25.5 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Aktualności
1.jpeg
Informacja o stanie realizacji inwestycji prowadzonych przez miasto Przemyśl

Dobiega końca VII kadencja Rady Miejskiej w Przemyślu, kończy się również kolejna kadencja Prezydenta Miasta Przemyśla. Każdy taki moment każe zatrzymać się na chwilę, popatrzeć wstecz i złożyć sprawozdanie z tych lat. Dlatego też, poniżej przedstawiam Mieszkańcom Wolnego Królewskiego Miasta Przemyśla zestawienie wszystkich wydatków inwestycyjnych z lat 2014-2018.

Kultura
HR.jpeg
„Inna Fotografia” Henryka Rogozińskiego w Małej Galerii Fotografii

Serdecznie zapraszamy do Małej Galerii Fotografii (Przemyśl, Rynek 9) na otwarcie kolejnej wyjątkowej wystawy. Tym razem w zabytkowych wnętrzach Muzeum Historii Miasta Przemyśla będziemy mogli podziwiać „Inną Fotografię” Henryka Rogozińskiego

Rada Miejska
Porządek obrad LXII (63) sesji Rady Miejskiej w Przemyślu zwołanej na dzień 15 października 2018 r.

Uprzejmie zapraszam na LXIII (63) sesję Rady Miejskiej w Przemyślu, która odbędzie się w dniu 15 października 2018 r. (poniedziałek) o godz. 13.00 w sali obrad nr 18 Urzędu Miejskiego w Przemyślu, Rynek 1.

Organizacje pozarządowe
flea-market-1883689_960_720.jpeg
Październikowa Giełda Staroci coraz bliżej...

Miłośnicy pamiątek z poprzedniej epoki oraz bibelotów z duszą, przygotujcie się do październikowej edycji Przemyskiej Giełdy Staroci, podczas której absolutnie każdy kolekcjoner, hobbysta i zbieracz znajdzie coś dla siebie.

 

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy w niedzielę (21 bm.), w godzinach od 7.00 do 13.00!

 

Wzorem poprzednich odsłon Przemyskiej Giełdy Staroci, również ta będzie miała miejsce w budynku I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu mieszczącego się przy ul. Słowackiego 21.

"Nasz Przemyśl"
Komendant ochrony Marszałka Piłsudskiego kpt Bolesław Z_edytowany_wstęp.jpeg
W cieniu Marszałka Piłsudskiego Mieczysław i Bolesław Ziemiańscy – ojciec i syn.

aut. Jan Krzysztof Mudryk - Wiślicki, „Nasz Przemyśl”, maj 2009 (Nr 56)

Po raz pierwszy ppłk. Bolesława Z. Ziemiańskiego zobaczyłem w 1970 roku. Miałem wówczas 13 lat. Mama ubrała mnie w garnitur i pojechaliśmy na ulicę Szarą 14, aby przekazać jakąś bardzo ważną, rodzinną wiadomość od rodziny z Przemyśla. Nie wiem dlaczego, ale miałem duszę na ramieniu, gdy słyszałem powtarzane mi słowa mojej mamy o Marszałku Piłsudskim i B. Z. Ziemiańskim. Był to wysoki, niezwykle postawny mężczyzna. Wyglądem, swoimi ruchami przypominał postacie z archiwalnych filmów ukazujących przedwojenny Paryż północy, czyli Warszawę. Była w tej sylwetce dystynkcja połączona powolnością ruchów spowodowaną chorobą. W korytarzu paliło się słabe światło. Ziemiański przywitał się z moją mamą i patrząc mi w oczy zapytał : „A Janek nie wejdzie do środka?” . Jego spojrzenie i te sekundy  bardzo dobrze zapamiętałem, ponieważ chciałem być obecny przy rozmowie i przypatrzeć się z bliska człowiekowi, który na co dzień był w pobliżu historycznej postaci. Wbrew moim oczekiwaniom mama powiedziała, że obecność syna nie będzie wskazana. Wizyta nasza trwała około 20 minut. Siedziałem na krzesełku w korytarzu i czekałem, kiedy otworzą się drzwi. Tak poznałem szefa osobistej ochrony Józefa Piłsudskiego. Pozostałem na wiele lat z obrazem tego przedwojennego oficera. Twarz jego, w miarę upływu czasu zaczynała się rozmywać. Jednakże,  gdy gdziekolwiek pojawiała się postać Komendanta łączyłem ją z przemyska rodziną Ziemiańskich. W żadnym  ze znanych mi archiwalnych  filmów, na żadnym przedwojennym zdjęciu oraz w niezbyt wielu współczesnych wydaniach albumowych  przedstawiających międzywojenne  sceny np. z Sulejówka, z życia legionowego, z Belwederu, Zamku  nie przedstawiały kapitana Ziemiańskiego, zaś niektóre wmawiały błędnie czytelnikom, że to jest właśnie kpt. Bolesław Ziemiański.

Strefa Przedsiębiorcy i Inwestora Zainwestuj w Przemyślu | Invest in Przemyśl

Inwestycje
stacja_3.jpeg
Nowe udogodnienie dla rowerzystów

Rower staje się coraz bardziej popularnym środkiem komunikacji i rekreacji w naszym mieście. Blisko 40 km ścieżek rowerowych sprzyja wycieczkom na dwóch kołach, szczególnie w ciepłe, słoneczne dni. Do tej pory brakowało w pobliżu nich miejsca gdzie można napompować koła lub dokonać napraw w trakcie wycieczki. Od kilku dni jednak rowerzyści mogą już korzystać z czterech samoobsługowych stacji napraw, które są zamontowane przy najbardziej uczęszczanych szlakach rowerowych. Znajdą je Państwo koło MOR-u przy kładce, na Placu Niepodległości, niedaleko krytej pływalni i przy bazie MZK na ul. Lwowskiej.
 

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl