3 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Aktualności
virus-1812092_1920.jpeg
Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Przemyślu

W związku z ryzykiem zawleczenia koronawirusa na obszar Polski oraz niebezpieczeństwem rozprzestrzenienia się choroby, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu zalecił na terenie miasta Przemyśla i Powiatu Przemyskiego wzmożenie reżimu sanitarnego: w środowisku domowym, placówkach oświatowych, dworcach komunikacji publicznej, w podmiotach realizujących zbiorowy przewóz osób (środkach komunikacji publicznej), galeriach handlowych i innych obiektach handlowych posiadających place zabaw dla dzieci oraz bazarach.

Kultura
przegląd_plakatu.jpeg
Zobacz 200 plakatów muzealnych

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej XXVII ogólnopolskiego Przeglądu Plakatu Muzealnego i Ochrony Zabytków. Około 200 prac nadesłanych na przegląd zobaczymy już 28 lutego, początek wydarzenia o godzinie 17.30.

Edukacja i Sport
Tropem-Wilczym-Przemyśl-2020.jpeg
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”

Jeszcze nie umilkły echa "Zimowej Karpackiej Piątki", a już w najbliższą niedzielę Przemyski Klub Biegacza zaprasza na kolejny "klasyk" biegowy w naszym mieście. 1 marca po raz ósmy sportowcy z Przemyśla i nie tylko wezmą udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". W ten sposób każdy uczestnik odda hołd tym niezłomnym bohaterom. Współorganizatorem tego sportowego wydarzenia jest Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie, a partnerami Urząd Miejski w Przemyślu i Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

W tym roku organizatorzy zaplanowali trzy trasy:

TRASA DLA DZIECI: dystans 600 m
1 pętla
Pofałdowana (teren Parku Miejskiego)
Nawierzchnia kamienista, brukowa, fragmentami miękka
Trasa nie posiada atestu PZLA, ale będzie oznakowana i zabezpieczona
Dzieci nie obowiązuje limit czasu
Start godz. 12:00


TRASA 1: dystans 1963 m
1 pętla
Pofałdowana (teren Parku Miejskiego)
Nawierzchnia kamienista, brukowa, fragmentami miękka
Trasa nie posiada atestu PZLA, ale będzie oznakowana i zabezpieczona
Zawodników obowiązuje limit czasu wynoszący 20 minut
Start godz. 12:15


TRASA 2: dystans 6 km
2 pętle
Pofałdowana (teren Parku Miejskiego)
Nawierzchnia kamienista, brukowa, fragmentami miękka
Trasa nie posiada atestu PZLA, ale będzie oznakowana i zabezpieczona
Zawodników obowiązuje limit czasu wynoszący 70 minut
Start godz. 12:40

 

Organizacje pozarządowe
Prelekcja T. Pudlockiego gł.jpeg
„Muzealnictwo w XIX wieku. Gromadzenie, ratowanie dziedzictwa czy rywalizacja między narodami?” – zaproszenie na prelekcję dr. hab. Tomasza Pudłockiego

W imieniu Przemyskiej Biblioteki Publicznej zapraszamy Państwa na prelekcję dr. hab. Tomasza Pudłockiego, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. „Muzealnictwo w XIX wieku. Gromadzenie, ratowanie dziedzictwa czy rywalizacja między narodami?”.

 

Spotkanie odbędzie się 5 marca br. o godzinie 17.00 w PBP przy ul. Grodzkiej 8 (budynek A)

"Nasz Przemyśl"
03.jpeg
„Historia zatrzymana w kadrze” Galeria fotografii Muzeum Historii Miasta (26) „Fredreum” na Zamku (cz. 1)

aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, kwiecień 2011 (Nr 79)

Przeszło siedemdziesiąt pięć lat temu 8 marca 1936 r.  ubrane w eleganckie futra wytworne przemyskie damy w towarzystwie swoich poważnych mężów mozolnie wspinały się stromą ulicą Zamkową. W stronę wspaniale iluminowanego Zamku Kazimierzowskiego podążali również oficerowie przemyskiego garnizonu, prowadząc pod rękę damy w wytwornych i modnych kreacjach. W starym, królewskim „castrum”, w sali przemyskiego Teatru „Fredreum” na honorowych miejscach w centralnej części balkonu zasiedli już przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Leonardem Chrzanowskim. Nieco dalej zajął miejsce gen. Wacław Scewola Wieczorkiewicz  dowódca X D.O.K. Przemyśl wraz z innymi ważnymi oficerami. Wszyscy tłumnie zebrani podziwiali wykonane na najwyższym poziomie dekoracje teatralne przez Władysława Królikiewicza do sztuki  autorstwa patrona towarzystwa Aleksandra Fredry „Damy i huzary” w reżyserii samego  ówczesnego prezesa Towarzystwa Juliusza Styfiego.

Strefa Przedsiębiorcy i Inwestora Zainwestuj w Przemyślu | Invest in Przemyśl

Inwestycje
inkubator_1.jpeg
Budynek przy Ratuszowej po modernizacji

inkubator_4.jpegZakończyły się prace adaptacyjne prowadzone w dawnym budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Ratuszowej 10a. Zanim pojawią się w nim początkujący przedsiębiorcy korzystający z pomieszczeń inkubatora przedsiębiorczości – bo takie przeznaczenie będzie teraz miał ten obiekt – biura zostaną wyposażone w niezbędne meble i urządzenia. Już teraz jednak przemyślanie mogą podziwiać metamorfozę, jaką przeszedł budynek wybudowany w latach 70-tych ubiegłego wieku.

Gospodarka
pfr-dla-miast-info.jpeg
Ruszył program "PFR dla Miast"

W dniu 26 lutego br. został oficjalnie zainaugurowany nowy program Polskiego Funduszu Rozwoju „PFR dla miast”. Program składa się z trzech zintegrowanych rozwiązań: Bazy miejskich innowacji, Programu Edukacyjnego oraz Konkursu Miasto Przyszłości, w którym zwycięskie miasto ma szansę na sfinansowanie innowacyjnych rozwiązań

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl