11.3 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Aktualności
przemyskie świątynie.jpeg
Film „Przemyskie świątynie” wraca na antenę TVP3. Zapraszamy przed telewizory!

Ze względu na ogromne zainteresowanie filmem Jana Miszczaka pt. „Przemyskie świątynie” Telewizja Rzeszów zaprezentuje go swoim widzom raz jeszcze.

 

Emisja filmu odbędzie się w niedzielę, 7 października br. o godz. 17.55. Serdecznie zapraszamy Państwa przed telewizory!

 

W filmie „Przemyskie świątynie” pokazano najwspanialsze obiekty architektury sakralnej w tym mieście, które są jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Przemyśla, jego bogatych dziejów i różnorodnej kultury.

 

Przemyśl jest stolicą dwóch metropolii: rzymsko i  greckokatolickiej.  Miasto to, o ponad 1000-letniej historii, położone jest na pograniczu dwóch kultur: wschodniej i zachodniej. Stąd też nad miastem zgodnie górują zarówno strzeliste wieże kościołów, jak i krągłe kopuły cerkwi, w tym także prawosławnych, które harmonijnie układają się w niezwykłą koronę, zachwycającą już przy wjeździe do miasta.

 

Ponadto w filmie zaprezentowano bogate wyposażenie świątyń, wśród których jest wiele zabytków najwyższej klasy.

Przemyskie świątynie, z których znakomita większość to arcydzieła architektury sakralnej, są dobitnym dowodem na to, że w świecie sztuki prawdziwe piękno nigdy nie przemija.

 

Edukacja i sport
dycha_4.jpeg
„Przemyska Dycha” z kolejnym rekordem uczestników! (Fotorelacja)

W 7. Przemyskim Biegu Ulicznym „Przemyska Dycha” wzięło udział ponad 700 biegaczy, co jest nowym rekordem liczby uczestników tej imprezy. 23 września br. wśród licznych kategorii wiekowych, znalazły się także te dla zawodników na wózkach, osobna kategoria dla mieszkańców Przemyśla, Straży Pożarnej oraz biegaczy z wózkami dziecięcymi. W kategorii Open wśród mężczyzn zwyciężył Mykhaylo Iveruk (czas 00:32:26) z LKB Rudnik, a wśród kobiet Oksana Raita (czas 00:36:06) z tego samego klubu.

"Nasz Przemyśl"
Mieczysław Ryszard Ziemiański z lewej strony i Bolesław_m.jpeg
W cieniu Marszałka Piłsudskiego. Mieczysław i Bolesław Ziemiańscy – ojciec i syn.

aut. Jan Krzysztof Mudryk - Wiślicki, „Nasz Przemyśl”, kwiecień 2009 (Nr 55)

 

W pamięci rodziny ppłk B. Z. Ziemiański pozostawał jako adiutant Piłsudskiego. Tak określano jego pracę dla Marszałka, gdy wymieniano w kręgu rodzinnym jego imię. Postać  podpułkownika otaczał nimb tajemnicy, osoby mającej bezpośredni niemalże dostęp i wiedzę o Piłsudskim, jego życia rodzinnego, spotkań i poufnych rozmów. Nigdy nie mówiono dużo o nim, jakby spoczywała jakaś klauzula zabraniająca dopytywania się i wścibskiego wglądu w przeszłość lat międzywojennych a tym bardziej powojennych losów szefa osobistej ochrony Belwederu i Marszałka Józefa Piłsudskiego. Sam też dokonał takiego wyboru, pozostając w cieniu. W rodzinie o nim zawsze padały urywane zdania, jakaś zaduma, może współczucie. Nie wymieniało się tytułów wojskowych.

Strefa Przedsiębiorcy i Inwestora Zainwestuj w Przemyślu | Invest in Przemyśl

Inwestycje
kładka_17.jpeg
Remont gwarancyjny kładki pieszo - rowerowej

Wykonawca naszej kładki pieszo - rowerowej, będącej częścią Tras Rowerowych Polski Wschodniej Green Velo, informuje mieszkańców Przemyśla o planowanych naprawach gwarancyjnych tego obiektu. 

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl