Roma Spring w Domu Ukraińskim w Przemyślu
Roma Spring to wydarzenie, które odbędzie się 28 maja w Domu Ukraińskim w Przemyślu. Event związany jest z Międzynarodowym Dniem Romów i Romek, który niedawno miał miejsce. Podczas całodniowych aktywności odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego, warsztat edukacyjny na temat kultury i doświadczeń społeczności romskiej żyjącej w Polsce, pokaz tańca i śpiewu, koncert oraz nauka tańca flamenco.
Wydarzenie ma charakter antydyskryminacyjny i edukacyjny – podczas spotkania organizatorzy przybliżą publiczności kulturę romską oraz otworzą dialog międzykulturowy z osobami z tej społeczności.
ROMA SPRING
Start: 28.05 godz. 12:00
Adres: Dom Ukraiński w Przemyślu, ul. Tadeusza Kościuszki 5
Organizatorzy: Fundacja w Stronę Dialogu, UNHCR, Związek Ukraińców w Polsce
Wstęp darmowy
Roma Spring program
12.00 - PRZYJAZD I POWITANIE GOŚCI - UNHCR, FUNDACJA W STRONĘ DIALOGU
12.15 - POKAZ FILMU "CHODŹ RAZ ZOBACZ JAK SIĘ KRĘCĄ TYLNE KOŁA WOZU"
Film przedstawia widziane oczyma dziecka wspomnienia Edwarda Dębickiego, założyciela Cygańskiego Teatru Muzycznego TERNO. Opowieści obejmują odległe lata wojny, dzieciństwo, życie taborowe. Bohater filmu wspomina swoją ciotkę - poetkę Bronisławę Wajs Papuszę. Jest to wzruszająca opowieść o tym, co w życiu Edwarda Dębickiego jest najważniejsze, co kocha najbardziej, czym jest dla niego muzyka. Dokument wzbogacają stare zdjęcia ukazujące fragmenty z życia taborowego jego wyjątkowej, artystycznej rodziny z
której się wywodzi oraz jego muzyka.
13.00 - WARSZTAT EDUKACYJNY NA TEMAT KULTURY TRADYCJI I DOŚWIADCZEŃ ROMÓW W POLSCE.
Rozmowa romska - jak światy Romów polskich i ukraińskich różnią się od siebie. Czym życie Roma/Romki w Polsce różni się od życia w innym kraju. Jak to życie zmienia się wraz z migracją. Sesja pytań i odpowiedzi, zapraszamy publiczność do udziału
14.00 - POCZĘSTUNEK I NETWORKING MIĘDZYKULTUROWY
15:30 - POKAZ TAŃCA I ŚPIEWU - DAWID HUCZKO Z ZESPOŁEM
16.15 - ZESPÓŁ ROMANCA - KONCERT I NAUKA TAŃCA
Wszyscy, którzy wybiorą się w „Muzyczną podróż – Gipsy Kings”, zyskają niepowtarzalną szansę obcowania z fenomenalną muzyką hiszpańskich Gitanos. Będziemy uczyć się śpiewać, grać na instrumentach charakterystycznych dla muzyki flamenco (m.in. kastaniety, cajon, bongosy), uczyć się technik wybijania rytmu (palmas, zapateado) oraz wymieniać inspiracjami i doświadczeniami.
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 25-05-2023 13:05