11.3 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Aktualności
odznaczenie RPO dla D (26).jpeg
Bryg. Daniel Dryniak odznaczony Odznaką Honorową Rzecznika Praw Obywatelskich

28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu Miejskiego w Przemyślu, Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla uroczyście otworzył spotkanie, na którym dr Adam Bodnar pełniący funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich wraz z prof. Markiem Zubikiem – Sędzią Trybunału Konstytucyjnego i w latach 2007-2010 Zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich wręczyli Odznakę Honorową RPO Brygadierowi Danielowi Dryniakowi.

Kultura
pckin gospel.jpeg
XVI Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Gospel

Już od 16 lat organizowane są w Przemyślu Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Gospel, w ostatnich latach odbywające się na scenie Zamku Kazimierzowskiego. Z roku na rok cieszą się one coraz to większym zainteresowaniem rozśpiewanych mieszkańców Grodu nad Sanem. W tym roku warsztaty odbędą się w dniach 29 i 30 kwietnia. Instruktorami będą: przybyły z Wielkiej Brytanii David Daniel oraz nasi rodzimi muzycy Gabriela Gąsior i Rafał Rudawski. Akompaniamentem zaś zajmie się zespół HOLY NOIZ  w składzie: Rafał Rudawski (klawisze), Olaf Węgier (saksofon), Robert Zając (gitara), Wojciech Gąsior (bas) oraz Łukasz Zając (perkusja). Organizatorem jest jak co roku Podkarpackie Stowarzyszenie Gospel w Przemyślu.

Rada Miejska
Uroczysta sesja z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczyście zapraszam na Sesję Rady Miejskiej w Przemyślu z okazji 226. rocznicy uchwalenia przez Sejm Wielki Rzeczypospolitej ustawy rządowej, pierwszej w Europie, historycznie nazwanej Konstytucją 3 Maja.

Sesja odbędzie się w środę, 3 maja tego roku o godzinie 12.30 w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu, aleje XXV Polskiej Drużyny Strzeleckiej 1.

Organizacje pozarządowe
pola_nadziei_wstęp.jpeg
II Przemyskie Pola Nadziei

Rycerskie i Szpitalne Bractwo Świętego Łazarza z Jerozolimy - Stowarzyszenie Katolickie jest organizatorem II Przemyskich Pól Nadziei, które odbędą się 29 i 30 kwietnia br. Wydarzeniu patronuje Prezydent Miasta Przemyśla oraz Radio FARA.

"Nasz Przemyśl"
Fragment Fortu VI Iwanowa Góra (Helicha).jpeg
Czarny szlak forteczny

aut. Jakub Sadowy, „Nasz Przemyśl”, maj 2007 (Nr 32)

 

Czarny szlak forteczny, podobnie jak pozostałe piesze szlaki turystyczne okolic Przemyśla, jest szlakiem górskim. Prawie w całości znajduje się poza granicami administracyjnymi miasta w ich obecnym kształcie. Jedynie krótki fragment szlaku prowadzi położoną na peryferiach ulicą Obronną (boczna Wysockiego). Jako szlak łączący forty pierścienia zewnętrznego Twierdzy Przemyśl ma jednak duże znaczenie turystyczne.

Strefa Przedsiębiorcy i Inwestora Zainwestuj w Przemyślu | Invest in Przemyśl

Inwestycje
Dni_Otwarte_funduszy_wstęp.jpeg
Dni otwarte Funduszy Euriopejskich w Twierdzy Przemyśl

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to impreza o charakterze ogólnopolskim, która w tym roku trwa trzy dni tj. od 18-20 maja br.  W ramach akcji beneficjenci projektu zrealizowanego przez Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl udostępnią dla wszystkich zainteresowanych obiekty objęte projektem w ciekawy, przyciągający uwagę  sposób. Dla uczestników akcji zaplanowane są trzy rajdy w: rowerowy, pieszy oraz rowerowo- pieszo - kajakowy. Ponadto będzie możliwość zwiedzenia piwnic Pałacu Humnickich w Birczy, zespołu dworskiego w Babicach i zespołu koszarowego w Siedliskach.

Serdecznie zapraszamy do udziału w przedsięwzięciu.

Gospodarka
DSC_7553.jpeg
Park kulturowy formą ochrony i zarządzania dziedzictwem

Utworzenie parku kulturowego to dość skomplikowana procedura, wymaga ona bowiem ścisłej współpracy organów gminy z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Z pewnością obciążająca jest konieczność obligatoryjnego sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru parku kulturowego, co faktycznie dla gminy jest kosztowne i czasochłonne… Jednak czy nie warto taki park kulturowy jednak utworzyć, aby ochronić bezcenne zabytki naszego miasta?