24 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Światowy Dzień Książki w Przemyślu

Z inicjatywy Zespołu Samokształceniowego Nauczycieli Bibliotekarzy Przemyśla i Powiatu działającego przy PCEN, po raz pierwszy odbyły się lokalne obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, przypadającego 23 kwietnia. Współorganizatorami imprezy byli: Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, Urząd Miejski - Wydział Kultury, Promocji i Turystyki, Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla.

Uroczystość odbyła się w Klubie „Niedźwiadek”, a jej głównymi bohaterami byli pisarze związani z Przemyślem, którzy swoją obecnością nadali świętu odpowiednią i jakże wymowną rangę. O własnym dorobku literackim opowiadali artyści reprezentujący różne pokolenia, środowiska, style i upodobania pisarskie. W spotkaniu wzięli udział: znani młodzieży przede wszystkim z legend o Przemyślu – Mateusz Pieniążek i Jacek Błoński, autor wielu książek science fiction – Ryszard Głowacki, początkujący pisarze – Magdalena Skubisz, Michał Śmigielski, przedstawiciele nieformalnej grupy artystycznej WENA – Alicja Surowiecka - Lach, Paweł Piętal.
Rozmiłowani w talencie i oddani pisarskiej pasji prezentowali w niebanalny sposób swoje utwory, czytali ich fragmenty, przekonywali i tłumaczyli, że książka to więcej niż tylko czytanie, odpowiadali na pytania, dzielili się refleksjami dotyczącymi zarówno twórczości jak i prozy życia codziennego, wspominali przeszłość wzbogacając wypowiedzi anegdotami.
Spotkanie w „Niedźwiadku” było otwarte dla chętnych mieszkańców, a informował o tym napis na dużej tablicy ulokowany w Rynku miasta. Uczestnicy tej „biesiady literackiej” mogli również podziwiać umiejętności uczniów z różnych typów szkół, którzy przygotowali okolicznościowy program związany z wartościową, godną polecenia książką oraz pięknem w szerokim znaczeniu tego słowa. Były to prezentacje multimedialne, własne wiersze, prace plastyczne ilustrujące akcję powieści, piosenki zespołów wokalnych, montaże słowno-muzyczne.
Gościem honorowym był Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla – Dariusz Iwaneczko, który serdecznie powitał pisarzy, podkreślając, że to oni właśnie są bohaterami dzisiejszego dnia będącymi w centrum naszej uwagi. Ponadto wręczył dyplomy najlepszym czytelnikom z każdej szkoły oraz podziękowania bibliotekarzom za zaangażowanie się w przygotowanie obchodów Światowego Dnia Książki. Dodatkiem były okolicznościowe zakładki do książek wykonane techniką komputerową oraz czerwone róże - symbol tego święta.

Wyjątkową atrakcją było rozdawanie książek przypadkowym przechodniom w centrum miasta, a dokonała tego młodzież przebrana w oryginalne stroje utożsamiane z konkretnymi postaciami literackimi.
Przedsięwzięcie to zostało opisane na ogólnopolskiej stronie internetowej Polskiego Instytutu Książki, który wysłał nam plakaty i inne gadżety związane z popularyzacją książki – www.pik.org.pl. Według przemyskich bibliotekarzy, konkluzją tego typu akcji jest stwierdzenie, że zawsze warto poszukiwać nowych pomysłów na promocję książki, a oferta naszych rodzimych pisarzy jest różnorodna, ciekawa, inspirująca, odwołuje się do regionalizmu i uczy miłości do „naszej małej Ojczyzny”. Ponadto nadaje się zarówno dla czytelnika rozpoczynającego proces czytania, jak i dorosłego, o sprecyzowanych już wymaganiach.
Zespół Samokształceniowy Nauczycieli Bibliotekarzy powstał w bieżącym roku szkolnym, a udział w jego regularnych i systematycznych pracach biorą następujące placówki: Szkoły Podstawowe: nr1, 4, 11, 14, 15 w Przemyślu, Szkoła Podst. nr 1 w Żurawicy, Gimnazja: nr 1, 3, 5, w Przemyślu, Gimnazjum w Birczy, Gimnazjum w Żurawicy, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dubiecku,

Szkoły ponadgimnazjalne: I LO, Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi, Zespół Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących, Zespół Szkół Zawodowych nr 1, SOSW nr 1, SOSW nr 3, ZSO nr 2, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Birczy, Zespół Szkół w Nienadowej, ZSE im. K.K. Baczyńskiego, Zespół Szkół Usługowo – Hotelarskich i Gastronomicznych.

Opublikował: Sebastian Styś | Data publikacji: 30-04-2008 15:49
Modyfikował: Sebastian Styś | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:44