Uczciliśmy Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych
Przez weekend obchodziliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, który nazywamy również Niezłomnymi. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Uroczystości przed południem 1 marca to zwyczajowo oddanie hołdu Niezłomnym i zapalenie zniczy oraz złożenie kwiatów, przez przedstawicieli władz samorządowych oraz wojska. W tym roku w delegacjach znaleźli się Poseł na Sejm RP Marek Kuchciński, Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, Przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Kowalski, Starosta Przemyski Bożena Ryczan oraz przedstawiciel Dowódcy Garnizonu Przemyśl.
Delegacje uczciły pamięć żołnierzy podziemia antykomunistycznego przed dawną siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Krasińskiego 25.
Cześć Żołnierzom Niezłomnym oddano także zapalając znicze i składając kwiaty na grobach ważnych dla naszej historii postaci:
grobie majora Władysława Koby na Cmentarzu Zasańskim
Alicji Wnorowskiej na Cmentarzu Głównym
Tablica wisząca na budynku Zespołu Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych upamiętnia żołnierzy AK. Czytamy na niej m.in.:
PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ, W STYCZNIU 1944 R. ARMIA CZERWONA ZNALAZŁA SIĘ PONOWNIE NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ. W LIPCU 1944 R.
PRZEKROCZYŁA SAN. FRONT ZATRZYMAŁ SIĘ NA WIŚLE. NKWD, WSPIERANE PRZEZ UB, WYDAŁO BEZWZGLĘDNĄ WALKĘ POLSKIEMU PAŃSTWU PODZIEMNEMU. ŻOŁNIERZE ARMII KRAJOWEJ BYLI WIĘZIENI, TORTUROWANI, SKAZYWANI NA KARĘ ŚMIERCI. JEDNĄ Z FORM TERRORU BYŁY WYWÓZKI DO LAGRÓW W ZSRR. TAKI LOS SPOTKAŁ OKOŁO 50 000 AK-OWCÓW.
PAMIĘCI
ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ PODOKRĘGU RZESZÓW WYWIEZIONYCH DO ŁAGRÓW SOWIECKICH, WIĘZIONYCH W OBOZIE PRZEJŚCIOWYM NKWD W PRZEMYŚLU-BAKOŃCZYCACH.
OBÓZ MIEŚCIŁ SIĘ W DAWNYCH STAJNIACH KOSZAR 22. PUŁKU ARTYLERII LEKKIEJ. STĄD WYSŁANO W GŁĄB ZSRR PRAWIE 2 500 OSÓB.
Przed południem 1 marca odbyły się główne uroczystości związane z Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych. W kościele OO. Karmelitów Bosych odprawiona została Msza Święta pod przewodnictwem metropolity przemyskiego abp Adama Szala w intencji żołnierzy podziemia antykomunistycznego z udziałem pocztów sztandarowych. Następnie, na Cmentarzu Wojskowym uczestnicy obchodów w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego spotkali się przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Odmówiono modlitwę. Odczytano apel poległych i oddano ku czci żołnierzy podziemia antykomunistycznego salwy honorowe. Z okolicznościowymi wystąpieniami do zebranych zwrócili się: Poseł na Sejm RP Marek Kuchciński, Poseł na Sejm RP Andrzej Zapałowski i Starosta Przemyski Bożena Ryczan. W imieniu przemyskiego samorządu głos zabrał Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun.
Uroczystości w Przemyślu - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W dalszej części uroczystości, w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK odbył się patriotyczny wieczór, gdzie zgromadzeni goście mogli wysłuchać wykładu Zastępcy Dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej - dra Lucjana Faca pt. ,,Żołnierze Wyklęci - Polskie Podziemie niepodległościowe 1939 - 1956 - ZWZ -AK - ,,NIE" -DSZ - ,,WiN".
Wykład dra Lucjana Faca
Następnie mieliśmy okazję uczestniczyć w wyjątkowym koncercie Tadek Firma Solo wraz z kwintetem fortepianowym.
Tadek Firma Solo - koncert w PCKiN ZAMEK
Zdjęcia: Wojciech Gumienny, Grzegorz Karnas, Maciej Wolański