19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Aktualności
jeden głos.jpeg
Przypominamy zasady głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego

Zaczęliśmy głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Miasta Przemyśla na 2021 rok. Niestety pomimo tego że jest to już kolejna edycja budżetu partycypacyjnego w naszym mieście, nadal pojawiają się wątpliwości wśród głosujących ile głosów im przysługuje. Wyjaśniamy: każdy z nas, mieszkańców Przemyśla może oddać po jednym głosie w każdej kategorii Budżetu Obywatelskiego.

Kultura
PFP Ogrody Poetów - film gł..png
Odliczamy godziny do rozpoczęcia 20. edycji Przemyskiego Festiwalu Poezji „Ogrody Poetów” [FILM]

Dziś (22 bm.) początek astronomicznej jesieni. W naszym mieście zawsze zwiastuje on rozpoczęcie jednego z najromantyczniejszych wydarzeń w roku. Przemyski Festiwal Poezji „Ogrody Poetów” – bo przecież o nim mowa – od dwudziestu lat przyciąga do nadsańskiego grodu wielkich świata kultury i sztuki, znanych i uwielbianych oraz wszystkich, którzy – tak po prostu – kochają zatopić się w poezji…

Edukacja i sport
MRDP_Góry.jpeg
Na rowerze przez całą Polskę aż do latarni na Rozewiu

Czy byliście na latarni morskiej w Rozewiu? Do tego pięknego miejsca na najdalej na północ wysuniętym krańcu naszego kraju będą się ścigać uczestnicy Maratonu Rowerowego "MRDP Wschód". Uczestnicy wystartują z przemyskiego Rynku 26 września (sobota) o godzinie 12.00 i mają do pokonania 1224 km. I co ważne na przebycie tego dystansu mają tylko 5 dni!

Organizacje pozarządowe
grzyby 1.jpeg
Sezon grzybobrania w pełni. Policjanci apelują o rozwagę

Grzybobranie to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu i aktywny wypoczynek na łonie natury. Doświadczenia lat ubiegłych pokazują, że nie wszyscy amatorzy grzybów znają jednak lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policja apeluje o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.

"Nasz Przemyśl"
Uroczystości odsłonięcia cmentarza – mauzoleum żołnierzy niemieckich w dniu 1 listopada 1916 r. przy ul. Przemysława, fot. ze zbiorów MNZP.
Historia zatrzymana w kadrze”. Galeria fotografii Muzeum Historii Miasta (33). Przemyskie cmentarze

aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, listopad 2011 (Nr 86)

Od wielu pokoleń w pierwszy dzień  listopada- Dniu Wszystkich Świętych tysiące mieszkańców Przemyśla przychodzą na groby swoich krewnych i bliskich osób. Dla katolików nie jest to dzień smutku, lecz uroczystość wspomnienia świętych oraz przypomnienie, że każdy z nas może poprzez swoje życie dążyć do doskonałości, a więc do świętości. Jest to więc także dzień wspomnienia naszych zmarłych krewnych, przyjaciół i wszystkich tych, których czyny mogą współczesnym pomóc odnaleźć się  w  obecnym świecie. Również następnego dnia w Dniu Zadusznym wspominamy tych, którzy odeszli, lecz wciąż żyjących w naszej pamięci. W ciągu tych dwóch dni przemyskie cmentarze, na co dzień pełne ciszy, wypełniają się gwarem rozmów, modlitwy, a wieczorem rozjaśniają się „złotym” migoczącym światłem tysięcy zniczy i świec.

Strefa Przedsiębiorcy i Inwestora Zainwestuj w Przemyślu | Invest in Przemyśl

Inwestycje
Budżet_logo.jpeg
Budżet Obywatelski 2021. Weryfikacja zgłoszonych projektów zakończona. Czas na… odwołania

Zgodnie z zasadami i trybem przeprowadzania konsultacji w sprawie Budżetu Obywatelskiego na rok 2021 przedstawiamy Państwu wykaz zadań zgłoszonych do rozpoczętej końcem lipca kolejnej edycji BO. W pliku, który  załączamy poniżej znajdziecie Państwo pozytywnie zweryfikowane oraz odrzucone (wraz z przyczynami odrzucenia i innymi uwagami) propozycje zadań, podzielonych na trzy kategorie.