Portal Otwartych Danych Miejskich już dostępny!

logotypy projektu Razem Zmieniamy Przemyśl

W sierpniu Miasto Przemyśl zakończyło realizację projektu "Razem zmieniamy Przemyśl" poprzez wprowadzenie nowego narzędzia, które będzie miało ogromne znaczenie dla wszystkich mieszkańców. Chcielibyśmy przedstawić Wam nasz Portal Otwartych Danych Miejskich, który otwiera drzwi do fascynującego świata informacji publicznych, dostępnych dla każdego.

Czym jest Portal Otwartych Danych Miejskich?

Portal Otwartych Danych to internetowa platforma, która ma na celu udostępnianie danych publicznych i informacji przez różne instytucje, organizacje oraz agencje rządowe. Działa ona na zasadzie przejrzystości, dostępu do informacji oraz zachęcania do wykorzystywania tych danych w celu tworzenia wartościowych aplikacji, analiz, badań i innych działań.

Infografika: Nowy Portal Otwartych Danych Miejskich już dostępny!

Dlaczego warto korzystać z Portalu Otwartych Danych?

1. Dostęp do informacji publicznych: Portal ten umożliwia obywatelom, badaczom, przedsiębiorcom oraz innym zainteresowanym osobom dostęp do różnego rodzaju informacji publicznych. To znacząco zwiększa przejrzystość działania instytucji rządowych i organizacji publicznych.

2. Wsparcie dla analizy i badania: Otwarte dane mogą być wykorzystywane do przeprowadzania analiz i badań nad różnymi aspektami społeczeństwa, gospodarki czy środowiska. Dzięki nim naukowcy i analitycy mogą tworzyć nowe narzędzia i rozwiązania, które pomagają w rozwiązywaniu problemów społecznych.

3. Tworzenie aplikacji i innowacji: Otwarte dane stanowią cenne źródło informacji dla programistów i przedsiębiorców. Na ich podstawie można tworzyć różnego rodzaju aplikacje i usługi, które ułatwiają codzienne życie, takie jak aplikacje transportowe, informujące o jakości powietrza czy o lokalnych wydarzeniach kulturalnych.

4. Rozwój demokracji: Dostęp do otwartych danych pomaga zwiększyć zaufanie społeczeństwa do rządu i innych instytucji publicznych. Obywatele mogą śledzić działalność rządu, monitorować wydatki publiczne i lepiej zrozumieć procesy decyzyjne.

5. Ekonomiczne korzyści: Dostęp do otwartych danych może przyczynić się do rozwoju sektora prywatnego. Przedsiębiorcy mogą tworzyć nowe produkty i usługi oparte na tych danych, co przynosi korzyści gospodarce.

6. Ułatwienie współpracy: Portal Otwartych Danych umożliwia różnym organizacjom i instytucjom wymianę informacji i współpracę nad projektami, co przyspiesza rozwijanie innowacyjnych rozwiązań.

Co jeszcze?

Obecnie Miejski Zespół ds. Otwartych Danych intensywnie pracuje nad kolejnymi zbiorami danych, które już niebawem będą opublikowane na naszym Portalu Otwartych Danych Miejskich. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia naszej strony internetowej pod adresem: www.otwartedane.przemysl.eu

Warto również podkreślić, że przedsięwzięcie "Portal Otwartych Danych Miejskich" zostało sfinansowane w ramach projektu "Razem Zmieniamy Przemyśl". Środki na ten cel pochodzą w 85% z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa w ramach programu Rozwój Lokalny.

Korzystanie z Portalu Otwartych Danych Miejskich to szansa na lepszą przyszłość naszego miasta i regionu. Razem możemy stworzyć bardziej otwarte, transparentne i innowacyjne społeczeństwo. Zapraszamy do eksploracji danych i korzystania z nowych możliwości, jakie dają nam otwarte dane publiczne.

Kategorie strony: Razem Zmieniamy Przemyśl
Opublikował(a): Rafał Porada Data publikacji: 07-10-2023 19:29 Modyfikował(a): Rafał Porada Data modyfikacji: 10-10-2023 19:59

Na skróty