10.3 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Aktualności
Dirt.jpeg
Majówka 2017 w Przemyślu, czyli przygotuj się na rowerowe szaleństwo!

Co roku Bike Town Przemyśl przyciąga do rowerowej stolicy Podkarpacia grono zapalonych bikerów. Dla wielu osób Majówka w Przemyślu to już stały punkt corocznych wypadów. Dla tych, którzy na festiwal wybiorą się po raz pierwszy, czeka spora dawka adrenaliny. Pewne jest, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Kultura
30-lecie koralika (8).jpeg
Gala jubileuszowa z okazji 30-lecia KORALIKA

29 kwietnia 2017 roku, Zespół Taneczny „Koralik” działający przy Centrum Kulturalnym w Przemyślu obchodził 30-lecie swojego istnienia.

 

 

 

Edukacja i sport
konf_semianrium_4.jpeg
Minister Zalewska na Kongresie Nauczycieli i Wychowawców

Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie oraz Zgromadzenie Księży Michalitów to organizatorzy odbywającego się w Auli Seminarium Duchownego w Przemyślu XI Kongresu Nauczycieli i Wychowawców Archidiecezji Przemyskiej. Obok  Metropolity Przemyskiego Abpa Adama Szala  oraz Bpa Stanisława Jamrozka wśród zaproszonych gości znaleźli się Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Wicewojewoda Podkarpacki Piotr Pilch, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska, dyrektorzy, wychowawcy i nauczyciele podkarpackich placówek oświatowych oraz wielu innych znamienitych gości. Samorząd Przemyśla reprezentowali Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma wraz ze swoim Zastępcą Januszem Hamryszczakiem.

Rada Miejska
Uroczysta sesja z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczyście zapraszam na Sesję Rady Miejskiej w Przemyślu z okazji 226. rocznicy uchwalenia przez Sejm Wielki Rzeczypospolitej ustawy rządowej, pierwszej w Europie, historycznie nazwanej Konstytucją 3 Maja.

Sesja odbędzie się w środę, 3 maja tego roku o godzinie 12.30 w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu, aleje XXV Polskiej Drużyny Strzeleckiej 1.

Organizacje pozarządowe
pola_nadziei_wstęp.jpeg
II Przemyskie Pola Nadziei

Rycerskie i Szpitalne Bractwo Świętego Łazarza z Jerozolimy - Stowarzyszenie Katolickie jest organizatorem II Przemyskich Pól Nadziei, które odbędą się 29 i 30 kwietnia br. Wydarzeniu patronuje Prezydent Miasta Przemyśla oraz Radio FARA.

"Nasz Przemyśl"
Fragment Fortu VI Iwanowa Góra (Helicha).jpeg
Czarny szlak forteczny

aut. Jakub Sadowy, „Nasz Przemyśl”, maj 2007 (Nr 32)

 

Czarny szlak forteczny, podobnie jak pozostałe piesze szlaki turystyczne okolic Przemyśla, jest szlakiem górskim. Prawie w całości znajduje się poza granicami administracyjnymi miasta w ich obecnym kształcie. Jedynie krótki fragment szlaku prowadzi położoną na peryferiach ulicą Obronną (boczna Wysockiego). Jako szlak łączący forty pierścienia zewnętrznego Twierdzy Przemyśl ma jednak duże znaczenie turystyczne.

Strefa Przedsiębiorcy i Inwestora Zainwestuj w Przemyślu | Invest in Przemyśl

Inwestycje
Dni_Otwarte_funduszy_wstęp.jpeg
Dni otwarte Funduszy Euriopejskich w Twierdzy Przemyśl

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to impreza o charakterze ogólnopolskim, która w tym roku trwa trzy dni tj. od 18-20 maja br.  W ramach akcji beneficjenci projektu zrealizowanego przez Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl udostępnią dla wszystkich zainteresowanych obiekty objęte projektem w ciekawy, przyciągający uwagę  sposób. Dla uczestników akcji zaplanowane są trzy rajdy w: rowerowy, pieszy oraz rowerowo- pieszo - kajakowy. Ponadto będzie możliwość zwiedzenia piwnic Pałacu Humnickich w Birczy, zespołu dworskiego w Babicach i zespołu koszarowego w Siedliskach.

Serdecznie zapraszamy do udziału w przedsięwzięciu.

Gospodarka
DSC_7553.jpeg
Park kulturowy formą ochrony i zarządzania dziedzictwem

Utworzenie parku kulturowego to dość skomplikowana procedura, wymaga ona bowiem ścisłej współpracy organów gminy z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Z pewnością obciążająca jest konieczność obligatoryjnego sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru parku kulturowego, co faktycznie dla gminy jest kosztowne i czasochłonne… Jednak czy nie warto taki park kulturowy jednak utworzyć, aby ochronić bezcenne zabytki naszego miasta?