29.8 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Kultura
1.jpeg
Tajemniczy Stary Album – zapraszamy do odwiedzenia niezwykłej wystawy

Od dnia 15 września w atelier fotograficznym Muzeum Historii Miasta Przemyśla można zwiedzać wystawę pod tytułem "Tajemniczy Stary Album". Prezentowana ekspozycja zawiera w sobie zagadkę, której być może bez Państwa pomocy muzealnicy nie będą w stanie wyjaśnić.

Edukacja i sport
fot. Agata Czereba (2).jpeg
Środowisko ponad wszystko!, czyli wielkie Sprzątanie Świata w SP nr 11 [ZDJĘCIA]

Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety, świetnie się przy tym bawiąc? Można! Udowodnili to uczniowie klasy II „a” Szkoły Podstawowej nr 11 w Przemyślu, którzy wraz ze swoją wychowawczynią Renatą Bieliszak wyszli naprzeciw organizowanej na całym świecie akcji „Clean up the World”.

 

 

 

Zanim drugoklasiści podwinęli rękawy i zabrali się za generalne Sprzątanie Świata (a właściwie terenu wokół szkoły), okazało się, że na miejsce przybył również Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla - pan Janusz Hamryszczak, który zadeklarował, że pomoże dzielnym eko-maluchom w uprzątnięciu szkolnego podwórka.

 

 

 

Dzieciaki wraz z Prezydentem zostały wyposażone w rękawice oraz kolorowe worki na śmieci. Wcześniej jednak przypomniały na czym polega segregacja odpadów i dlaczego jest ona tak szczególnie ważna dla środowiska. Młodzi ekolodzy zapewnili, że praca na rzecz ochrony przyrody trwa w ich szkole cały rok, a hasła, które umieściły na swoich transparentach są respektowane przez całą społeczność przemyskiej „Jedenastki”.

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Organizacje pozarządowe
fot. A. Czereba (11).jpeg
Mija 155 lat od objawień Archanioła Polski oraz poświęcenia kaplicy Matki Bożej na wzgórzu zamkowym

W czwartek, 20 września br., 155 lat po objawieniach Archanioła Polski w Przemyślu oraz poświęceniu mieszczącej się na wzgórzu zamkowym Kaplicy Matki Bożej Robert Choma - Prezydent Miasta Przemyśla wraz z panem Leszkiem Włodkiem harcmistrzem i historykiem z Instytutu Kresów Wschodnich, upamiętnili tę niezwykłą rocznicę zapalając znicze oraz składając kwiaty w tym szczególnym dla przemyślan miejscu.

 

Z tej samej okazji, jeszcze dzisiaj (20 bm.) o godz. 16.00 w przemyskiej Archikatedrze odprawiona zostanie msza św. w intencji beatyfikacji ks. B. Markiewicza. Zaraz po nabożeństwie, o godzinie 17.00 w Bibliotece Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu (mieszczącej się przy ul. Kościuszki 7) odbędzie się sesja naukowa pt. "Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz o objawieniu Archanioła Polski w Przemyślu".

 

Podczas sesji wystąpią:

ks. dr Tadeusz Śliwa, Błogosławiony ks. Bronisław Bonawenta Markiewicz 1842 - 1912

Leszek Marian Włodek,  Objawienia Archanioła Polski w Przemyślu 3 maja 1863 o losach świata i Kościoła

ks. Stanisław Czenczek, Papież Pius IX i duchowieństwo diecezji przemyskiej obrządku łacińskiego wobec powstania styczniowego

 

Zapraszamy. 

 

"Nasz Przemyśl"
Kard. A. Hlond i kard. A. Sapieha w Gnieźnie na uroczystościach 950-lecia śmierci św. Wojciecha w Gnieźnie 26 IV 1947 r.
Sługa Boży August Hlond Pierwszy Dyrektor placówki salezjańskiej w Przemyślu

aut. Ryszard Jóźwik, „Nasz Przemyśl”, kwiecień 2009 (Nr 55)

W październiku 2008 roku minęła 60 rocznica śmierci Prymasa Polski kardynała Augusta Hlonda, dziś Sługi Bożego, który zapewne w niedługim czasie zostanie zaliczony do grona błogosławionych. Kapłan ten przez 55 lat związany był ze Zgromadzeniem Księży Salezjanów.

Strefa Przedsiębiorcy i Inwestora Zainwestuj w Przemyślu | Invest in Przemyśl

Inwestycje
kładka_17.jpeg
Remont gwarancyjny kładki pieszo - rowerowej

Wykonawca naszej kładki pieszo - rowerowej, będącej częścią Tras Rowerowych Polski Wschodniej Green Velo, informuje mieszkańców Przemyśla o planowanych naprawach gwarancyjnych tego obiektu. 

Gospodarka
conference-2705706_960_720.jpeg
Prowadzisz działalność turystyczną? Weź udział w warsztatach "Przedsiębiorcze Bieszczady – szanse dla MŚP"

W piątek, 21 września w Olszanicy odbędzie się w niej spotkanie dla przedsiębiorców nt. możliwości pozyskania finansowania publicznego na rozwój działalności turystycznej w rejonie Bieszczad (ale i szerzej Polski Wschodniej).

 

 

 

Poniżej zamieszczamy agendę spotkania oraz link do formularza rejestracyjnego.

 

 

"Przedsiębiorcze Bieszczady – szanse dla MŚP"

21 września 2018 r., godz. 11.00-13.30, Olszanica (www.palacwolszanicy.pl)

Rejestracja uczestników 10.30 – 11.00

Agenda

 

1. Otwarcie spotkania

                   Przedstawiciel Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju

2. Razem można więcej – wykorzystanie walorów Bieszczad w tworzeniu sieciowych produktów turystycznych

                - przedstawienie zakresu wsparcia i zasad ubiegania się o dofinansowanie w poddziałaniu 1.3.2 Tworzenie sieciowych produktów przez MŚP, Program Operacyjny Polska Wschodnia

                   Katarzyna Józefowicz, Sebastian Głąbicki – eksperci, PARP

3. Green Velo i nie tylko – preferencyjne pożyczki na rozwój turystyki

                - przedstawienie zakresu wsparcia i zasad ubiegania się o pożyczki w instrumencie Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka

                   Michał Pękalski – kierownik Funduszu Pożyczkowego, MARR S.A.

4. Działaj lokalnie – wsparcie dla przedsiębiorców z Bieszczad

                - przedstawienie zakresu i zasad ubiegania się o dofinansowanie dla małych i średnich przedsiębiorstw w Osi Priorytetowej I Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka,  Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego

Małgorzata Jarosińska-Jedynak – Dyrektor Departamentu Wspierania  Przedsiębiorczości,    Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego                

5. Sesja pytań i odpowiedzi/ konsultacje indywidualne


 

 

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl