8 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Międzynarodowy Dzień Tańca

29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji 26 kwietnia o godz. 17.00 w programie zatytułowanym „ Z tańcem przez świat” na scenie Zamku Kazimierzowskiego wystąpili: Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” (grupa dorosłych oraz dziecięca), przemyska Formacja Taneczna „A-Z”, zespół tańca nowoczesnego PCKiN ZAMEK „Łał” i „Łał junior” oraz grupa taneczna „UFO” i „UFO mini” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu.

Zaprezentowane zostały tańce historyczne, ludowe, towarzyskie oraz ekspresyjne układy tańca nowoczesnego - każdy znalazł coś dla siebie. Pełna sala, balkon oraz ogromna ilość osób wszędzie tam, skąd choć trochę widać było scenę dodatkowo zmobilizowała młodych tancerzy, którzy zaprezentowali bardzo wysoki poziom. Otwarcia imprezy dokonała dyrektor PCKiN ZAMEK Renata Nowakowska, a całość prowadził redaktor Jan Miszczak. Podniosłą atmosferę święta dopełniło rozdanie dyplomów z podziękowaniem za udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Tańca. Otrzymali je przedstawiciele wszystkich występujących grup tanecznych oraz choreografowie i opiekunowie zespołów: Marek Kozak, Piotr Jop, Aleksandra Sołga i Izabela Krygowska.


Międzynarodowy Dzień Tańca został ustanowiony w 1982 roku przez Komitet Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI-UNESCO). Wybrano dzień 29 kwietnia - datę urodzin Jean-Georgesa Noverre"a, wielkiego reformatora baletu (ur. 29 kwietnia 1727 roku w Paryżu). Misją Międzynarodowego Dnia Tańca jest celebrowanie tej formy sztuki, ukazanie jej uniwersalizmu i zdolności do przekraczania politycznych, kulturowych i etnicznych barier oraz tego, jak ludzie łączą się w pokoju i przyjaźni poprzez taniec.
Od swego początku obchody Międzynarodowego Dnia Tańca wiążą się ze specjalnym przesłaniem wygłaszanym co roku przez innego przedstawiciela światowego tańca. W tym roku wygłosiła je Gladys Faith Agulhas (Afryka Południowa) – choreograf, tancerka, założycielka AGULHAS THEATRE WORKS.

Międzynarodowy Dzień Tańca
przesłanie dla świata 2008

 

Duch Tańca nie ma barwy, kształtu czy rozmiaru. Jest jednak ucieleśnieniem jedności, siły i piękna, które tkwi w nas. Każdy, kto żyje duchem tańca, młody, stary czy niepełnosprawny, kreuje i przetwarza idee na sztukę, która zmienia jego życie. Taniec to lustro odbijające to, co niemożliwe, czyniąc je możliwym. Każdy może go dotknąć, usłyszeć, poczuć i przeżyć.
Głosy naszych serc i dusz są naszym rytmem, a każdy nasz ruch opowiada historię ludzkości. To żywioł, w którym ludzka dusza może osiągnąć ostateczną wolność. Gdy nasze dłonie się stykają dzieje się coś pięknego. To, co zapamiętuje dusza, ciało przemienia w ruch. Dlatego taniec jest leczniczą siłą dostępną dla wszystkich. Ty jesteś moimi oczami, a ja - twymi stopami.
Świętujmy razem z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Niech pasja tańca pozwoli wam uzdrowić się nawzajem, zjednoczyć waszą społeczność, a przede wszystkim - niech każdy z was osiągnie wszystko, co w waszej mocy. Moc i Duch Tańca pozwolą nam się zjednoczyć.
Gladys Faith Agulhas

Tłumaczenie przesłania – źródło: wolna strefa – serwis tańca : www.moderndance.pl

źródło: PCKiN

JPGPubliczność

JPGZespół „Łał junior”

JPGWszyscy uczestnicy

Opublikował:  | Data publikacji: 29-04-2008 11:20
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 24-03-2009 10:06