14 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Aktualności
office-3199659_1920.jpeg
Wybory prezydenckie 2020 – ważna informacja dla mieszkańców Przemyśla

Wszystkich Państwa, którzy składali wniosek o wpis do spisu wyborców na terenie miasta Przemyśla na wybory Prezydenta RP zarządzone na dzień 10 maja br. informujemy, że wpisy te zostały uznane za niebyłe.

 

Edukacja i Sport
wyniki_konkurs.jpeg
Wyniki konkursu pt. POKAŻ SWÓJ TALENT ONLINE

W okresie zawieszenia zajęć w szkołach Młodzieżowy Dom Kultury w Przemyślu ogłosił konkurs skierowany do wszystkich uczniów naszego miasta pt. POKAZ SWÓJ TALENT ONLINE. W konkursie wzięło udział ponad 30 uczestników, którzy przesłali do nas filmy i zdjęcia prezentujące różne zdolności i umiejętności. 

Organizacje pozarządowe
fort_Prałkowce_wstęp.jpeg
Wielkie porządkowanie Fortu VII Prałkowce

Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl i Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K we współpracy z Nadleśnictwem Krasiczyn zapraszają w sobotę 6 czerwca do udziału w akcji społecznej porządkowania terenu Fortu VII Prałkowce. Początek akcji o godzinie 10.00.

"Nasz Przemyśl"
Pociąg pancerny "Śmiały"
„Historia zatrzymana w kadrze” Galeria fotografii Muzeum Historii Miasta (32) Przemyski dworzec kolejowy (cz. 3)

aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, październik 2011 (Nr 85)

Rankiem w dniu 1 listopada 1918 r. w holu przemyskiego dworca kolejowego porządku pilnowały patrole złożone z żołnierzy cesarsko-królewskiej armii cesarza Karola I Habsburga. Starzy weterani austro-węgierskiego Landsturmu próbowali z trudem pilnować spokoju na dworcowych peronach. Jeszcze poprzedniego dnia ruch pociągów odbywał się zgodnie z rozkładem jazdy. Teraz na dworcu panował straszliwy chaos i rozgardiasz. Na peronach stały pociągi, zapełnione żołnierzami c,k. armii, opuszczającymi dawną Twierdzę Przemyśl. Chcąc zachować pozory ładu i porządku na peronie, pojawił się sam komendant dworca – hauptmann Rozdół. Ku jego rozpaczy większość żołnierzy i cywili swoim zachowaniem wyrażała radość z faktu upadku monarchii Habsburgów. Żołnierze zdzierali bączki z czapek, niszczyli karabiny, wykrzykując obraźliwe okrzyki pod adresem cesarza i monarchii. Rusinki z podprzemyskich wiosek przypinały do mundurów żołnierzy pochodzenia ruskiego niebiesko-żółte wstążeczki.

Strefa Przedsiębiorcy i Inwestora Zainwestuj w Przemyślu | Invest in Przemyśl

Inwestycje
badminton_5.jpeg
Inauguracja działalności nowej hali sportowej

W nietypowy, inny niż planowaliśmy, sposób rozpocznie swoją działalność hala sportowa przy I Liceum Ogólnokształcącym, czyli Centrum Rozwoju Badmintona. Po raz pierwszy wejdą do niej nie sportowcy, lecz tegoroczni maturzyści. Część ze 184 tegorocznych absolwentów Liceum zasiądzie w tym miejscu już w najbliższy poniedziałek (8 czerwca) o godzinie 9.00, aby rozpocząć swój egzamin maturalny z języka polskiego.