193 lata temu wybuchło powstanie listopadowe

W nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku rozpoczęło się powstanie listopadowe, zryw niepodległościowy skierowany przeciwko zaborcy rosyjskiemu. Brali w nim udział także Polacy z innych zaborów, na przemyskim Cmentarzu Głównym także znajduje się kwatera zawierająca ziemię z mogił uczestników powstań zarówno listopadowego, jak i styczniowego. Hołd uczestnikom powstania oddali dzisiaj (29 listopada) Wiceprezydent Bogusław Świeży i Robert Bal Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu wraz przedstawicielem Starosty Przemyskiego oraz delegacją Komendy Garnizonu Przemyśl.

warta honorowa żołnierzy przy mogile powstańców i kwiaty złożone przez delegacje

Jednym z najbardziej znanych powstańców listopadowych, których nagrobki znajdują się na przemyskim cmentarzu  jest Feliks Lipa Lipski "b. oficer wojsk polskich ozdobiony krzyżem virtuti militari". Nagrobek został kilka lat temu odnowiony w ramach prac restauratorskich i konserwatorskich dzięki dofinansowaniu  z Programu wspierania opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Złożenie kwiatów przez delegację

Przy powstańczej mogile znajda Państwo także epitafium:

 „Przechodniu! Powiedz Polsce

Tu spoczywa Jej armii kwiat

Wzór przyszłych pokoleń

O wolność Ojczyzny broń do ręki wzięli

Patriotyzm powstańczy odziedziczył wnuk

z piosenką na ustach, a dobrze wiedzieli,

że krwią za Ojczyznę idą spłacić dług”.

Członkowie delegacji

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Kategorie strony: Aktualności
Opublikował(a): Witold Wołczyk Data publikacji: 29-11-2023 14:19 Modyfikował(a): Witold Wołczyk Data modyfikacji: 29-11-2023 14:19

Na skróty