19 °C
 • PL
 • EN
 • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Aktualności
plakat-1A z.jpeg
#DziękUEmy – 15 lat Polski w Unii Europejskiej

1 maja 2019 r. będziemy świętować 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przez te wszystkie lata, dzięki współpracy, wymianie doświadczeń, środkom europejskim oraz zaangażowaniu lokalnych społeczności wokół europejskich wartości, nasz kraj przeszedł niesamowitą metamorfozę.

W miastach widać to najlepiej. To nie tylko nowa infrastruktura, zrewitalizowana przestrzeń publiczna czy nowe obiekty sportowe i kulturalne. Od 15 lat Polska jest częścią wspólnego rynku, którego łączne PKB ustępuje na świecie wyłącznie USA. Tysiące firm działających w polskich miastach potrafiło z powodzeniem wykorzystać możliwości, jakie daje taka sytuacja. I choć trudno przecenić wpływ członkostwa w UE na gospodarkę lokalnych ojczyzn, warto również pamiętać o licznych programach wymiany dla młodzieży, szkoleniach i kursach dla pracowników różnych branż, rozwoju turystyki oraz wielu projektach społecznych podnoszących jakość życia oraz niwelujących nierówności.

- Europa to nie jest jakaś „odległa Bruksela”. Europa to my! Nasze miasta są miastami europejskimi! Jesteśmy Europejczykami! Pochwalmy się naszymi sukcesami! - pisze w zaproszeniu skierowanym do miast prezes Związku Miast Polskich, Zygmunt Frankiewicz.

Zachęca, by dzień 1 maja w polskich miejscowościach był radosnym świętem dla mieszkańców i przypomina, że już 26 maja odbędą się czwarte z kolei wybory do Parlamentu Europejskiego, instytucji reprezentującej interesy obywateli w UE.

 

Kultura
mnzp.jpeg
Ego te absolvo – żywa lekcja historii i patriotyzmu… ZAPRASZAMY!

Bohaterem sztuki jest kapelan Legionów Polskich, wędrujący przez front wschodni – Ukrainę, Węgry, Rumunię – i każdego dnia chowający poległych żołnierzy. To żywa lekcja historii i patriotyzmu.

 

Piątek – 26 kwietnia – godzina 17.30

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

- Plac Berka Joselewicza 1 -

 

 

 


Organizatorzy:

Duszpasterstwo Środowisk Tradycyjnych w Przemyślu

Stowarzyszenie Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Edukacja i sport
maraton.jpeg
Zapraszamy na 15. Maraton Rowerowy Twierdza Przemyśl! [WIDEO]

Zostało jeszcze tylko 10 dni do wielkiego rowerowego święta. Jubileuszowy 15. Maraton Rowerowy TWIERDZA PRZEMYŚL odbędzie się już w sobotę 27 kwietnia!

Trasa maratonu Twierdza Przemyśl jest przystępna dla każdego. Mimo, że nie jest to najłatwiejsza trasa cyklu, to jej pokonanie nie przysparza trudności nawet początkującym rowerzystom. Impreza, która od lat cieszy się ogromnym powodzeniem nie tylko wśród cyklistów-amatorów odbywać się będzie na czterech dystansach:

Giga - 65 km

Mega – 38,4 km

Hobby – 31, 5 km

oraz

Family – 9,9 km

W ubiegłym roku w maratonie wystartowało ponad 700 zawodników z Polski i z zagranicy, a sam maraton zyskał miano największej kolarskiej imprezy w regionie. Czy tym razem organizatorzy pobiją kolejny rekord?  J

Zgodnie z tradycją, zawodnicy startować będą z Placu Niepodległości. Zapraszamy!

 

Więcej informacji na temat 15. Maratonu Rowerowego TWIERDZA PRZEMYŚL znajdziecie na stronie: www.cyklokarpaty.pl

 

Organizatorem imprezy jest: Przemyskie Towarzystwo Cyklistów

Współorganizator: Urząd Miejski w Przemyślu

Sponsor główny: PGNiG

 

Organizacje pozarządowe
plakat - turysto szanuj z.jpeg
Nietypowa majówka z PTTK – Wspólnie posprzątajmy Fort 3 „Kruhel”!

Zarząd Oddziału PTTK im dr. M. Orłowicza w Przemyślu zaprasza wszystkich chętnych do udziału w pracach porządkowych i pielęgnacyjnych, organizowanych przez  Oddział PTTK na forcie 3 ”Kruhel” w Przemyślu.   

Przewidywany zakres prac uwzględnia wycinkę zakrzaczeń, jak również oczyszczenie terenu fortu ze zgromadzonych tam śmieci.

 

Terminy sprzątania:

1 maja o godz. 9-tej na terenie w/w fortu, 

2 maja o godz. 9-tej na terenie w/w fortu, 


Z uwagi na zmienne warunki atmosferyczne jak i duży zakres prac  następne terminy ustalane będą na bieżąco.

Szczegółowych informacji dotyczących udziału w wolontariacie jak również zakresu prac można uzyskać w Oddziale PTTK lub bezpośrednio u koordynatora prac ( Zbigniew Bilo tel. 692 011 999).

 

"Nasz Przemyśl"
Zygmunt Golczyk_wstęp.jpeg
Kierownictwo przemyskiej bezpieki

aut. Dariusz Iwaneczko, „Nasz Przemyśl”, sierpień 2010 (Nr 70)

W 1948 roku w Polsce zdominowanej przez komunistyczną Polską Partię Robotniczą nastąpiły istotne zmiany polityczne, które rozpoczęły proces monopolizowania systemu władzy. Zakończono zasadniczą część procesu, który doprowadził do rozbicia podziemia antykomunistycznego, doprowadzono do marginalizacji, a następnie faktycznego wcielenia Polskiej Partii Socjalistycznej i utworzenia Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w której prym wiedli komuniści ściśle podporządkowani Moskwie. Wreszcie rozprawiono się z jedyną legalnie działającą partią opozycyjną Polskim Stronnictwem Ludowym. Komuniści mogli zatem przystąpić do działań, które miały na celu zuniformizowanie ustroju i życia społecznego ze standardami sowieckimi. Ostrze tzw. walki klasowej zostało tym razem skierowane przeciwko polskiej wsi, którą zamierzano skolektywizować oraz przeciwko Kościołowi katolickiemu. Nowe wyzwania warunkowały.

Strefa Przedsiębiorcy i Inwestora Zainwestuj w Przemyślu | Invest in Przemyśl

Gospodarka
achievement-3408115_960_720.jpeg
Uwaga! Przedłużono termin rekrutacji pracodawców do projektu "Nowe umiejętności - nowe perspektywy"

Jak informuje Przemyska Agencja Rozwoju Regionalnego, wydłużony został termin składania przez pracodawców Wniosków o przyjęcie na staż w ramach projektu "Nowe umiejętności - nowe perspektywy".

 

Rekrutacja potrwa do dnia 10 maja 2019 r.

 

Dokumenty rekrutacyjne, w tym Wniosek o przyjęcie na staż dostępne są na stronie internetowej www.noweperspektywy.parr.pl w zakładce "Pliki do pobrania".

 

Organizator oferuje:

 • 6-miesięczne staże w pełni finansowane ze środków UE
 • wynagrodzenie do 500 zł dla opiekuna stażysty
 • opłacenie badań lekarskich oraz ubezpieczenia NNW stażysty

 

Jednocześnie PARR S.A. przypomina, iż pracodawcą przyjmującym na staż Uczestnika Projektu może być przedsiębiorca, który spełnia łącznie wszystkie następujące kryteria:

 • ma siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności na terenie województwa podkarpackiego
 • nie znajduje się w stanie likwidacji lub upadłości
 • nie został skazany prawomocnym wyrokiem za naruszenie praw pracowniczych i nie jest objęty postępowaniem wyjaśniającym w tej sprawie w okresie 365 dni przed złożeniem Wniosku o przyjęcie na staż
 • nie zalega z opłatami z tytułu zobowiązań wobec Urzędu Skarbowego oraz ZUS
 • zobowiąże się do zatrudnienia Uczestnika Projektu, po zakończeniu przez niego stażu, na okres co najmniej 3 miesięcy, na podstawie umowy o pracę, przynajmniej na ½ etatu.

 

Wniosek o przyjęcie na staż należy wypełnić komputerowo oraz złożyć osobiście lub pocztą/kurierem do Biura Projektu we wskazanym terminie.

 

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych pracodawców !!!

 

 

Biuro Projektu:

Przemyska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

ul. ks. Piotra Skargi 7/1 (pokój nr 22), 37-700 Przemyśl

tel. (16) 633 63 88, wew. 5, kom. (+48) 881 363 197

Biuro Projektu mieści się w budynku dostosowanym do osób z niepełnosprawnościami

 

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl