18 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Aktualności
BUDŻET OBYWATELSKI MIASTA PRZEMYŚLA 1.png
Zakończyła się ocena wniosków złożonych do Budżetu Obywatelskiego Miasta Przemyśla na rok 2024

Zakończyła się ocena wniosków złożonych do Budżetu Obywatelskiego Miasta Przemyśla na rok 2024. Komisja ds. Budżetu Obywatelskiego oceniała złożone pomysły pod względem formalnym, tj. pod kątem prawidłowego oszacowania wartości zadania, wymogów określonych w Regulaminie oraz prawidłowości przydzielenia zadania do Kategorii. Czas poznać projekty zgłoszone i dopuszczone przez Komisję. 

Kultura
Kalendarz-Imprez-Pazdziernik_wstęp.jpeg
Zapraszamy do zapoznania się z kalendarzem imprez i wydarzeń na październik

Chociaż o wakacjach i imprezach plenerowych już trochę zapomnieliśmy, to jednak w naszym mieście nadal się wiele dzieje - melomani, miłośnicy teatru, czy stand-upu, młodzi i nieco starsi, każdy znajdzie coś dla siebie w ofercie przygotowanej przez jednostki kultury, jak i przemyskie lokale. Zapraszamy do zapoznania się z Kalendarzem imprez na październik 2023 roku. 

Edukacja i sport
wyganiamy raka.jpeg
XI. Bieg Wyganiamy Raka

To była inicjatywa nieodżałowanego dra Jana Hołówki, która po jego odejściu jest kontynuowana i nosi jego imię. X Bieg "Wyganiamy Raka" odbędzie się 7 października. 

Organizacje pozarządowe
okładka.jpeg
Zaproszenie na Dzień Seniora 2023

Drodzy Mieszkańcy! Szanowni Seniorzy! Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, Przemyska Rada Seniorów oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK pragną zaprosić na wyjątkowy wieczór związany z obchodami Dnia Seniora.        

 

"Nasz Przemyśl"
Znak Jezuitów  na drzwiach Kolegium w Przemyślu.jpeg
Jezuici w Przemyślu – trudne początki

aut. Lucjan Fac, „Nasz Przemyśl”, lipiec 2012 (Nr 91)

Godło zakonu – monogram Chrystusa IHS – wskazał już założyciel zakonu święty Ignacy Loyola. Niekiedy inicjały są odczytywane również jako skrót od dewizy Iesu Humilis sotietas, tzn. „Jezus dla pokornego towarzyszem”. Z czasem ustaliła się bogatsza forma tego znaku, którą spotykamy na licznych pieczęciach zakonnych: inicjał otacza płomienista gloria, pod nim znajdują się zaś trzy gwoździe – symbol męki Chrystusa. Niekiedy nad inicjałem umieszczony jest także krzyżyk kawalerski. Marcin Hlebionek Heraldyczny świat mnichów i zakonów ioh.pl/artykuly/pokaz/heraldyczny­wiat­mnichw­i­zakonw,1050/

Strefa Przedsiębiorcy i Inwestora Zainwestuj w Przemyślu | Invest in Przemyśl

Inwestycje
Centrum Dowodzenia - Twierdza Przemyśl od wewnątrz z widokiem na stok
Centrum Dowodzenia Twierdza Przemyśl - raport z placu budowy

18 września br. odbyła się rada budowy na terenie powstającego Centrum Dowodzenia - Twierdza Przemyśl, inwestycji która jest realizowana w ramach Programu Rozwój Lokalny. Umowę z wykonawcą robót budowlanych, firmą TEXOM Sp. z o.o. - podpisaliśmy w marcu br. i od tego czasu w tym miejscu trwają intensywne prace. Między innymi przez te miesiące wykonano szereg robót dodatkowych, ale wszystko wskazuje na to, że wszelkie nieprzewidziane prace udało się już wykonać, a prawdopodobnie za kilka tygodni budynek zostanie zamknięty. 

Gospodarka
kosze na śmieci.jpeg
Informacja o zamiarze przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na odbieranie odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych

Na podstawie art. 6c ust. 3c ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t. j. Dz.U. z 2021 r., poz. 888 z późn. zm.) Prezydent Miasta Przemyśl informuje o zamiarze przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy a powstają odpady  komunalne na okres od 01.01.2024 r. do 31.12.2024 r.