14 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Przemyślu

W niedzielę 20 kwietnia br. w Kościele Garnizonowym w Przemyślu odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej. W Mszy Świętej uczestniczyły poczty sztandarowe służb mundurowych oraz przemyskich szkół i organizacji społecznych.
W uroczystości udział wzięli między innymi przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Rzeczypospolitej Polskiej, władze Miasta Przemyśla, przedstawiciele organizacji związkowych, kombatanckich i społecznych. Po Mszy Św. delegacje złożyły kwiaty pod Tablicą Pamięci w bocznej nawie Kościoła.
Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla skierował do uczestników uroczystości okolicznościowy list, który odczytał Jego Zastępca Dariusz Iwaneczko. Czytamy w nim między innymi: „Naród polski doświadczył wielu zbrodni i prześladowań podczas II wojny światowej, jednakże mord katyński zajmuje wśród nich szczególne miejsce, jako zbrodnia masowa, dokonana w sposób tak nikczemny i w jeszcze bardziej nikczemny sposób zatajona. Niechaj pomniki wystawione w hołdzie pomordowanym, przypominają Nam oraz kolejnym pokoleniom nie tylko o ofierze życia, ale także o prawie narodu do wolności i prawdy! Niechaj pamięć o pomordowanych będzie przestrogą przed tym, co zgotować może ludziom totalitaryzm!”.
Organizatorem Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Przemyślu było Przemyskie Koło Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej.

Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

JPGSkładanie Kwiatów pod Tablicą Pamięci (199,82KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 21-04-2008 13:55
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 24-03-2009 10:06