19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Odsłonięto tablicę poświęconą pamięci bohaterów powstania styczniowego

W niedzielę 27 stycznia br. przy Pomniku Orląt Przemyskich odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohaterską walkę uczestników powstania styczniowego. W bieżącym roku minęło 145 lat od chwili tych wydarzeń. Aktu odsłonięcia tablicy dokonali wspólnie fundatorka Anna Hayder oraz Andrzej Zapałowski Poseł do Parlamentu Europejskiego. O godzinie 11.30 w Kościele Św. Trójcy w Przemyślu odprawiona została Msza Święta połączona z patriotyczna homilią, podczas której ks. Prałat Bronisław Żołnierczyk przybliżył wiernym postacie powstańców i ich heroizm
w walce z zaborcą. Na tę okoliczność przemyska poetka Teresa Paryna przygotowała wiersz, którego recytacji uczestnicy wysłuchali podczas uroczystości odsłonięcia tablicy.
Na tablicy znalazły się słowa Ojca Św. Jana Pawła II: „Powstanie Styczniowe było dla Józefa Kalinowskiego Św. Rafała i Adama Chmielowskiego – Św. Brata Alberta Etapem na drodze do świętości, która jest heroizmem życia”. Na zakończenie uroczystości Eurodeputowany Andrzej Zapałowski zadeklarował ufundowanie ostatniej brakującej tablicy upamiętniającej powstanie kościuszkowskie.
W dniu 22 stycznia br. Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla oraz Henryka Kaszycka – Paniw Sekretarz Miasta upamiętnili rocznicę wybuchu powstania złożeniem kwiatów na kwaterze powstańców na Cmentarzu Głównym.

Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

JPGOdsłonięto tablicę poświęconą pamięci bohaterów powstania styczniowego

JPGOdsłonięto tablicę poświęconą pamięci bohaterów powstania styczniowego

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl