15.2 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Aktualności
poczta_balonowa_61x85_baner.jpeg
Poczta Balonowa z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

W czasach I wojny światowej z oblężonym Przemyślem, komunikacja odbywała się dzięki samolotom, oraz poczcie balonowej.

Kultura
fot. Agata Czereba (6).jpeg
Znamy laureatkę tegorocznego stypendium twórczego Prezydenta Miasta Przemyśla!

19 października br. Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma w obecności Janusza Łukasiewicza, Naczelnika  Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Przemyślu wręczył stypendium twórcze sopranistce Renacie Johnson – Wojtowicz.

 

- Po wnikliwej analizie wszystkich wniosków, które do nas spłynęły, kapituła konkursu postanowiła przyznać tegoroczne Stypendium Twórcze Prezydenta Miasta Przemyśla pani Renacie Johnson – Wojtowicz. Mam nadzieję, że nie przestanie pani mnożyć tych wszystkich talentów, które otrzymała pani od Pana Boga, a płyta, którą zamierza pani wydać, będzie wspaniałym elementem promocyjnym naszego miasta… – powiedział Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma.

 

 

12 utworów – arie operowe oraz pieśni, do nagrania których zostanie zaangażowana czterdziestoosobowa Orkiestra Filharmonii  Lwowskiej pod dyrekcją Serhiya Khorovetsa. Mowa o albumie przemyślanki, niezwykle pięknej i utalentowanej sopranistki – Renaty Johnson – Wojtowicz, który w dużej mierze powstanie dzięki stypendium twórczemu otrzymanemu dziś z rąk Prezydenta Miasta Przemyśla.

Ów album już niedługo trafi na półki najlepszych sklepów muzycznych w całej Polsce. Z niecierpliwością na niego czekamy, a Pani Renacie życzymy spełnienia wszystkich zawodowych (i prywatnych) marzeń oraz wydania kolejnych wspaniałych płyt!

Edukacja i sport
fot. A. Czereba (15).jpeg
W hali POSiR trwa 2. edycja Grand Prix Polski „Carpatia Bad”

Dwa dni badmintonowego święta w hali Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozpoczęte!

Rada Miejska
ostatnia_sesja_s41.jpeg
Ostatnia sesja Rady Miejskiej w Przemyślu VII kadencji

15 października br. w Sali narad Urzędu Miejskiego radni kadencji 2014 – 2018 spotkali się po raz ostatni. W ciągu tych czterech lat członkowie Rady Miejskiej w Przemyślu debatowali na swoich posiedzeniach 63 razy, także ostatnia sesja, choć uroczysta ze względu na swój charakter była poświęcona podejmowaniu decyzji w ważnych sprawach miejskich, m.in. podjęte zostały uchwały dotyczące kolejnego etapu modernizacji „Zielonego Rynku”, zmian w budżecie miasta, czy przystąpienia Gminy Miejskiej Przemyśl do konkursu dla samorządów „HUMAN SMART CITIES.

Organizacje pozarządowe
Zasłużony dla Wolontariatu.jpeg
Zapraszamy do udziału w konkursie "Zasłużony dla Wolontariatu 2018"

Zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej edycji konkursu „Zasłużony dla Wolontariatu 2018”.

"Nasz Przemyśl"
Komendant ochrony Marszałka Piłsudskiego kpt Bolesław Z_edytowany_wstęp.jpeg
W cieniu Marszałka Piłsudskiego Mieczysław i Bolesław Ziemiańscy – ojciec i syn.

aut. Jan Krzysztof Mudryk - Wiślicki, „Nasz Przemyśl”, maj 2009 (Nr 56)

Po raz pierwszy ppłk. Bolesława Z. Ziemiańskiego zobaczyłem w 1970 roku. Miałem wówczas 13 lat. Mama ubrała mnie w garnitur i pojechaliśmy na ulicę Szarą 14, aby przekazać jakąś bardzo ważną, rodzinną wiadomość od rodziny z Przemyśla. Nie wiem dlaczego, ale miałem duszę na ramieniu, gdy słyszałem powtarzane mi słowa mojej mamy o Marszałku Piłsudskim i B. Z. Ziemiańskim. Był to wysoki, niezwykle postawny mężczyzna. Wyglądem, swoimi ruchami przypominał postacie z archiwalnych filmów ukazujących przedwojenny Paryż północy, czyli Warszawę. Była w tej sylwetce dystynkcja połączona powolnością ruchów spowodowaną chorobą. W korytarzu paliło się słabe światło. Ziemiański przywitał się z moją mamą i patrząc mi w oczy zapytał : „A Janek nie wejdzie do środka?” . Jego spojrzenie i te sekundy  bardzo dobrze zapamiętałem, ponieważ chciałem być obecny przy rozmowie i przypatrzeć się z bliska człowiekowi, który na co dzień był w pobliżu historycznej postaci. Wbrew moim oczekiwaniom mama powiedziała, że obecność syna nie będzie wskazana. Wizyta nasza trwała około 20 minut. Siedziałem na krzesełku w korytarzu i czekałem, kiedy otworzą się drzwi. Tak poznałem szefa osobistej ochrony Józefa Piłsudskiego. Pozostałem na wiele lat z obrazem tego przedwojennego oficera. Twarz jego, w miarę upływu czasu zaczynała się rozmywać. Jednakże,  gdy gdziekolwiek pojawiała się postać Komendanta łączyłem ją z przemyska rodziną Ziemiańskich. W żadnym  ze znanych mi archiwalnych  filmów, na żadnym przedwojennym zdjęciu oraz w niezbyt wielu współczesnych wydaniach albumowych  przedstawiających międzywojenne  sceny np. z Sulejówka, z życia legionowego, z Belwederu, Zamku  nie przedstawiały kapitana Ziemiańskiego, zaś niektóre wmawiały błędnie czytelnikom, że to jest właśnie kpt. Bolesław Ziemiański.

Strefa Przedsiębiorcy i Inwestora Zainwestuj w Przemyślu | Invest in Przemyśl

Inwestycje
PPP_3.jpeg
Coraz większa szansa na budowę basenów w formule PPP

Wczoraj, 15 października, w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyła się konferencja poświęcona problematyce partnerstwa publiczno – prywatnego w związku z planowaną przez Gminę Miejską Przemyśl realizacją projektu pn.: „Centrum Edukacji i Rekreacji” w formule Partnerstwa Publiczno – Prywatnego. Podstawowym elementem Centrum ma być zespół basenów (kryty i otwarty) przy ul. Sanockiej.

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl