13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Otwarcie wystawy „Salezjańska Szkoła Organistowska w Przemyślu i jej likwidacja w roku 1963” – Rzym, 2 kwietnia 2008 r.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Inspektorat Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie zapraszają na otwarcie wystawy „Salezjańska Szkoła Organistowska w Przemyślu i jej likwidacja w roku 1963”, które odbędzie się 2 kwietnia 2008 r. o godz. 21.00 w Domu Generalnym Towarzystwa Salezjańskiego w Rzymie, przy Via Pisana 1111.

Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Swą premierę miała w Przemyślu – w październiku 2006 r., ponadto odwiedziła miedzy innymi Kraków, Lutomiersk i Rzeszów.

Na wystawie przedstawiono historię szkoły szkoły organistowskiej w Przemyślu (jedynej tego rodzaju placówki w Polsce) oraz okoliczności jej likwidacji w 1963 roku. Wystawa ma układ chronologiczno-problemowy. W pierwszej części prezentuje materiały dotyczące historii szkoły, m.in. jej statut, fotografie uczniów i wykładowców, szkolne zespoły muzyczne oraz życie codzienne szkoły i parafii. Część druga zawiera materiały związane z likwidacją szkoły. Są to dokumenty wytworzone przez organy władzy komunistycznej (m.in. KW PZPR w Rzeszowie, KG MO w Warszawie, KW MO w Rzeszowie), jak również przez instytucje kościelne, sprzeciwiające się rozwiązaniu szkoły. Na kolejnych planszach zamieszczono materiały dokumentujące działania władz związane z likwidacją oraz prezentujące obronę szkoły przez Salezjanów i społeczeństwo miasta. Wystawę zamykają dokumenty wytworzone już po likwidacji szkoły.

JPGNULL

Opublikował:  | Data publikacji: 01-04-2008 14:37
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 24-03-2009 10:06