Ostatnie w tym roku i jednocześnie największe wcielenie do przemyskich terytorialsów.

W piątek 17 listopada 2023 r. o godzinie 7.00 do służby w 20 Przemyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej stawiło się blisko 100 ochotników na szkolenie podstawowe tzw. „16-tkę” jak również wyrównawcze „8-mkę” w ramach terytorialnej służby wojskowej. Ochotnicy pochodzą z Przemyśla a także powiatów przemyskiego, jarosławskiego i lubaczowskiego.

 

20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. dyw. Stefana Roweckiego ps. „Grot" sukcesywnie od blisko osiemnastu miesięcy powiększa swoje szeregi. Obecne szkolenie, które trwa od pięciu dni jest ostatnim w tym roku przedsięwzięciem. Wśród ochotników, którzy postanowili rozpocząć swoją przygodę z terytorialną służbą wojskową są zarówno nowicjusze, którzy jeszcze nigdy nie byli w wojsku, jak i osoby po przeszkoleniu i przysiędze wojskowej, czyli żołnierze rezerwy. Ci pierwsi przechodzą 16-dniowe szkolenie podstawowe tzw. "szesnastkę" w ramach, którego będą uczyć się podstaw strzelectwa, zasad zachowania na polu walki, taktyki, udzielania pierwsze pomocy, a także łączności i topografii. Szkolenie to zakończy się uroczystą przysięgą, która odbędzie się 2 grudnia br. w Stubnie. Z kolei rezerwiści przejdą 8-dniowe szkolenie wyrównawcze, aby odświeżyć nabyte niejednokrotnie kilkanaście lat temu umiejętności w celu dostosowania do obecnych standardów.

 

Tradycją jest w przemyskiej dwudziestce, że Dowódca Brygady osobiście wita się z każdym nowo wcielonym żołnierzem. Taką okazją była sobota 18 listopada 2023 r., gdzie na terenie 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyła się uroczysta zbiórka nowo wcielonych żołnierzy. Podczas apelu Dowódca Brygady Pan płk Daniel BŁOTKO wręczył broń nowym adeptom żołnierskiego rzemiosła oraz życzył wcielonym wytrwałości podczas szkolenia podstawowego i osiągnięcia zamierzonego celu.

 

Kolejne wcielenia i szkolenia już w początkiem przyszłego roku w czasie zimowej przerwy w nauce, podczas której będzie realizowane szkolenie w ramach programu „Ferie z WOT”. Chętni do służby proszeni są o kontakt z rekruterami https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/ lub Wojskowym Centrum Rekrutacji w Jarosławiu.

Źródło: 20PBOT
Tekst: Rzecznik prasowy 20PBOT ppor. Rafał Laska, Maciej J. Szeremeta

Opublikował(a): Maciej Szeremeta Data publikacji: 22-11-2023 10:37 Modyfikował(a): Maciej Szeremeta Data modyfikacji: 22-11-2023 10:42

Na skróty