25 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Aktualności
DSC_9280.jpeg
Trzy pary z Przemyśla obchodziły 50-lecie wspólnego życia

Ich historie są różne, chociaż każda niezwykle ciekawa, często przyjeżdżali za swoją drugą połówką do naszego miasta i tu zostali i wychowali wspólnie dzieci. Łączy ich to, że wspólnie przeżyli 50 i więcej lat. Na wniosek rodzin jubileuszowych par, Prezydent RP nadał im Medale za długoletnie pożycie, które wręczył Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun w towarzystwie Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Andrzeja Durbajło. 

Kultura
Przemyska Scena Letnia2.jpeg
Przemyska Scena Letnia już za nami !

Zakończyła się kolejna edycja Przemyskiej Sceny Letniej, która przez ostatnie dwa miesiące umilała czas mieszkańcom oraz turystom odwiedzającym nasze miasto.

Edukacja i sport
Niedźwiadki Chemart Przemyśl.jpeg
Niedźwiadki Chemart Przemyśl zaczynają przygodę w I lidze !

Już jutro, na własnym parkiecie drużyna Niedźwiadków Chemart Przemyśl spotkaniem z GKS Tychy rozpoczyna sezon w I lidze koszykówki mężczyzn. Serdecznie zapraszamy kibiców przemyskiego basketu na godz. 20.00 do hali sportowej Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Mickiewicza 30.

Organizacje pozarządowe
street food_wstęp.jpeg
Street Food Polska Festiwal wraca do Przemyśla

Lubimy uliczne jedzenie, przysmaki z różnych stron świata, podane szybko i po prostu smaczne. Dlatego z pewnością wszystkich fanów food trucków ucieszy wiadomość, że Street Food Polska Festival wraca do Przemyśla, a swoje ulubione "żarciowozy" znajdziecie przez trzy dni 22, 23 i 24 września zaparkowane przy ul. Franciszkańskiej.

"Nasz Przemyśl"
Znak Jezuitów  na drzwiach Kolegium w Przemyślu.jpeg
Jezuici w Przemyślu – trudne początki

aut. Lucjan Fac, „Nasz Przemyśl”, lipiec 2012 (Nr 91)

Godło zakonu – monogram Chrystusa IHS – wskazał już założyciel zakonu święty Ignacy Loyola. Niekiedy inicjały są odczytywane również jako skrót od dewizy Iesu Humilis sotietas, tzn. „Jezus dla pokornego towarzyszem”. Z czasem ustaliła się bogatsza forma tego znaku, którą spotykamy na licznych pieczęciach zakonnych: inicjał otacza płomienista gloria, pod nim znajdują się zaś trzy gwoździe – symbol męki Chrystusa. Niekiedy nad inicjałem umieszczony jest także krzyżyk kawalerski. Marcin Hlebionek Heraldyczny świat mnichów i zakonów ioh.pl/artykuly/pokaz/heraldyczny­wiat­mnichw­i­zakonw,1050/

Strefa Przedsiębiorcy i Inwestora Zainwestuj w Przemyślu | Invest in Przemyśl

Inwestycje
Centrum Dowodzenia - Twierdza Przemyśl od wewnątrz z widokiem na stok
Centrum Dowodzenia Twierdza Przemyśl - raport z placu budowy

18 września br. odbyła się rada budowy na terenie powstającego Centrum Dowodzenia - Twierdza Przemyśl, inwestycji która jest realizowana w ramach Programu Rozwój Lokalny. Umowę z wykonawcą robót budowlanych, firmą TEXOM Sp. z o.o. - podpisaliśmy w marcu br. i od tego czasu w tym miejscu trwają intensywne prace. Między innymi przez te miesiące wykonano szereg robót dodatkowych, ale wszystko wskazuje na to, że wszelkie nieprzewidziane prace udało się już wykonać, a prawdopodobnie za kilka tygodni budynek zostanie zamknięty. 

Gospodarka
4129788.jpeg
Światowy Dzień bez Samochodu

W dniach 16-22 września obchodzony jest Europejski Tydzień Mobilności. W ramach tej akcji promowana jest m.in. zmiana zachowań komunikacyjnych mieszkańców poprzez wybór publicznego transportu zbiorowego jako rozwiązania sprzyjającemu ochronie środowiska.