Nabór do oddziałów integracyjnych w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi
Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Przemyślu
Oddziały Integracyjne w Szkole Podstawowej nr 16 i Gimnazjum nr 4
Historia integracji w naszej placówce sięga 1993 r. . Wówczas utworzono pierwszy oddział integracyjny, w którym rozpoczęły realizację obowiązku szkolnego dzieci niepełnosprawne ruchowo razem za swoimi zdrowymi rówieśnikami.
Tak się zaczęło …, a jak jest dzisiaj ?
Otóż w bieżącym roku szkolnym w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi funkcjonuje 35 klas , w tym aż 12 oddziałów integracyjnych.
Wychowawcy i nauczyciele realizują ciekawe programy własne, zarówno wychowawcze jak i edukacyjne, przy czym w klasach integracyjnych są one dostosowane do indywidualnych możliwości psychofizycznych dzieci niepełnosprawnych..
W klasie integracyjnej realizowany jest taki sam program jak w każdej innej, równoległej klasie !
We wszystkich klasach integracyjnych uczy się obecnie 57 uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez Zespół Orzekający Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Najliczniejszą grupę stanowią dzieci niesprawne ruchowo oraz upośledzone umysłowo w stopniu lekkim. Ponadto są również uczniowie niedowidzący, niedosłyszący, z zaburzeniami zachowania i z autyzmem .
W klasach pracuje dwóch nauczycieli, którzy jednocześnie prowadzą zajęcia ze wszystkimi dziećmi. Jeden jest prowadzącym (w klasach starszych jest to nauczyciel przedmiotu), a drugi - pedagog specjalny, który wspomaga uczniów niepełnosprawnych.
Dodatkowe zajęcia dla dzieci prowadzą specjaliści zatrudnieni w szkole: pedagog, pedagog – terapeuta, logopeda, psycholog.
Integracja we współczesnej szkole ma zaspokoić potrzeby wszystkich dzieci – zarówno z różnego rodzaju deficytami, jak i tych zdrowych, zdolnych, ambitnych. Włączanie dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych w ich lokalne środowiska rówieśnicze, umożliwia im funkcjonowanie w zespołach klasowych będących odzwierciedleniem całego społeczeństwa. Jest to najlepszy sposób na przygotowanie do życia w dorosłym świecie wszystkich dzieci – chorych i zdrowych, uzdolnionych i z trudnościami w nauce.
Klasy integracyjne w naszej placówce są jedną z możliwości, jaką mogą rozważyć wszyscy rodzice zapisując swoje dziecko do szkoły podstawowej lub gimnazjum. Nie są to klasy terapeutyczne, wyrównawcze ani specjalne. Są to klasy, w których zgodnie z prawem może być maksymalnie 20 uczniów, a wśród nich od 3 do 5 uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
W klasie integracyjnej realizowany jest taki sam program nauczania
jak w pozostałych klasach , uczniowie korzystają z tych samych podręczników !
Z praktyki wiemy, że są to często klasy bardzo dobre, z przewagą zdolnych i ambitnych dzieci, ale czasem zdarzają się klasy słabsze, gdzie motywacja do pracy oraz możliwości intelektualne większości uczniów nie są zbyt wysokie. Jest więc podobnie jak w innych klasach i w innych szkołach. Uczą się tutaj dzieci zdolne i mniej zdolne, rozrabiające i spokojne, zdrowe i chore, po prostu różne.
Wszyscy rodzice mają obowiązek zapisać swoje dziecko do szkoły podstawowej z rocznym wyprzedzeniem i najlepiej już wtedy zgłosić chęć umieszczenia dziecka zarówno zdrowego jak i niepełnosprawnego w klasie integracyjnej.
Co należy zrobić, aby zapisać dziecko do klasy integracyjnej :
- Dziecko niepełnosprawne:
Krok 1: Uzyskać z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Krok 2:Złożyć w sekretariacie szkoły :
- pisemną prośbę rodziców o przyjęcie dziecka do klasy integracyjnej
- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez poradnię
- ankietę pobraną w szkole i wypełnioną przez rodziców oraz wychowawcę oddziału zerowego (dot.dzieci do klasy pierwszej szk.podst.)
Krok 3: Wziąć udział w spotkaniu dzieci i rodziców projektowanej klasy integracyjnej , które odbywa się w czerwcu, i o którym szkoła informuje zainteresowanych rodziców.
- Dziecko zdrowe :
Krok 1: Złożyć w sekretariacie szkoły :
- pisemną prośbę rodziców o przyjęcie dziecka do klasy integracyjnej
- ankietę pobraną w szkole i wypełnioną przez rodziców oraz wychowawcę oddziału zerowego (dot.dzieci do klasy pierwszej szk.podst.)
Krok 2: Wziąć udział w spotkaniu dzieci i rodziców projektowanej klasy integracyjnej
Osoby zainteresowane zapisaniem dziecka do klasy integracyjnej mogą uzyskać więcej informacji w siedzibie szkoły ul. Grunwaldzka 81 lub telefonicznie 016 670-29- 15 wewn.21
Modyfikował: | Data modyfikacji: 26-02-2008 13:57