Prezydent Wojciech Bakun z Tarczą Świętego Marcina

W sobotę, w Dniu Święta Niepodległości Polski, we Florencji w historycznym Palazzo Vecchio, Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun otrzymał Tarczę Świętego Marcina, który jest uważana za uosobienie niesienia pomocy potrzebującym. Uroczystość odbyła się w słynnym Salonie del Cinquecento, a Prezydentowi wśród osób obecnych na tym wydarzeniu była Ambasador RP  w Republice Włoskiej i San Marino Anna Maria Anders.

Nagroda - Tarcza Świętego Marcina - przyznawana jest od 40 lat przez Instytut Tarcz Świętego Marcina osobom, które szczególnie wyróżniły się gestami wielkoduszności i solidarności. Prezydent Wojciech Bakun otrzymał ją za solidarność i pomoc okazywaną Ukrainie i jej ludności podczas 20 miesięcy wojny.

Prezydent Wojciech Bakun i Ambasador Anna Maria Anders z nagrodą w Palazzo Vecchio

- Ta nagroda jest nie tylko dla całej społeczności naszego miasta, ale dla całej wspólnoty międzynarodowej, bo w trudnym okresie wojny i kryzysu uchodźczego Przemyśl stał się miastem frontowym, centrum pomocy, do którego przyjechał praktycznie cały świat - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Prezydent Przemyśla. Podkreślił: "Przyjechały też do nas tysiące Włochów, współpracowaliśmy z włoską Obroną Cywilną, z żandarmerią".

zdjęcie grupowe uczestników uroczystości

"Włosi pracowali u nas w centrum pomocy. Przemyśl stał się epicentrum światowego wolontariatu. Ta nagroda jest dla wszystkich dobrych ludzi, którzy w chwili kiedy trzeba, potrafią stanąć po dobrej stronie i wspólnie zmobilizować się i pomagać" - zaznaczył.

Z kolei Ambasador Anna Maria Anders dodała: "Przemyśl okazał się naprawdę fantastycznym miastem i wzbudził podziw całego świata".

Wieczorem w Teatrze Nicolini odbył się koncert z okazji Święta Niepodległości Polski, który był. częścią obchodów 11 listopada organizowanych przez polską Ambasadę. 

Tarcza Świętego Marcina

Dyplom w języku włoskimi polskim

zdjęciahttps://twitter.com/Anna_M_Anders

Kategorie strony: Aktualności
Opublikował(a): Witold Wołczyk Data publikacji: 13-11-2023 13:57 Modyfikował(a): Witold Wołczyk Data modyfikacji: 14-11-2023 09:25

Na skróty