25 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Adwentowe czytanie w Szkole Podstawowej Nr 15

Często nie zastanawiamy się, skąd bierze się fenomen czaru Bożego Narodzenia i dlaczego tak łatwo poddajemy się tej niezwykłej świątecznej atmosferze. Wyjaśnieniu tego pomógł cykl spotkań „Adwentowe czytanie” zorganizowany w Szkole Podstawowej nr 15 dla uczniów klas czwartych, piątych i szóstych. Ich kulturoznawczy i informacyjny charakter w pełni ukazywał i uświadamiał młodzieży piękno polskich tradycji świątecznych wnoszących w serca ciepło, radość, nadzieję na życie wolne od niebezpieczeństw i trosk. Do tego nietypowego przedsięwzięcia zaproszone zostały i udział wzięły osoby duchowne, wśród nich m. in. księża proboszczowie z przemyskich parafii.

Pierwszym Dostojnym Gościem był Ksiądz Biskup Marian Rojek.

Prowadził dyskusję z młodzieżą na temat potrzeby kultywowania tradycji polskich, regionalnych i rodzinnych jako jednego z warunków zachowania tożsamości narodowej. Przeprowadził też konkurs nawiązujący do znajomości staropolskich zwyczajów i obrzędów dotyczących czasu Adwentu i Bożego Narodzenia. Trzeba było umieć odpowiedzieć na ponad 30 pytań, np. co oznacza słowo „Adwent”, czego symbolem jest ryba, skąd i kiedy przybył do nas zwyczaj ubierania choinki. Uczniom wykazującym się najobszerniejszą wiedzą z tej dziedziny Szanowny Gość wręczył pamiątkowe dyplomy.

Następnie Ksiądz Biskup Marian Rojek przeczytał uczestnikom spotkania dwa opowiadania. Jedno mówiło o szlachetności ludzkich uczuć wyrażające się w poświęceniu dla drugiego człowieka, drugie zaś odkrywało tajemnicę kwiatu Gwiazdy Betlejemskiej jako jednego z symboli Świąt. Tematyka utworów pobudzała do refleksji związanych zarówno z miłością do bliźnich, jak i z poczuciem przynależności do swojej „małej ojczyzny” oraz przenoszenia kultury przez ludzi niezależnie od miejsca pobytu.

Według podobnego schematu przebiegały kolejne spotkania pod nazwą „Adwentowe czytanie”. Uczestniczyli w nich księża proboszczowie z parafii terytorialnie należących do Szkoły Podstawowej nr 15.

Z parafii Błonie przybył ksiądz Stanisław Ożóg, z parafii Przekopana ksiądz Marek Cisek, zaś z parafii Św. Jana z Dukli ksiądz Zbigniew Stradomski.

Wybrane przez nich utwory literackie to oryginalnie przedstawione historyjki, opowiedziane z lekka i z humorem, ożywiające odwiecznego ducha Świąt.

Niektóre z nich były dawnymi ilustracjami scen okresu bożonarodzeniowego, ale wiele to nowe ujęcie tychże wydarzeń. Ciekawie było usłyszeć, dlaczego np. przy grocie betlejemskiej był wół i osioł - a nie inne zwierzęta, lub gdzie podziało się złoto, kadzidło i mirra. Tego wszystkiego można dowiedzieć się ze wspaniałej książki Bruno Ferrero.

Wszyscy Księża czytający opowiadania włączyli się do ogólnopolskiej kampanii Cała Polska czyta dzieciom, za prowadzenie której Szkoła Podstawowa nr 15 była aż trzykrotnie nagradzana przez inicjatora akcji Fundację ABC XXI - Cała Polska czyta dzieciom. W podziękowaniu osoby duchowne otrzymywały własnoręcznie wykonane przez uczniów upominki – ozdoby choinkowe. Uczestnicy spotkań życzyli młodzieży siły i zapału do dźwigania tego wszystkiego, co przyniesie im bliższa i dalsza przyszłość.

Pomysłodawcą i organizatorem całego przedsięwzięcia była Pani Anna Papiernik z biblioteki szkolnej.

Opublikował:  | Data publikacji: 04-01-2008 08:54
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-01-2008 09:01