Uroczystości z okazji 80.rocznicy rozstrzelania zakładników

Na co dzień miejscem straceń i mogiłą rozstrzelanych 28 listopada 1943 roku opiekują się uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 15 im. Adama Mickiewicza w Przemyślu. Jednak w tym roku, w związku z 80-tą rocznicą tragicznych wydarzeń w tym miejscu, przy pomniku i miejscu straceń przy ul. Lwowskiej 24, odbyły się uroczystości poświęcone pamięci 10 bohaterów wolności rozstrzelanych przez Niemców.

ściana_straceń_1.jpeg

Rozstrzelanie 10 zakładników przy ulicy Lwowskiej (dawna Mickiewicza) przez niemieckiego okupanta, było odwetem za spalenie przez ruch oporu magazynów fabryki produkującej wozy dla armii niemieckiej.

"Dnia 26 listopada 1943 roku brałem udział w akcji spalenia fabryki wozów przy ul. Mickiewicza na Przekopanej. Akcją w ramach szkolenia dowodził Trzynastka. Po opanowaniu wartowni zabraliśmy z budynku administracji maszynę do pisania oraz firmowe druki i pieczątki. Gdy grupa w składzie Trzynastka, Bach i Tornado bezpiecznie wycofała się, zapaliłem lonty kostek termitowych w różnych miejscach składu trocin i materiałów drzewa."

Relacja Zdzisława Jankowskiego uczestnik akcji spalenia fabryki
przy ulicy Mickiewicza w Przemyślu w listopadzie 1943 roku.

ściana_straceń_2.jpeg

29 listopada 2023 roku w miejscu stracenia 10 członków ruchu oporu zebrali się przedstawiciele samorządu Miasta Przemyśla - Wiceprezydent Bogusław Świeży i Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Robert Bal - reprezentujący Starostę Przemyskiego Piotr Worosz, delegacja przemyskich służb mundurowych, a także delegacje innych jednostek. Krótką historię mordu i jego przebiegu i genezy, przedstawił dr Marcin Duma, badacz przemyskiej historii, a jednocześnie nauczyciel w Szkole Podstawowej Nr 15 im. Adama Mickiewicza w Przemyślu.

ściana_straceń_3a.jpeg

Towarzysząca uroczystościom kompania honorowa Wojska Polskiego oddała hołd pomordowanym członkom ruchu oporu salwą honorową, a modlitwę za nich odmówili wspólnie: ks. major Włodzimierz Skoczeń Kapelan Garnizonu Przemyśl oraz ks. Jan Tarapacki ppłk Straży Granicznej, kapelan Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

ściana_straceń_4.jpeg

Program słowno-muzyczny wykonali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 im. Adama Mickiewicza w Przemyślu opiekujący się miejscem pamięci. 

ściana_straceń_5.jpeg

 

Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy pomniku, a 10 lampek zapłonęło też przy znajdującej się za pomnikiem ścianie straceń, które postawili tam uczniowie szkoły.

ściana_straceń_14.jpeg

 

ściana_straceń_20.jpeg

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Kategorie strony: Aktualności, Edukacja i sport
Opublikował(a): Witold Wołczyk Data publikacji: 29-11-2023 15:23 Modyfikował(a): Witold Wołczyk Data modyfikacji: 29-11-2023 15:25

Na skróty