Jubileusz 10-lecia Małej Galerii Fotografii

Jan Jarosz – dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej oraz Jacek Szwic – kurator Galerii zapraszają na jubileusz 10-lecia Małej Galerii Fotografii oraz otwarcie wystawy Tomka Sikory pod tytułem Strefa Cienia.

Wernisaż będzie miał miejsce 6 marca 2026 r. o godzinie 18.00 w Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Po wernisażu, o godzinie 19.00 odbędą się Rozmowy o fotografii z Tomkiem Sikorą.

Plakat wystawy fotograficznej: w górnej części na ciemnym tle duży niebieski napis „Strefa cienia”. Centralnie zdjęcie przedstawia kamienną ławkę na placu, na której w cieniu leży skulona postać w ciemnych ubraniach, oświetlona jedynie od krawędzi ławki, a wokół dominują mocne kontrasty światła i cienia. Po lewej pionowo białe duże nazwisko autora „Tomek Sikora”. W dolnej części pas ciemnego tła z informacjami: logo „10 lat” w kółku oraz tekst „od 6 marca 2026” i dane miejsca: Mała Galeria Fotografii, Rynek 9, Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Całość ma układ typowy dla plakatu wystawy, stonowana kolorystyka, nacisk na grę światła i cienia.

STREFA CIENIA

 Z jednej strony cień w upalne dni daje schronienie, z drugiej zaś pochłania brakiem światła.

Cykl realizowany w mieście Aix En Provence położonym na południu Francji.

Tomek Sikora

Czarno-biała fotografia/portret artysty

Tomek Sikora Urodził się 9 września 1948 roku w Warszawie. Wywodzi się z artystycznej rodziny – matka była malarką, ojciec cenionym rzeźbiarzem. Mając 20 lat wyjechał do Paryża jako stypendysta Kodaka. Na początku lat 70. powrócił do Polski i przez dziesięć lat pracował, jako stały fotoreporter warszawskiego tygodnika ilustrowanego „Perspektywy”. Był też autorem dwóch serii: Album oraz Alicja w Krainie Czarów. W 1982 roku wyjechał do Australii, gdzie prowadził warsztaty fotograficzne w Victoria College w Melbourne, założył również własne studio fotografii reklamowej, wydawał książki i kalendarze. Był wyróżniany w konkursach na najlepszego fotografa reklamowego w Australii. W 2001 roku wraz z Andrzejem Świetlikiem stworzył Galerię Bezdomną, w ramach, której zajął się promowaniem fotografii niezależnej. Jest współautorem (wraz z G. Fyshem Rutherfordem) „Świńskich opowiastek” – opracowanej w formie albumu bajki, opowiadającej historię dwóch świnek chcących odwiedzić smoka. Bajka została opublikowana w 1997 w Australii, w 2007 ukazało się polskie wydanie. Autor teatralnych i filmowych plakatów, ilustracji książkowych, realizator projektów dla europejskich i amerykańskich agencji reklamowych. Ma na koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i udział w wielu wystawach zbiorowych. Laureat licznych nagród. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Kategorie strony: Kultura
Opublikował(a): Witold Wołczyk Data publikacji: 02-03-2026 10:02 Modyfikował(a): Maciej Wolański Data modyfikacji: 06-03-2026 10:54

Na skróty