamek Kazimierzowski to znakomite miejsce do spotkań i rekreacji dla całej rodziny. Poza tym jest to świetny sposób na promocję Przemyśla.
Impreza numer jeden (2006 rok) przebojem wdarła się do kalendarza imprez kulturalnych naszego miasta przyciągając jak magnez na zamkowe wzgórze ogromne rzesze przemyślan, ustawiając jednocześnie „poprzeczkę” na bardzo wysokim poziomie. Aby powtórzyć ten „wynik”, trzeba było dużo pracy i wiary w sukces. Pasja, upór i konsekwencja w dążeniu do osiągnięcia celu pokazały, że „chcieć to móc”, a „móc” w tym wypadku oznacza to co najważniejsze – uznanie przemyślan. Druga edycja (2007 rok) spełniła te wszystkie wymagania i potwierdziła już tylko potrzebę istnienia tego przedsięwzięcia, a sama impreza na dobre zadomowiła się tworząc nową przemyską tradycję.
Program tegorocznego, trzeciego Święta Zamku Kazimierzowskiego jest jeszcze bardziej interesujący niż w poprzednich dwóch edycjach. Nie jest to spowodowane tym, iż poprzednio mniej się starano, a tym, że teraz impreza trwać będzie dwa dni, a to oznacza dwa razy więcej atrakcji. Będą pokazy walk rycerskich, odkrywanie tajemnic Zamku z przewodnikami, widowiska taneczne, muzyczne, pokaz mody, projekcje filmów o Przemyślu, warsztaty archeologiczne, pokaz tajników czerpania papieru, pokaz układania kwiatów przez florystów, jarmark, konkursy z nagrodami, pokaz sztucznych ogni oraz wiele innych atrakcji. Będą również dwie gwiazdy dwóch wieczorów: w sobotę 21 czerwca wystąpi laureat Fryderyka 2008 zespół RAZ DWA TRZY, a w niedzielę znany kilku pokoleniom i niezmiennie fascynujący STAN BORYS z zespołem IMIĘ JEGO 44.
III Święto Zamku Kazimierzowskiego zapowiada sie gorące, pełne wrażeń, niezwykłe. Przez cały czas trwania imprezy wszystko będzie się zmieniało dynamicznie - występ za występem, pokaz za pokazem, a szczęk broni i kurz unoszący się w trakcie walk rycerzy na długo pozostanie w naszej pamięci. Wspólna zabawa, roześmiane twarze, rozmarzone oczy, niekiedy zaduma nad tym co minęło i jest już tylko tradycją – to wszystko będzie na Zamku Kazimierzowskim 21 i 22 czerwca.

źródło: PCKiN "Zamek"

JPGPlakat imprezy

Opublikował:  | Data publikacji: 16-06-2008 16:07
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:38