6.4 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Aktualności
1.jpeg
Informacja o stanie realizacji inwestycji prowadzonych przez miasto Przemyśl

Dobiega końca VII kadencja Rady Miejskiej w Przemyślu, kończy się również kolejna kadencja Prezydenta Miasta Przemyśla. Każdy taki moment każe zatrzymać się na chwilę, popatrzeć wstecz i złożyć sprawozdanie z tych lat. Dlatego też, poniżej przedstawiam Mieszkańcom Wolnego Królewskiego Miasta Przemyśla zestawienie wszystkich wydatków inwestycyjnych z lat 2014-2018.

Kultura
HR.jpeg
„Inna Fotografia” Henryka Rogozińskiego w Małej Galerii Fotografii

Serdecznie zapraszamy do Małej Galerii Fotografii (Przemyśl, Rynek 9) na otwarcie kolejnej wyjątkowej wystawy. Tym razem w zabytkowych wnętrzach Muzeum Historii Miasta Przemyśla będziemy mogli podziwiać „Inną Fotografię” Henryka Rogozińskiego

Edukacja i sport
DEN_s4.jpeg
Dzień Edukacji Narodowej w przemyskiej Bibliotece

Dzień Edukacji Narodowej, święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. podobnie jak w ubiegłych latach miał w naszym mieście wyjątkową oprawę. Przemyśl był jednym z czterech miejsc w województwie, do którego Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch zaprosiła grono pedagogów, aby wspólnie z nimi uczcić ten dzień, a w organizacji tego wydarzenia wspomógł ją Prezydent Miasta. Na obchodach Dnia Edukacji Narodowej w sali reprezentacyjnej Przemyskiej Biblioteki Publicznej pojawili się więc dyrektorzy, nauczyciele i wychowawcy z placówek oświatowych dawnego województwa przemyskiego, a także zaproszeni goście: Posłowie na Sejm RP Andrzej Matusiewicz i Marek Rząsa, zastępcy prezydenta Grzegorz Hayder i Janusz Hamryszczak, Przewodniczący Rady Miejskiej Bogusław Zaleszczyk oraz radni Rady Miejskiej, Sekretarz Miasta Dariusz Łapa odpowiedzialny za funkcjonowanie przemyskiej oświaty, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej dr Paweł Trefler.

Rada Miejska
ostatnia_sesja_s41.jpeg
Ostatnia sesja Rady Miejskiej w Przemyślu VII kadencji

15 października br. w Sali narad Urzędu Miejskiego radni kadencji 2014 – 2018 spotkali się po raz ostatni. W ciągu tych czterech lat członkowie Rady Miejskiej w Przemyślu debatowali na swoich posiedzeniach 63 razy, także ostatnia sesja, choć uroczysta ze względu na swój charakter była poświęcona podejmowaniu decyzji w ważnych sprawach miejskich, m.in. podjęte zostały uchwały dotyczące kolejnego etapu modernizacji „Zielonego Rynku”, zmian w budżecie miasta, czy przystąpienia Gminy Miejskiej Przemyśl do konkursu dla samorządów „HUMAN SMART CITIES.

Organizacje pozarządowe
flea-market-1883689_960_720.jpeg
Październikowa Giełda Staroci coraz bliżej...

Miłośnicy pamiątek z poprzedniej epoki oraz bibelotów z duszą, przygotujcie się do październikowej edycji Przemyskiej Giełdy Staroci, podczas której absolutnie każdy kolekcjoner, hobbysta i zbieracz znajdzie coś dla siebie.

 

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy w niedzielę (21 bm.), w godzinach od 7.00 do 13.00!

 

Wzorem poprzednich odsłon Przemyskiej Giełdy Staroci, również ta będzie miała miejsce w budynku I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu mieszczącego się przy ul. Słowackiego 21.

"Nasz Przemyśl"
Komendant ochrony Marszałka Piłsudskiego kpt Bolesław Z_edytowany_wstęp.jpeg
W cieniu Marszałka Piłsudskiego Mieczysław i Bolesław Ziemiańscy – ojciec i syn.

aut. Jan Krzysztof Mudryk - Wiślicki, „Nasz Przemyśl”, maj 2009 (Nr 56)

Po raz pierwszy ppłk. Bolesława Z. Ziemiańskiego zobaczyłem w 1970 roku. Miałem wówczas 13 lat. Mama ubrała mnie w garnitur i pojechaliśmy na ulicę Szarą 14, aby przekazać jakąś bardzo ważną, rodzinną wiadomość od rodziny z Przemyśla. Nie wiem dlaczego, ale miałem duszę na ramieniu, gdy słyszałem powtarzane mi słowa mojej mamy o Marszałku Piłsudskim i B. Z. Ziemiańskim. Był to wysoki, niezwykle postawny mężczyzna. Wyglądem, swoimi ruchami przypominał postacie z archiwalnych filmów ukazujących przedwojenny Paryż północy, czyli Warszawę. Była w tej sylwetce dystynkcja połączona powolnością ruchów spowodowaną chorobą. W korytarzu paliło się słabe światło. Ziemiański przywitał się z moją mamą i patrząc mi w oczy zapytał : „A Janek nie wejdzie do środka?” . Jego spojrzenie i te sekundy  bardzo dobrze zapamiętałem, ponieważ chciałem być obecny przy rozmowie i przypatrzeć się z bliska człowiekowi, który na co dzień był w pobliżu historycznej postaci. Wbrew moim oczekiwaniom mama powiedziała, że obecność syna nie będzie wskazana. Wizyta nasza trwała około 20 minut. Siedziałem na krzesełku w korytarzu i czekałem, kiedy otworzą się drzwi. Tak poznałem szefa osobistej ochrony Józefa Piłsudskiego. Pozostałem na wiele lat z obrazem tego przedwojennego oficera. Twarz jego, w miarę upływu czasu zaczynała się rozmywać. Jednakże,  gdy gdziekolwiek pojawiała się postać Komendanta łączyłem ją z przemyska rodziną Ziemiańskich. W żadnym  ze znanych mi archiwalnych  filmów, na żadnym przedwojennym zdjęciu oraz w niezbyt wielu współczesnych wydaniach albumowych  przedstawiających międzywojenne  sceny np. z Sulejówka, z życia legionowego, z Belwederu, Zamku  nie przedstawiały kapitana Ziemiańskiego, zaś niektóre wmawiały błędnie czytelnikom, że to jest właśnie kpt. Bolesław Ziemiański.

Strefa Przedsiębiorcy i Inwestora Zainwestuj w Przemyślu | Invest in Przemyśl

Inwestycje
PPP_3.jpeg
Coraz większa szansa na budowę basenów w formule PPP

Wczoraj, 15 października, w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyła się konferencja poświęcona problematyce partnerstwa publiczno – prywatnego w związku z planowaną przez Gminę Miejską Przemyśl realizacją projektu pn.: „Centrum Edukacji i Rekreacji” w formule Partnerstwa Publiczno – Prywatnego. Podstawowym elementem Centrum ma być zespół basenów (kryty i otwarty) przy ul. Sanockiej.

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl