0 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Relacja z imprez PCKiN

W ostatnim tygodniu odbyły się kolejne dwie imprezy kulturalne, których organizatorem było Przemyskie Centrum Kultury i Nauki: otwarcie wystawy fotografii Andrzeja Stefaniuka „SZTUKA w przestrzeni publicznej KRAKOWA” oraz występ BIG BAND z przemyskiego MDK.

 

9 maja 2008 r. – otwarcie wystawy fotografii Andrzeja Stefaniuka „SZTUKA w przestrzeni publicznej KRAKOWA”
Od 9 do 31 maja br. w Galerii na Zamku Kazimierzowskim można oglądać fotografie, które upowszechniają i przybliżają nieznane skarby Krakowa. Okazją do tego jest wystawa fotografii Andrzeja Stefaniuka „SZTUKA w przestrzeni publicznej KRAKOWA”, której otwarcie odbyło się 9 maja br. o godz. 17.00. Artysta poprzez swoje prace pokazuje fragmenty, detale architektoniczne, które podkreślają niepowtarzalne piękno dawnej stolicy Polski.

ANDRZEJ STEFANIUK - rodowity krakowianin, inżynier budownictwa, wychowanek Politechniki Krakowskiej. Po ciężkim wypadku, który kilka lat temu wyeliminował go z działalności zawodowej, odnalazł w sobie uzdolnienia artystyczne, co pozwoliło mu na podjęcie działalności twórczej w dziedzinie fotografii. Fascynacja pięknem Krakowa przyniosła ogromną ilość prac poświęconych temu tematowi. Od roku 1999 Andrzej Stefaniuk prezentował swoje prace na około trzydziestu wystawach indywidualnych w galeriach Krakowa, Krynicy - Galeria Romanówka (Muzeum Nikifora), Przemyśla (2006 r.). Po Krakowie, wiodącym tematem jego prac jest nieznane piękno Lwowa i Pragi. Bardzo intrygujące dla autora stało się również portretowanie rzeźb znanych artystów: Małgorzaty Swolkień, Bronisława Chromego, Igora Mitoraja. Ważnym wydarzeniem w działalności twórczej artysty było zrealizowanie w 2003 roku wystaw poświęconych Cmentarzowi Rakowickiemu i Cmentarzowi Żydowskiemu w Krakowie.

 

 

14 maja 2008 r. w „Niedźwiadku” wystąpił BIG BAND z przemyskiego MDK
W każdą drugą środę miesiąca o godz. 20.00 w Klubie „Niedźwiadek” Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK odbywają się Klubowe Wieczory Jazzowe, w których swój kunszt muzyczny prezentuje przemyska grupa jazzowa Just Friends. Jednak tym razem - 14 maja – nieco wcześniej niż zwykle bo o godz. 18.30 wystąpił Big-Band z Młodzieżowego Domu Kultury w Przemyślu pod kierownictwem Stanisława Kłosa. Zespół wykonał standardy jazzowe m.in. utwory George’a Gershwina, Henry’ego Manciniego, Glenna Milera. Big-Bandy największą popularność święciły w latach trzydziestych i czterdziestych XX w, jednak okazuje się, że i dziś mogą liczyć na przychylność słuchaczy, a repertuar przemyskiego zespołu trafił celnie w gust widowni. Oklaski na stojąco i bisy były wyrazem uznania dla młodych muzyków, którzy w pełni na to zasłużyli. Pomimo tego, iż epoka swingu dawno już minęła, to prawdziwa sztuka i fachowość zawsze sama się obroni.


tekst i zdjęcia: Tomasz Beliński
Przemyskie centrum Kultury i Nauki ZAMEK

JPGBig Band z przemyskiego MDK

JPGAndrzej Stefaniuk

Opublikował:  | Data publikacji: 15-05-2008 15:27
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:44