84. rocznica wywózki na Sybir

W sobotę tj. 10 lutego br. odbyła się uroczystość ,,Zapal Znicz Wywiezionym" w ramach 84. rocznicy deportacji na Sybir. Organizatorami wydarzenia były: Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu, Prezydent Miasta Przemyśla, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych X D.O.K. oraz Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Strojów Historycznych Damy i Huzary. 

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich - rodziny żołnierzy, urzędników, kolei. Co roku Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu w rocznicę tych pamiętnych wydarzeń zaprasza mieszkańców do udziału w uroczystościach pod hasłem "Zapal Znicz Wywiezionym".

 

84. rocznica deportacji rozpoczęła się tradycyjnie modlitwą podczas Mszy Świętej w kościele pw. Świętej Trójcy w Przemyślu. Po nabożeństwie delegacje zapaliły znicze przy tablicy Sybiraków znajdującej się w murze kościoła, po czym przemarszem udano się pod pomnik Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Pod pomnikiem wręczone zostały odznaczenia "Odznaki Honorowej Sybiraka", wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia a delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. 

 

Kategorie strony: Aktualności
Opublikował(a): Kamil Krukiewicz Data publikacji: 12-02-2024 10:20 Modyfikował(a): Kamil Krukiewicz Data modyfikacji: 12-02-2024 10:20

Na skróty