15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Aktualności
Prezydent Wojciech Bakun i Przewodniczący Robert Bal przed tablicą na Kamiennym Moście, po złożeniu kwiatów
Rocznica czerwcowych wyborów

W 34. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej historii Polski, Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Przemyślu Robertem Balem, złożyli 4 czerwca kwiaty pod tablicą na Kamiennym Moście, upamiętniając tych wszystkich, którzy przyczynili się do upadku komunizmu. Tablica znajduje się na budynku w którym w latach 1980-1981 mieściła się pierwsza siedziba przemyskiej NSZZ „Solidarność”.

Kultura
Plakat zapraszający na spotkanie ze zdjęciem Krzysztofa Materny trzymającego mikrofon
Zapraszamy na spotkanie z aktorem, satyrykiem, reżyserem Krzysztofem Materną

Przemyska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z aktorem, satyrykiem, reżyserem Krzysztofem Materną, które odbędzie się  13 czerwca 2023 r. o godz. 17.00 w PBP, ul. Grodzka 8. Spotkanie poprowadzi Andrzej Kurdziel.

Edukacja i sport
IMG_8798.jpeg
XII Dzień Nauki "Wokół Kopernika"

Tegoroczny, pierwszy pod szyldem Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyśl Dzień Nauki, odbył sie pod hasłem "Wokół Kopernika. Cykliczna impreza organizowana przez przemyską uczelnię wyższą odbyła się we wtorek 6 czerwca w Parku Lubomirskich

"Nasz Przemyśl"
Procesja franciszkanów z relikwiami św. Wincentego, rys. Jacek Błoński
Przemyskie legendy

aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, kwiecień 2012 (Nr 90)

Legenda czyli opowieść posługująca się elementami niezwykłości, czy też cudowności jest często związana z życiem świętych lub postaci historycznych. W danych wiekach dzięki legendom przekazywanym ustnie podczas spotkań przy rodzinnym stole lub ognisku słuchacze mogli zapoznać się z dziejami swojej miejscowości, rodów i państw. Snuta na wątkach apokryficznych lub ludowych, rozpowszechniona jeszcze w średniowieczu, opowiada o losach rycerzy, królów, czy też bohaterów z ludu.

Strefa Przedsiębiorcy i Inwestora Zainwestuj w Przemyślu | Invest in Przemyśl

Inwestycje
boccodrom_13.jpeg
Pierwszy w Europie kryty boczodrom

Ta dyscyplina od wielu lat zdobywała zwolenników w Przemyślu i w Polsce dzięki działalności UKS Gladiator i Tomaszowi Bandrowiczowi, jest zastępcą koordynatora bocce Olimpiad Specjalnych na region Europa/Euroazja. I to on wraz z Dyrekcją Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 byli pomysłodawcami powstania w Przemyślu krytego toru do gry w bocce, nazywanego "boczodromem". Dzisiaj, 6 czerwca, obiekt został uroczyście otwarty.

Gospodarka
czzczxc.png
„ZMIEŃ OTOCZENIE NA CZYSTE I ZIELONE"

Stowarzyszenie Program Czysta Polska ma przyjemność zaprosić do udziału w I edycji konkursu „ZMIEŃ OTOCZENIE NA CZYSTE I ZIELONE". Konkurs jest adresowany do szkół podstawowych w miastach, w których realizowany był projekt „Czyste, Zielone Miasta" w 2022 r.