18 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Aktualności
WhatsApp Image 2019-07-22 at 14.47.30.jpeg
Przemyska kompania zakończyła poligon

Początkiem lipca br. 342 kompania lekkiej piechoty wchodząca w skład 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyła zgrupowanie poligonowe w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Nowa Dęba.

Kultura
kr-lpj-2019-00 www_wstęp.jpeg
Jak co roku od dziewiętnastu lat - Letni powiew Japonii

Warsztaty kaligrafii, origami i nakładania kimona, kuchnia japońska, pokazy tańców i teatralne - wszystko to będzie towarzyszyć nam podczas XIX Specjalnego Festiwalu Kultury Japońskiej - Letni Powiew Japonii. W imieniu organizatorów - Fundacji Polsko - Japońskiej YAMATO Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu, Zamku Krasiczyn oraz Fundacji Pro Arte Et Historia zapraszamy 2 sierpnia do krasiczyńskiego Zamku.

Edukacja i sport
lekkoatletyka_Poznań_3.jpeg
XXV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Lekkiej Atletyce

Poznański  stadion na Golęcinie gościł w dniach 10-12 lipca br. uczestników tegorocznej XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Lekkiej  Atletyce. W zawodach wystartowało prawie tysiąc juniorów młodszych /roczniki  2002-2003/ reprezentujących ponad 220 klubów z całej Polski. W każdej konkurencji rywalizowało 24  najlepszych zawodników z rankingu krajowego. Awans na Olimpiadę wywalczyła czwórka zawodniczek UKS  „Tempo 5”.

Organizacje pozarządowe
gwiazda_25.jpeg
Powązki. Gwiazda Przemyśla dla bohaterów walk 1918-1919

Gwiazda Przemyśla to odznaka, która przyznawana była uczestnikom walk o oswobodzenie Przemyśla od 1 listopada 1918 do 16 maja 1919. Szczególne zasługi w podtrzymywaniu pamięci o uhonorowanych tym zaszczytnym wyróżnieniem ma Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu przygotowując cieszącą się wielkim zainteresowaniem wystawę plenerową, którą mogliśmy podziwiać kilka miesięcy temu. Tym razem Towarzystwo postanowiło przypomnieć postaci biorących udział w walkach, które spoczywają na warszawskich Powązkach. 20 lipca br. repliki Gwiazdy Przemyśla znalazły się na nagrobkach odnalezionych na cmentarzu uczestników tych wydarzeń sprzed stu lat.

"Nasz Przemyśl"
Rajchel Zbigniew_wstęp.jpeg
Kierownictwo przemyskiej bezpieki (5)

aut. Dariusz Iwaneczko, „Nasz Przemyśl”, październik 2010 (Nr 73)

Po powrocie do władzy w PRL Władysława Gomułki i wraz z rozpoczynającym się procesem tzw. odwilży poststalinowskiej dokonano reorganizacji aparatu bezpieczeństwa. Podstawą tej reorganizacji była ustawa z 13 listopada 1956 r. o zmianie organizacji naczelnych organów administracji publicznej w zakresie bezpieczeństwa publicznego. Rozwiązano wówczas na mocy tej ustawy  Komitet ds. Bezpieczeństwa Publicznego,  a wszelkie sprawy związane z policją polityczną przesunięto do kompetencji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Terenowe jednostki Służby Bezpieczeństwa organizacyjnie zostały włączone do struktur wojewódzkich i powiatowych komend Milicji Obywatelskiej. Na czele każdej komendy stał komendant, a jego pierwszym zastępcą był zastępca ds. bezpieczeństwa. W komendach powiatowych i miejskich MO utworzone zostały referaty ds. bezpieczeństwa kierowane przez zastępców komendantów ds. bezpieczeństwa KP MO bądź KM MO. W 1967 r. KP MO w Przemyślu przemianowano na Komendę Miejską i Powiatową MO. Pion służby bezpieczeństwa został w tym okresie znacząco uszczuplony personalnie.  W latach sześćdziesiątych jednak ponownie nastąpił powolny wzrost liczby etatów w SB, co miało też związek z intensyfikacją działań operacyjnych wymierzonych w Kościół katolicki oraz w środowiska opozycyjne.

Strefa Przedsiębiorcy i Inwestora Zainwestuj w Przemyślu | Invest in Przemyśl

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl