13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Aktualności
centrum_badmintona_6.jpeg
Nowa hala sportowa przy I LO oficjalnie otwarta. Patronuje jej Edward Lech.

Uroczyste otwarcie Centrum Rozwoju Badmintona przy I Liceum Ogólnokształcącym miało nastąpić już w kwietniu, niestety plany dyrekcji szkoły pokrzyżowała epidemia koronawirusa. To przesunięcie w czasie nie osłabiło jednak wagi tego wydarzenia dla społeczności szkolnej, sportowców uprawiających badmintona i mieszkańców Przemyśla. Inauguracja odbyła się 25 września z udziałem wielu znamienitych gości i była połączona z nadaniem imienia hali sportowej. Patronuje jej Edward Lech - nauczyciel wychowania fizycznego, sędzia sportowy, wychowawca wielu pokoleń młodzieży.

Kultura
Ogrody Poetów (10).jpeg
Ogrody Poetów otwarte na oścież. Rozpoczął się XX Przemyski Festiwal Poezji

W kalendarzu mamy już jesień. Ta wyjątkowa, kolorowa, ale i nostalgiczna pora roku od dwudziestu lat kojarzy nam się nie tylko ze zmieniającymi barwy liśćmi i coraz częściej stukającym w okna deszczem. W Przemyślu jest to czas, w którym (nie tylko) romantycy z utęsknieniem wyczekują na wydarzenie , będące prawdziwą duchową ucztą. Ucztą, podczas której do stołu zasiadają tłumnie najwięksi świata kultury, literatury i sztuki, znani i lubiani oraz wszyscy, którzy kochają poezję.

Edukacja i sport
MRDP_fot_Agata_Czereba (9).jpeg
1224 kilometry w (góra) 5 dni! Herosi na dwóch kółkach wystartowali z Przemyśla

Nawet typowa dla tej pory roku aura ani na chwilę nie popsuła wyśmienitych nastrojów kilkudziesięciu uczestnikom Maratonu Rowerowego  "MRDP Wschód".

Organizacje pozarządowe
rrr gł.jpeg
Nie używasz? Sprzedaj, oddaj, zamień! Rusza pierwsza w Przemyślu eko-szuflandia

RRR – czyli: Reduce, Reuse, Recycle to w ostatnim czasie bardzo popularne na świecie zestawienie trzech ważnych słów. Ważnych dla każdego, komu bliska jest troska o przyszłość naszej planety. A tak właściwie… o naszą przyszłość.

"Nasz Przemyśl"
Uroczystości odsłonięcia cmentarza – mauzoleum żołnierzy niemieckich w dniu 1 listopada 1916 r. przy ul. Przemysława, fot. ze zbiorów MNZP.
Historia zatrzymana w kadrze”. Galeria fotografii Muzeum Historii Miasta (33). Przemyskie cmentarze

aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, listopad 2011 (Nr 86)

Od wielu pokoleń w pierwszy dzień  listopada- Dniu Wszystkich Świętych tysiące mieszkańców Przemyśla przychodzą na groby swoich krewnych i bliskich osób. Dla katolików nie jest to dzień smutku, lecz uroczystość wspomnienia świętych oraz przypomnienie, że każdy z nas może poprzez swoje życie dążyć do doskonałości, a więc do świętości. Jest to więc także dzień wspomnienia naszych zmarłych krewnych, przyjaciół i wszystkich tych, których czyny mogą współczesnym pomóc odnaleźć się  w  obecnym świecie. Również następnego dnia w Dniu Zadusznym wspominamy tych, którzy odeszli, lecz wciąż żyjących w naszej pamięci. W ciągu tych dwóch dni przemyskie cmentarze, na co dzień pełne ciszy, wypełniają się gwarem rozmów, modlitwy, a wieczorem rozjaśniają się „złotym” migoczącym światłem tysięcy zniczy i świec.

Strefa Przedsiębiorcy i Inwestora Zainwestuj w Przemyślu | Invest in Przemyśl

Inwestycje
boisko_3.jpeg
Powstaje boisko wielofunkcyjne przy ul. Mickiewicza

W pobliżu siedziby Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. A. Mickiewicza trwają prace, których efektem będzie powstanie boiska wielofunkcyjnego. Będzie ono służyć nie tylko mieszkańcom osiedla, ale wszystkim przemyślanom. Zakończenie inwestycji jest przewidziane na 15 października.

Gospodarka
krana.jpeg
Awaria wodociągu na Dworskiego

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o.   w Przemyślu informuje mieszkańców ulicy Dworskiego od Plac na Bramie nr.7,8,9 po ul. Rejtana, że w związku z awarią wodociągu w dniu 25.09.2020r. od godz. 10.00 do chwili usunięcia awarii nastąpi przerwa w dostawie wody.