16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Debreczynie

W dniu 26 marca br. w Debreczynie na Węgrzech obchodzony był Dzień Przyjaźni Polsko-Wegierskiej. W uroczystościach udział wzięli m.in. reprezentanci władz obydwu państw, przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także prezydenci i burmistrzowie miast partnerskich z Polski i Węgier.
Parlament Republiki Węgierskiej i Sejm Rzeczpospolitej Polski ustanowił dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Pomysł ten został wysunięty przez Stowarzyszenie Historyczne im. Piłsudskiego w Győr, gdzie w dniu 24 marca 2006 roku został odsłonięty pomnik z uczestnictwem prezydentów naszych krajów oraz burmistrzów miast bliźniaczych. W ubiegłym roku Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony był w Przemyślu - wielokrotnie podkreślano doskonałą organizację tej uroczystości w naszym mieście.
W programie tegorocznej imprezy znalazło się między innymi odsłonięcie w Debreczynie tablicy upamiętniającej Józefa Bema, połączone z wykładem historycznym przygotowanym przez Dr. Lászla Pósána. W Uniwersytecie Debreczyńskim otwarta została okolicznościowa wystawa. Podczas części oficjalnej Prezydent Przemyśla wziął udział w ceremonii uroczystego wręczenia Flagi Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Burmistrzowi Kósa. Obchodom towarzyszyły inne okolicznościowe wydarzenia.
W przyszłym roku kolejna edycja Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej zorganizowana zostanie na terenie Polski.

Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

JPGSkładanie kwiatów pod tablicą Józefa Bema w Debreczynie

JPGUroczyste przekazywanie flagi Przyjaźni Polsko-Wegierskiej Burmistrzowi Kósa przez Roberta Chome Prezydenta Miasta Przemyśla

Opublikował:  | Data publikacji: 01-04-2008 14:59
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 24-03-2009 10:06