Zamiana budynków stała się faktem

Krótka konferencja prasowa Prezydenta Miasta Przemyśla i Marszałka Województwa Podkarpackiego odbyła się dzisiaj (27 marca br.) przed budynkiem Rynek 11. Miejsce oczywiście nie było przypadkowe, ponieważ spotkanie poświęcone było zamianie, a w zasadzie wzajemnej sprzedaży z bonifikatą, dwóch nieruchomości: właśnie kamienicy Rynek 11, którą otrzymuje samorząd województwa Podkarpackiego i budynku po dawnym Kolegium Nauczycielskim przy ul. Łukasińskiego 12 przekazanym przez Marszałka Województwa naszemu miastu. 

Rynek_11_1.jpeg

Cel na jaki zostanie przeznaczony zabytkowy budynek w Rynku jest jasny: Samorząd Województwa chce, aby w tym miejscu powstała Podkarpacka Galeria Sztuki Współczesnej, będąca rozszerzeniem działalności dotychczasowej Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu, o wiele większym zasięgu i jeszcze ambitniejszych planach wystawienniczych. Na remont, adaptację i zagospodarowanie samorząd chce przeznaczyć nawet 20 mln złotych. Samorząd Miasta ma także pomysł na budynek przy ul. Łukasińskiego 12, choć na razie za wcześnie, aby o tym mówić w szczegółach, ponieważ jeden z pomysłów jest właśnie na etapie oceny możliwości dofinansowania. Obie nieruchomości samorządy zakupiły od siebie z 90% bonifikatą, na które zgodę wyraziły: Sejmik Województwa i Podkarpackiego i Rada Miejska w Przemyślu. W środę 27 marca br. zostały podpisane akty notarialne w tej sprawie. 

Rynek_11_2.jpeg

Obecny na spotkaniu przed kamienicą Rynek 11 Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślał wagę powstania Podkarpackiej Galerii Sztuki Współczesnej w tym miejscu:

- Znajdujemy się na Rynku, części zabytkowej i reprezentacyjnej Miasta Przemyśla. Myślę, że poprzez tą "pierzeję sztuki", która się tutaj tworzy - mając na uwadze Oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, które jest naszą jednostką - chcemy oddziaływać na turystów i korzystać z dziedzictwa, które Przemyśl niezaprzeczalnie posiada. 

Opowiadał także o innej aktywności samorządu związanej z planami dotyczącymi dziedzictwa Przemyśla i Ziemi Przemyskiej: utworzeniu oddziałów Muzeum w Krasiczynie oraz kamienicy Osińskich, a także zagospodarowaniu na potrzeby wystawiennicze przęsła zabytkowego mostu kolejowego. 

Rynek_11_3.jpeg

Sama kamienica Rynek 11 była przez długi, bo ponad 10-letni. czas przedmiotem zabiegów o przejęcie ze strony naszego samorządu. Było to skomplikowane ze względu na stan prawny nieruchomości, poszukiwania ewentualnych spadkobierców ostatnich właścicieli budynku. W ubiegłym roku  postepowanie to zakończyło się wynikiem pozytywnym. Udało się uzyskać prawo własności tej nieruchomości na rzecz Gminy Miejskiej Przemyśl i jednocześnie przystąpić do rozmów z samorządem województwa od dawna zainteresowanym nieruchomością. Gówna rola w działaniach na rzecz przejęcia kamienicy i dalszych rozmowach przypadła Zastępy Prezydenta Bogusławowi Świeżemu, który w trakcie środowego spotkania opowiedział o historii tych działań. Po stronie samorządu województwa przypadła natomiast Wicemarszałkowi Piotrowi Pilchowi, który również podzielił się swoim zadowoleniem z zakończonego procesu wymiany nieruchomości.

Rynek_11_5.jpeg

- Ja mogę tylko podziękować za to, że przez te kilka lat, bo tyle trwał ten proces, zawsze była ta dobra wola i wsparcie zarówno ze strony Pana Marszałka Władysława Ortyla, jak i Wicemarszałka Piotra Pilcha. Dziękuję też Wiceprezydentowi Bogusławowi Świeżemu i Wydziałowi Mienia Komunalnego, Archiwum Państwowego w Przemyślu, którzy wykonali ogromną pracę, aby przejąć tę kamienicę. Nie robimy tego przecież dla samej chęci posiadania kamienicy, tylko po to, aby tchnąć w te budynki nowe życie, nowe funkcje - stwierdził między innymi Prezydent Wojciech Bakun. 

A o przyszłości, czyli powstaniu Podkarpackiej Galerii Sztuki Współczesnej opowiedział Dyrektor Andrzej Cieszyński:

- Przemyśl podkarpacką stolicą kultury - to już się dzieje na naszych oczach. Dziękuję za przychylność Marszałkowi, Wicemarszałkowi, Prezydentowi i Wiceprezydentowi. Nasza Galeria ma ambicje międzynarodowe o będziemy też w takiej skali w przyszłości działali. Będziemy dbali o promocję sztuki i kultury naszego regionu w kontekście naszego historycznego dorobku kulturowego. 

Rynek_11_7.jpeg

 

To jak może ta placówka wyglądać po pracach remontowych i adaptacyjnych pokazała w swojej prezentacji Sylwia Sobejko, przedstawiając projekt funkcjonalny Podkarpackiej Galerii Sztuki Współczesnej.

Rynek_11_9.jpeg

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Kategorie strony: Aktualności, Inwestycje
Opublikował(a): Witold Wołczyk Data publikacji: 28-03-2024 12:18 Modyfikował(a): Witold Wołczyk Data modyfikacji: 28-03-2024 12:18

Na skróty