Wyjątkowa Przysięga w 20 Przemyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Baczność! Do przysięgi! - za nami kolejne zaprzysiężenie przemyskich terytorialsów. 23 września br. we Fredropolu odbyła się piąta w tym roku a siódma od utworzenia przysięga żołnierzy 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 40 ochotników z powiatu przemyskiego i miasta Przemyśla. Nowo zaprzysiężeni żołnierze właśnie ukończyli szkolenie podstawowe. Wśród nich znaleźli się także uczestnicy projektu „Trenuj z Wojskiem, którzy w czasie wolnym postanowili zapoznać się z podstawami wojskowego rzemiosła, m.in. strzelectwem, taktyką, zasadami zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy, łącznością czy topografią.

Zdjęcie WhatsApp 2023-09-25 o 08.25.08.jpeg

Przemawiając do zebranych na placu żołnierzy, dowódca 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Daniel BŁOTKO, gratulował nowo zaprzysiężonym żołnierzom decyzji wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego.

Przysięga ta była wyjątkowa ponieważ w trakcie uroczystości 20 Przemyskiej Brygadzie OT została wręczona przez Zastępcę Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej Pana płk. Mariusz Specjalskiego Chorągiew Wojska Polskiego,

Zdjęcie WhatsApp 2023-09-25 o 08.25.09.jpeg

Jest to szczególne wyróżnienie dla jednostki wojskowej. Na tą okoliczność Dowódca Przemyskiej Brygady zacytował Marszałka Józefa Piłsudskiego „Honor służby staje nieraz w sprzeczności z honorem osobistym. Ale honor służby jest jak sztandar żołnierza, z którym żołnierz rozstaje się wraz z życiem. […] . Bez honoru służba wojskowa zawsze jest bez duszy i traci siły.”

Wojska Obrony Terytorialnej jako jedyny rodzaj sił zbrojnych oferują możliwość dogodnego pogodzenia nauki, pracy zawodowej i obowiązków rodzinnych ze służbą na rzecz Ojczyzny i lokalnej społeczności. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie pełnić służbę wojskową, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia.

- Wybrałam WOT, bo pochodzę z rodziny o wojskowych tradycjach, co zmotywowało mnie do wstąpienia do Sił Zbrojnych RP. Myślę, że wojsko jest moją pasją, dlatego wiążę swoją przyszłość ze służbą Ojczyźnie. W dalszej perspektywie chcę zostać oficerem Wojska Polskiego…” - powiedziała jedna z nowych żołnierzy 20 Przemyskiej Brygady OT, pracownica jednej z instytucji państwowych w Przemyślu tuż po zakończeniu uroczystości.

Nowo zaprzysiężeni żołnierze rozpoczną teraz trzyletni cykl szkoleń w jednym z pododdziałów 20 PBOT zlokalizowanych w Przemyślu. Szkolenia będą odbywać się w formie rotacyjnej w weekendy, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu.

Żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową, którzy mają za sobą minimum dwa lata służby w szeregach 20 PBOT, mogą ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej w korpusie oficerów, podoficerów i żołnierzy szeregowych.

Mieszkańcy Ziemi Przemyskiej, którzy chcą zdobyć wojskowe przeszkolenie, a nigdy nie byli w wojsku mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych. Wnioski o powołanie do WOT należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również skontaktować się z rekruterkami w 20 Przemyskiej Brygadzie OT dane kontaktowe dostępne są na stronie.

https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

 

Źródło i Zdjęcia: 20PBOT

 

Opublikował(a): Maciej Szeremeta Data publikacji: 29-09-2023 19:12 Modyfikował(a): Maciej Szeremeta Data modyfikacji: 29-09-2023 19:17

Na skróty