8 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Aktualności
250x250.png
Rolniku, spisz się!

Od 1 września do 30 listopada Główny Urząd Statystyczny przeprowadzi Powszechny Spis Rolny, który obejmie wszystkie gospodarstwa rolne w kraju.  Udział w nim będzie obowiązkowy – rolnicy mogą dokonać samospisu w internecie, ale ci, którzy tego nie zrobią, nie mogą odmówić udzielenia informacji rachmistrzom w bezpośrednich wywiadach. Wyniki spisu rolnego pozwolą na wieloprzekrojowe scharakteryzowanie polskiego rolnictwa i ukazanie zmian, jakie w nim zaszły w ostatnim dziesięcioleciu. Pomogą władzom i przede wszystkim polskim rolnikom w podejmowaniu trafnych decyzji strategicznych, które będą poparte analizą wiarygodnych danych dostarczanych przez statystykę publiczną. Wyniki spisu będą też wykorzystane w negocjacjach z Komisją Europejską w sprawie programów wsparcia dla polskiego rolnictwa.

Kultura
Śpiewnik polski (19).jpeg
Śpiewnik polski w Strasznym dworze – wielkie, patriotyczne widowisko na przemyskim Zamku

„Straszny dwór" Stanisława Moniuszki to arcydzieło, najwspanialsza polska opera. Powstała po upadku powstania styczniowego i jest wielkim manifestem patriotycznym. Narodowy charakter dzieła spotkał się z reakcją ówczesnej cenzury rosyjskiej. Spektakl muzyczny, który odbył się na scenie Zamku Kazimierzowskiego został zrealizowany w ramach zadania pt. „ŚPIEWNIK POLSKI W STRASZNYM DWORZE” – cykl spektakli muzycznych na rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski. Dla przemyskiej publiczności, w niezapomnianym artystycznym wydarzeniu wystąpili: Aleksandra Borkiewicz, Agnieszka Gabrysiak, Ziemowit Wojtczak, Andrzej Kostrzewski, Dariusz Pietrzykowski, Tomasz Raczkiewicz, Zespół chóru oraz Zespół Kameralny im. Jana Kiepury w Łodzi.

Organizacje pozarządowe
mops.jpeg
Komunikat dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemyślu

W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną i wzrostem zachorowań na Covid CoV-2 i objęciem Miasta Przemyśla tzw. "czerwoną strefą" oraz mając na uwadze troskę o zdrowie i życie pracowników (...)

"Nasz Przemyśl"
Cmentarz Orląt Lwowskich - grób Tadeusza Jordana - Rozwadowskiego
Zapomniany bohater Bitwy Warszawskiej 1920 roku

aut. Jarosław Dyrda, „Nasz Przemyśl”, grudzień 2011 (Nr 87)

8 listopada 2011 roku w Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbył się pokaz filmu „1920 Bitwa Warszawska”.  W seansie specjalnie zorganizowanym dla I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu uczestniczyli uczniowie wraz z nauczycielami oraz specjalnie zaproszeni goście: pan Leszek Włodek i harcmistrz Julian Kurek. Film został poprzedzony wykładem historycznym i prezentacją multimedialną o kulisach „cudu nad Wisłą” autorstwa Lucjana Faca i Jarosława Dyrdy. Głos  zabrali też zaproszeni goście, mówiąc o powiązaniach Przemyśla z toczonymi pod Warszawą bojami w 1920 roku.

Strefa Przedsiębiorcy i Inwestora Zainwestuj w Przemyślu | Invest in Przemyśl

Inwestycje
Lipowica_1.jpeg
Kolejne dwie inwestycje z BO 2020 zakończone

W październiku zakończyły się prace przy dwóch kolejnych inwestycjach, które zwyciężyły w ubiegłorocznym Budżecie Obywatelskim Miasta Przemyśla. Na terenie Osiedla "Winna Góra" był to projekt "Osiedlowa Baza Rekreacji", a na "Lipowicy" - "Modernizacja placu zabaw wraz z budową siłowni zewnętrznej na terenie osiedla Lipowica".