XVIII Święto Zamku Kazimierzowskiego

Zbliża się już XVIII Święto Zamku Kazimierzowskiego, które jak zwykle odbędzie się na Wzgórzu Zamkowym oraz w samym Zamku. Czekamy na wszystkich mieszkańców w tym miejscu 24 i 25 czerwca, wstęp oczywiście wolny. Impreza odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna.

Autorski projekt Renaty Nowakowskiej Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK pod nazwą „Święto Zamku Kazimierzowskiego – Od tradycji do współczesności” osiągnął „pełnoletność”. W bieżącym roku Jubileusz 18-lecia obchodzi również PCKiN ZAMEK, instytucja, którą od tylu właśnie lat kieruje ta sama osoba – Renata Nowakowska.

Dostojny Jubilat „Święto Zamku Kazimierzowskiego” stał się już tradycją i wpisał się na stałe w kalendarz kulturalny naszego miasta. Osiemnasta edycja tej imprezy, jak wszystkie poprzednie obfitować będzie w ogromną ilość atrakcji – dla każdego.

Czynnikiem decydującym o atrakcyjności obiektów historycznych jest ich „dostępność”. Dyrektor Renata Nowakowska tworząc ten projekt brała pod uwagę badania, które jednoznacznie wskazują, iż przestrzeń historyczna to miejsce, w którym należy uwzględnić potrzeby nie tylko tego kto chce doświadczyć historii, ale i tego, któremu zależy również na rozrywce. Wpływ na liczbę gości ma więc nie tylko samo miejsce, ale również jego dostosowanie do potrzeb odwiedzających. Jak wskazują wszystkie poprzednie edycje „Święta Zamku Kazimierzowskiego” założenia były właściwe, a samo wydarzenie kulturalne stało się kanonem gatunku w naszym mieście. 

Tradycją stało się już, że podczas każdej edycji tej imprezy organizowany jest plenerowy koncert bardzo znanego artysty. Niezliczone tłumy bawiące się podczas tych występów potwierdzają słuszność doboru wykonawców. Na przemyskim wzgórzu zamkowym, w ramach Święta Zamku Kazimierzowskiego koncertowały największe sławy nie tylko polskiej estrady.

Święto Zamku Kazimierzowskiego to jednak nie tylko koncerty gwiazd. Wszyscy, którzy przyjdą w tych dniach na zamkowe wzgórze mogą liczyć na znacznie więcej atrakcji. Zgodnie z założeniami impreza ma docierać do jak najszerszego kręgu odbiorców. Ma prezentować nasze tradycje oraz historyczną tożsamość. Ma się odnosić bezpośrednio do Zamku Kazimierzowskiego jako obiektu historycznego i jednocześnie siedziby instytucji kultury. Dlatego prezentowane kolejno (czasami równocześnie w różnych miejscach) elementy programu składają się na całość, której celem jest ukazanie zamkowych obyczajów i ceremoniałów. Ten misternie przygotowywany projekt obfituje zawsze w wiele atrakcji.

Tegoroczna – obchodząca pełnoletność – XVIII edycja Święta Zamku Kazimierzowskiego trwać będzie dwa dni – 24 i 25 czerwca.

Pierwszy dzień (18.00-22.00) o podtytule „Muzy na Zamku” to między innymi tzw. część oficjalna z urodzinowym, zamkowym tortem oraz specjalnie na tę okazję napisanym wierszem, który zaprezentuje autorka Małgorzata Stec. Odbędzie się otwarcie wystawy pokonkursowej Dorocznej Nagrody im. M. Strońskiego oraz wręczenie nagród laureatom. Część muzyczna – obecna na każdej edycji tego święta – to dwa koncerty: pierwszy zespołu „Last Minute”, drugi gwiazdy wieczoru, wykonującego muzykę klasyczną i pop operową zespołu TRE VOCI. Po uniesieniach muzycznych przyjdzie czas na emocje teatralne. Dla zgromadzonych na zamkowym wzgórzu wystąpią aktorzy Teatru Formy w spektaklu „Mokosz – głosy ziemi”. Tego dnia odbędzie się także pokaz mody „Od tradycji do współczesności” przygotowany przez Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary”. Natomiast pierwszym akordem, od którego rozpoczną w tym dniu swoją symfonię zamkowe Muzy będzie wyplatanie wianków – już od godziny 17-tej.

Dzień drugi (14.30-19.00) o podtytule „Kazimierz Wielki na przemyskim Zamku” to swoista biesiada rycerska z grochówką dla wszystkich chętnych. Na dobry początek zaprezentowany zostanie spektakl „Książę i Róża – Powrót Małego Księcia na Planetę B-612” w wyk. dzieci z Przedszkola Nr 19 w Przemyślu. Na ten dzień organizatorzy przygotowali również: mini obóz rycerski, zbrojownię, zabawy szermiercze dla dzieci i młodzieży, pasowanie na rycerza, pojedynki rycerskie, warsztaty łucznicze, szycie motanek, laleczek i szmacianek. Jak każdego roku będzie kuchnia średniowieczna, stragany z rękodziełem, rzemiosłem artystycznym i gastronomią, a także konkursy i inne atrakcje.

Przez cały czas trwania Święta Zamku prezentowana będzie wystawa reprodukcji pocztówek, których tematem przewodnim jest przemyski Zamek. Fotogramy pochodzą z zasobów Archiwum Państwowego w Przemyślu.

Plakat Święta Zamku Kazimierzowskiego z wizerunkiem króla Kazimierza Wielkiego, zdjęciami artystów oraz programem wydarzenia

Opublikował(a): Witold Wołczyk Data publikacji: 07-06-2023 12:39 Modyfikował(a): Maciej Wolański Data modyfikacji: 20-06-2023 15:14

Na skróty