Rocznica śmierci Marszałka

12 maja 1935 roku II Rzeczpospolitą wstrząsnęła informacja o śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego - jednego z filarów polskiej niepodległości, postaci która wywarła decydujący wpływ na politykę wewnętrzną i zagraniczną naszego kraju w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Z okazji rocznicy jego śmierci przed popiersiem Marszałka Prezydent Wojciech Bakun oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Marcin Kowalski zapalili biało-czerwone znicze.

W Przemyślu Marszałek Józef Piłsudski ma swoje wyjątkowe miejsce pamięci. Jest to popiersie i tablica znajdująca się u zbiegu ulic Wodnej i Mostowej, odsłonięte po remoncie i przebudowie otoczenia ponownie w 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Józef Piłsudski zarówno przed, jak i po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, często odwiedzał Przemyśl. W 1929 roku Rada Miejska nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta, przed wojną powstało w Przemyślu także kilka pomników Marszałka z najbardziej znanym, który znajdował się przy ul. Grodzkiej na terenie Klubu Garnizonowego. Niestety żaden z nich nie przetrwał okupacji.

Prezydent i Przewodniczący Rady ze zniczami przed popiersiem Marszałka

Kategorie strony: Aktualności
Opublikował(a): Witold Wołczyk Data publikacji: 10-05-2024 13:02 Modyfikował(a): Witold Wołczyk Data modyfikacji: 14-05-2024 09:02

Na skróty