Wystawa rzeźb Adama Myjaka - "Refleksje"

Ekspozycję rzeźb Adama Myjaka możemy zobaczyć od 20 października do 26 listopada w podziemiach kościoła pw. św. Marii Magdaleny - Ojców Franciszkanów ul. Franciszkańska 2 w Przemyślu. 

Wystawa rzeźb Adama Myjaka – jednego z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy polskich, wieloletniego rektora i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie to ekspozycja unikalna. Odbywa się ona w barokowym wnętrzu podziemi kościoła. Prace Adama Myjaka korespondują ze znajdującym się w kościele O.O. Franciszkanów znakomitymi przykładami rokokowej rzeźby szkoły lwowskiej.

Ekspozycja rzeźb Prof. Adama Myjaka to trzecia i ostatnia odsłona cyklu: Sztuka Zwycięża! Polska, Ukraina, Kresy.

Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00 -17:00 w soboty i niedziele w godzinach 11:00 – 14:00.

Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 14:00 zapraszamy szkoły oraz zorganizowane grupy po wcześniejszym umówieniu się:

T: 511 790 100

E: galeria_przemysl@pro.onet.pl

Sztuka zwycięża_Myjak.jpeg

Cytaty z esejów zamieszczonych w wydawnictwie towarzyszącym wystawie Adama Myjaka „Refleksje”. …

”wystawa w Przemyślu rozgrywa się w dwóch płaszczyznach. W górnej lwowscy rzeźbiarze okresu rokoka przedstawiają wznoszące się ku niebu postaci. W dolnym kościele prof. Adam Myjak pokazuje ludzkie postaci i głowy. Te pierwsze to anonimowe korpusy wykonane z lśniącego, odbijającego światło metalu. Jest ono - jak w sztuce średniowiecznej - refleksem Absolutu i atrybutem Boga. Głowy rzadko mają charakter portretowy. Częściej pocięte, rozkawałkowane, pełne bruzd i wgnieceń stają się ucieleśnieniem ludzkiego losu. Są pytaniem o życie i śmierć: o kres człowieka. Bo centrum świata jest twarz, głowa, ludzka obecność.

Prof. Adam Myjak powtarza: Nie mogę pogodzić się z przemijaniem... Sztuka jest dla mnie utrzymaniem nadziei, że wszystko, co zdarza się w świecie, nie dzieje się przypadkiem. …”

Antoni Adamski, Nie wyobrażam sobie świata bez rzeźb.

„…Żadne zjawisko w sztuce polskiej nie uzyskało tak długiego, trwałego i wybitnego artystycznie życia co „lwowska rzeźba rokokowa”, a o jej sile stanowi także ciągła nią fascynacja kolejnych pokoleń.”

dr. Agata Dworzak, Fenomen lwowskiej rzeźby rokokowej

„…Rzeźby szkoły lwowskiej znajdujące się w Przemyślu należą do pereł tego miasta. Trzeba, aby były zauważane i doceniane nie tylko przez znawców tematu i miłośników sztuki. Mówienie o nich jest jak zdmuchnięcie kurzu zapomnienia lub nieświadomości z tych pięknych szlachetnych kamieni.”

Katarzyna Winiarska, Zmanierowane. Refleksje na temat rzeźby lwowskiej w krajobrazie Przemyśla.

Kategorie strony: Kultura
Opublikował(a): Witold Wołczyk Data publikacji: 20-10-2023 09:34 Modyfikował(a): Witold Wołczyk Data modyfikacji: 20-10-2023 09:39

Na skróty