9 °C
 • PL
 • EN
 • DE
×

Wyszukaj w serwisie

XIII Centralny Przegląd Form Teatralnych Wojska Polskiego Przemyśl 2008

 Przez ostatnie cztery dni maja br. na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu prezentowane były przedstawienia grup teatralnych związanych z Wojskiem Polskim. XIII już Centralny Przegląd Form Teatralnych Wojska Polskiego PRZEMYŚL 2008 to przedsięwzięcie, którego zadaniem jest podsumowanie rocznego dorobku zespołów teatralnych, estradowych i kabaretowych działających w wojskowych ośrodkach kultury. Bardzo ważnym elementem tej imprezy jest wymiana doświadczeń pomiędzy artystami oraz animatorami teatru nieprofesjonalnego. Założenia zostały zrealizowane o czym świadczy wspaniała atmosfera wśród wszystkich, którzy stanęli w konkursowe szranki. Najliczniej reprezentowane były Kluby Garnizonowe, ale nie zabrakło również innych zespołów z terytorium całego kraju. Jako jedyny niezwiązany z Wojskiem Polskim wystąpił Teatr SCENA 07 z Komendy Głównej Policji w Warszawie, jednak było to przedstawienie pozakonkursowe. W prezentacjach konkursowych udział wzięło łącznie trzynaście zespołów – czyżby specjalnie na XIII Przegląd – z całego kraju.
Zmagania sceniczne oceniała Rada Artystyczna w składzie: Grzegorz Mrówczyński – reżyser, Przewodniczący Rady, Wojciech Starostecki – reżyser, Izabela Krygowska – choreograf, Stanisław Czekanowski – teatrolog, Bogusław Hilla – muzyk, dyrygent.

Laureatami XIII Centralnego Przeglądu Form Teatralnych Wojska Polskiego PRZEMYŚL 2008 zostały:

 
 • Teatr 2S-1 z Klubu Garnizonowego w Sulechowie za spektakl pt. „Zabawa w czekanie”
 • Teatr KURTYNA II z Klubu Garnizonowego w Toruniu za spektakl pt. „Bez czułości”
 • TEATR TAŃCA z Klubu Garnizonowego w Gdyni Oksywiu za spektakl pt. Dworzec uczuć”
 

 

Wyróżnienia otrzymały:

 
 • CZARNY TEATR z Klubu Garnizonowego w Czarnem za współczesna problematykę podjętą w spektaklu pt. „Krzyż”
 
 • Teatr KWADRAT z Klubu Garnizonowego w Żaganiu za pasję w propagowaniu wielkiej literatury klasycznej w spektaklu pt. „Ożenek”
 
 • Teatr tańca PASJA z Klubu Garnizonowego w Bielsku Białej za szlachetność formy i konsekwencję w utrzymaniu jednolitej stylistyki w spektaklu pt. „We mgle”
 
 • Kabaret OTWARTY z Klubu Garnizonowego w Szczecinie za oryginalne teksty kabaretowe i bardzo dobry kontakt z publicznością w programie pt. „Scenki niekosz/e/arne”
 

 

Wyróżnienia indywidualne otrzymali:

 
 • por. Tomasz Siemian z Klubu Garnizonowego w Żaganiu za kreację aktorską w spektaklu pt. „Ożenek”
 
 • Natalia Gacek z Klubu Garnizonowego w Bielsku Białej za indywidualność sceniczną
 
 • Krzysztof Salak z Klubu Garnizonowego w Szczecinie za indywidualność sceniczną
 

 

Udział w XIII Centralnym Przeglądzie Form Teatralnych Wojska wzięły również: Teatr PREZENTACJE Z Klubu Garnizonowego w Przemyślu, Kabaret NIE WYCHODŹCIE z 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie, formacja tańca nowoczesnego SCORPION z Klubu Garnizonowego w Opolu, Teatr TYTUTERAZ z Klubu Garnizonowego w Gdyni Oksywiu, Kabaret  CIACHO z Klubu Żołnierskiego Jednostki Wojskowej 3775 w Chojnicach, Teatr REWANŻ z Klubu Garnizonowego w Siedlcach.

 

Organizatorami Przeglądu Form Teatralnych Wojska Polskiego byli: Departament Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Dom Żołnierza Polskiego. Honory gospodarza tego przedsięwzięcia pełnili: Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK,  Klub Garnizonowy w Przemyślu, 14. Batalion Obrony Terytorialnej im. Hetmana Polskiego Koronnego Jerzego Sebastiana Lubomirskiego. 

 

Na zakończenie imprezy Rada Artystyczna podziękowała organizatorom i gospodarzom za bardzo dobre przygotowanie i przeprowadzenie Przeglądu oraz za stworzenie warunków sprzyjających prezentacji sztuki teatru. 

 

Ostatnim punktem tych czterech dni teatralnych zmagań był występ Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W pierwotnym zamyśle miał on się odbyć w sali widowiskowej, jednak wyśmienita pogoda spowodowała, iż przeniesiono ten koncert na dziedziniec zamkowy. Był to bardzo dobry pomysł, ponieważ zespół dał - jak zwykle – popis wirtuozerii we wspaniałej, oświetlonej zachodzącym słońcem scenerii. Chciało by się powiedzieć - koniec wieńczy dzieło.

Źródło: PCKiN "ZAMEK"

JPGOrkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (117,43KB)

JPGLaureat Teatr KURTYNA z Klubu Garnizonowego w Toruniu (69,85KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 03-06-2008 11:13
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:44