Modernizacja wielofunkcyjnego boiska przy I Liceum Ogólnokształcącym zakończona

W tym miejscu swoje pierwsze sportowe kroki stawiali m.in. Ryszard Niemiec, znany dziennikarz sportowy, czy Wiesław Langiewicz, wielokrotny reprezentant Polski w koszykówce i oczywiście całe pokolenia uczniów "Słowaka". Boisko przyszkolne przy I Liceum Ogólnokształcącym oczywiście w tamtych czasach wyglądało inaczej - najpierw miało nawierzchnię ziemno-żwirową, a potem asfaltową. Dzisiaj cała społeczność szkolna i młodzież mieszkająca w okolicy mogą się cieszyć z nowo otwartego boiska wielofunkcyjnego, uroczyście oddanego do użytku 21 czerwca br. w obecności zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów I L.O.

Projekt nosił nazwę "Sportowo-rekreacyjna strefa dla mieszkańców miasta: modernizacja wielofunkcyjnego boiska przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu" i został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Przemyśla na  2022 rok.

Płyta boiska z napisem I Liceum Ogólnokształcące

Wartość całej inwestycji wyniosła 436 270,00 zł, w tym: projekt – 10.075,00 zł, inspektor nadzoru 5.535,00 zł i roboty budowlane 420.660,00 zł. 

W trakcie prac budowlanych przeprowadzono m. in. roboty rozbiórkowe dawnej nawierzchni asfaltowej i piłkochwytów, wymieniono również odcinek istniejącej instalacji wodociągowej, powstała nowa nawierzchnia z EPDM, oznaczono pola do gier zespołowych, wykonano ogrodzenie w formie piłkochwytów o wysokości 4m z trzech stron boiska, zamontowano wyposażenie boiska (bramko – kosze, siatka wraz ze słupkami do gry w siatkówkę). Dodatkowo zasadzono krzewy wzdłuż ogrodzenia od ul. Słowackiego.

Plakat z programem uroczytości, w tle boisko

Krótka uroczystość oficjalnego otwarcia boiska wielofunkcyjnego zgromadziła społeczność szkolną i zaproszonych gości, a wśród nich zobaczyliśmy: Prezydenta Miasta Wojciecha Bakuna, Przewodniczącego Rady Miejskiej Roberta Bala, Przewodniczącego Zarządu Osiedla "Przemysława" (na jego terenie znajduje się boisko) Henryka Hawrysia, Przewodniczącego Rady Rodziców I L.O. Oni także dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi wraz z Dyrektorem Tomaszem Dziumakiem i przedstawicielem uczniów z klasy, która była najbardziej zaangażowana w promocję głosowania na ten projekt BO. 

Zaproszeni goście

Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego wspominając dawnych uzdolnionych sportowo absolwentów nawiązał do ofiarowanego parę lat temu Szkole przez Ryszarda Niemca medalu "Kalos Kaghatos", który nadaje Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego sportowcom, którzy osiągnęli też sukces poza tą dziedziną: 

Dyrektor Tomasz Dziumak w trakcie wystąpienia

- Sport to taka dziedzina, która kształtuje charakter, kształtuje ciało. Każdy z Was powinien pamiętać: żeby być dobrym lekarzem, prawnikiem, samorządowcem, wojskowym, czy nauczycielem - trzeba mieć pewne cechy charakteru, a te cechy charakteru często wykuwa się na boisku. Dlatego to boisko jest nam tak niezbędne do realizacji procesu dydaktyczno-wychowawczego. Chcemy, abyście byli tacy jak np. Ryszard Niemiec, czyli Kalos Kagatos, połączenia piękna i dobra.

Głos zabrali także Przewodniczący Rady Miejskiej Robert Bal i Prezydent Wojciech Bakun, podkreślając znaczenie Budżetu Obywatelskiego dla rozwoju inwestycji sportowych:

Prezydent Wojciech Bakun

- Jeszcze cztery lata temu tego typu inwestycja nie mogłaby być zgłoszona do Budżetu Obywatelskiego, ponieważ nasze jednostki oświatowe były wyłączone z niego. Naszym zdaniem nie do końca to realizowało ideę społecznego współdecydowania i dopiero dzięki zmianom podjętym w 2019 roku stało się to możliwe. Już widzimy kilka potrzeb, które pozwolą korzystać z tego obiektu w 100 %, a mówimy tutaj na przykład o ławkach, oświetleniu i wszystkim co ułatwi korzystanie z tego obiektu zarówno młodzieży szkolnej, jak i okolicznym mieszkańcom - powiedział Prezydenta Miasta Przemyśla. 

Jak przystało na uroczystość szkolną, na koniec zaprezentowali się uzdolnieni uczniowie. W krótkim programie wystąpiła m.in. drużyna cheerleaderek oraz para tańca towarzyskiego.

występ cheerleaderek

Tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Kategorie strony: Inwestycje
Opublikował(a): Witold Wołczyk Data publikacji: 22-06-2023 09:49 Modyfikował(a): Witold Wołczyk Data modyfikacji: 22-06-2023 09:50

Na skróty