1.5 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Kultura
wystawa_P_Michalski_wstęp.jpeg
Przemyskie nekropolie w obiektywie Piotra Michalskiego

Dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Piotra Michalskiego "Przemyskie nekropolie. Historia miasta i jego obywateli". Wernisaż połączony ze spotkaniem autorskim odbędzie się w Muzeum Archidiecezjalnym (Plac Katedralny 2 i 3) 16 listopada o godz. 17.00.

Edukacja i sport
spektakl_5.jpeg
Spektakl na Stulecie Niepodległości

10 listopada, o godzinie 18.00 na Zamku Kazimierzowskim można było obejrzeć muzyczno – teatralny spektakl „Kwiaty polskie”, będący częścią miejskich obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.  Spektakl współtworzyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Gimnazjalnymi oraz I Liceum Ogólnokształcącego. Pozytywnego odbioru występu życzyli licznie zgromadzonym widzom Dyrektorzy obu szkół: Pani Dorota Kotuła i Pan Tomasz Dziumak. Uroczystość uświetnili swą obecnością zaproszeni goście, m. in.: Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Przemyślu, pani Elżbieta Tarnawska oraz Kierownik Oddziału Kuratorium Oświaty w Przemyślu, pani Bernadeta Jasińska.

Organizacje pozarządowe
fot. Agata Czereba (9).jpeg
Wojskowe Lazarety w latach 1914-1918 w drodze do Niepodległości

15 listopada br. sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego pękała w szwach. A wszystko za sprawą Rycerskiego i Szpitalnego Bractwa Św. Łazarza Stowarzyszenia Katolickiego i jego gości, którzy przybyli na zamkowe wzgórze, by wspólnie uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Czwartkowe spotkanie stanowiło znakomity pretekst do przypomnienia wszystkim jak ogromną rolę odegrały lazarety, czyli szpitale najstraszliwszego z czasów - czasu wojny w drodze do naszej niepodległości…

 

 

- Zamek Kazimierzowski w Przemyślu, w którego murach przebywamy, należy do tych budowli, które w XIV wieku świadczyły o potędze i niezależności Państwa Piastów, a zarazem, w razie potrzeby, były gotowe do obrony jego granic. Dlatego też nasze spotkanie dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania Niepodległości, w tym miejscu, ma swoją symboliczną wymowę. – tymi słowami przywitał gości Ksiądz Józef Bar - prezes Rycerskiego i Szpitalnego Bractwa Św. Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenie Katolickie.

 

Gospodarz wydarzenia przypomniał o tym, iż  w latach 1914 – 1918 - podczas  Wielkiej Wojny, Przemyśl należał do miejsc szczególnych, bowiem obok Verdun i Antwepii, to właśnie tutaj była ulokowana jedna z trzech głównych twierdz tamtego czasu.  W przemyskiej twierdzy zgromadzona była ogromna liczba wojska. Jak podkreślił ks. Józef Bar – według obliczeń, jesienią 1914 roku, tuż po odparciu pierwszego natarcia - w Twierdzy Przemyśl przebywało sto trzydzieści jeden tysięcy załogi, trzydzieści tysięcy ludności cywilnej, dwa tysiące jeńców rosyjskich, dwadzieścia jeden i pół tysiąca koni oraz ponad tysiąc dział artyleryjskich (…).

- Załogę Twierdzy Przemyśl, jak pisze w Dzienniku z oblężonego Przemyśla (1914-1915) Helena z Sejfertów Jabłońska, stanowili Polacy, Ukraińcy, Żydzi, a także Czesi, Słowacy, Serbowie, Rumuni Chorwaci oraz Włosi.  Tu, o Przemyśl, toczyły się bardzo krwawe walki. Budynki miejskie stanowiły zaplecze sanitarne dla załogi Twierdzy. Dziesiątki tysięcy rannych było ratowanych i pielęgnowanych w wojskowych lazaretach. – przypomniał szef przemyskich Lazarytów.

 

Po prezesie Stowarzyszenia prowadzenie Konferencji przejął ks. dr Piotr Baraniewicz, Wiceoficjał Sądu Metropolitalnego w Przemyślu oraz Duchowy Opiekun Rycerskiego i Szpitalnego Bractwa Św. Łazarza – Stowarzyszenia Katolickiego.

Podczas konferencji swoje prelekcje na temat lazaretów wojskowych wygłosili wybitni specjaliści z zakresu historii. Prócz rodzimych prelegentów dr. Lucjana Faca, Tomasza Idzikowskiego i ks. mjr Grzegorza Bechty, o szpitalach wojskowych w okresie I wojny światowej opowiadali płk Xavier Pierson Maire des Eparges z Francji, Colonello Antonio Zarcone z Włoch oraz Jean Pierre Verney z Francji. Imprezę uświetnił występ młodych pianistów – uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu.

Spotkanie Lazarytów podsumowali dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu - Piotr Ciompa oraz Doktor Wiesław Morawski, Wiceprezes przemyskiego Stowarzyszenia.

 

 

Gośćmi tego niezwykłego zgromadzenia obok Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy i jego zastępcy – Grzegorza Haydera, byli między innymi: Piotr Pilch – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Metropolita Przemyski Arcybiskup Adam Szal, Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik oraz Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek. Ponadto na uroczystości obecni byli Beata Kot - Wojewódzki Konserwator Zabytków, Jan Jarosz – Dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, lekarze, przedstawiciele instytucji współpracujących ze Stowarzyszeniem, służby mundurowe, a także młodzież – studenci Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej,  uczniowie I oraz II Liceum Ogólnokształcącego oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu.

 

 

 

 

 

Dzięki inicjatywie przemyskich Lazarytów w opuszczonych budynkach po byłym szpitalu wojskowym, mieszczących się przy ulicy Słowackiego 85 w Przemyślu, od dłuższego czasu trwają intensywne prace remontowe. Już niebawem powstanie tam Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze BETANIA im. Św. Łazarza, które świadczyć będzie hospicyjną opiekę długoterminową i dzienną. W planie inicjatorów przedsięwzięcia jest również stworzenie na terenie „Betanii” oddziału rehabilitacji, która będzie świadczona nie tylko podopiecznym ośrodka, ale także pacjentom z zewnątrz. Lazaryci nie wykluczają zorganizowania pododdziału hospicyjnego dla najmłodszych. Wszystkie z wyżej wymienionych prowadzone będą przez Stowarzyszenie Katolickie Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy.

 

 

 

 

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba

 

 

 

 

 

 

"Nasz Przemyśl"
01-	Grupa uczniów Gimnazjum na Zasaniu – obrońców Przemyśla, pierwszy od lewej stoi Marian Schultz, fot. ze zbiorów prywatnych M. Dumy.
W 90-tą rocznicę walk o Przemyśl w 1918 roku (część II) „PRZEMYSKIE ORLĘTA” obrońcy polskiego Przemyśla

aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, grudzień 2008 (Nr 51)

W dniu 11 listopada rozpoczął się ostateczny bój o Przemyśl, w którym istotną rolę odegrali żołnierze „kompanii studenckiej”. W jej skład wchodzili uczniowie przemyskich szkół, w tym głównie Gimnazjum Polskiego  na Zasaniu, Krajowej Szkoły Kupieckiej oraz Gimnazjum Polskiego nr 1.

Strefa Przedsiębiorcy i Inwestora Zainwestuj w Przemyślu | Invest in Przemyśl

Inwestycje
PPP_3.jpeg
Coraz większa szansa na budowę basenów w formule PPP

Wczoraj, 15 października, w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyła się konferencja poświęcona problematyce partnerstwa publiczno – prywatnego w związku z planowaną przez Gminę Miejską Przemyśl realizacją projektu pn.: „Centrum Edukacji i Rekreacji” w formule Partnerstwa Publiczno – Prywatnego. Podstawowym elementem Centrum ma być zespół basenów (kryty i otwarty) przy ul. Sanockiej.

Gospodarka
Logo_punkt_informacyjny.jpeg
Spotkanie informacyjne pt. „Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz inne formy wsparcia dla osób młodych”

Serdecznie zapraszamy na spotkanie informacyjne pt. „Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz inne formy wsparcia dla osób młodych”, które odbędzie się 26 listopada (poniedziałek) w Wojewódzkim Urząd Pracy Oddział Zamiejscowy w Przemyślu, przy ul. Kościuszki 2 w Przemyślu.

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl