16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Uczczono imieniny wieszcza

Tradycyjnie w dniu 24 grudnia w sposób uroczysty uczczono imieniny Adama Mickiewicza. Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla wraz z Leszkiem Krzywoniem Naczelnikiem Wydziału Organizacyjno – Administracyjnego i Robertem Rybotyckim Naczelnikiem Wydziału Gospodarki Lokalowej uczcili pamięć wieszcza składając wiązankę okolicznościową pod jego pomnikiem na przemyskim Rynku.
Pomnik został ufundowany przez Mieszkańców Miasta z okazji sprowadzenia ciała poety na Wawel w roku 1890, odsłonięto go w roku 1898. Autorem jest rzeźbiarz Tomasz Dykas. Całość pomnika wykonana została z piaskowca. W roku 1958 z okazji 1000-lecia Przemyśla odnowiono pomniki usytuowane w Rynku Starego Miasta zarówno, Adama Mickiewicza jak i Jana III Sobieskiego. W roku 2004 po raz kolejny dokonano ponownej konserwacji obu pomników polegającej w głównej mierze na usunięciu zabrudzeń z piaskowca (w tym napisów wykonanych trudnymi do usunięcia pisakami) i wzmocnieniu struktury.


Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

JPGZłożono wiązankę okolicznościową pod Pomnikiem Adama Mickiewicza

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl