4 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

30 lat przyjaźni Przemyśla z Paderborn - fotorelacja

Jubileusze podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Przemyślem i Paderborn, to zawsze wielkie wydarzenie dla społeczności naszych miast. Niezwykłe przyjaźnie - te pomiędzy władzami obydwóch miast, jak te indywidualne, wynikające z bardzo częstych kontaktów - to znak rozpoznawczy tej współpracy. Przez trzy dni, od 12 do 14 maja w Przemyślu świętowaliśmy Jubileusz 30-lecia partnerstwa Przemyśl - Paderborn. Oficjalna umowa o współpracy między naszymi miastami została podpisana 14 maja 1993 r. 

Wśród członków oficjalnej delegacji z Paderborn znalazł się oczywiście Burmistrz Michael Dreier, Stefanie Friemuth z Organizacji Maltańczyków, burmistrzowie, merowie i przedstawiciele innych miast partnerskich Przemyśla, czyli Truskawca, Mościsk, Kamieńca Podolskiego, Humennego, członkowie Freundkreis Paderborn-Przemyśl oraz wielu innych zaproszonych gości. Główne wydarzenia święta partnerstwa odbyły się w majową sobotę i niedzielę. 

W sobotnie przedpołudnie 13 maja odbyło się oficjalne spotkanie w sali narad Urzędu Miejskiego, gdzie w obecności Konsul Niemiec Dagmar Hillebrand (pochodzącej zresztą właśnie z Paderborn) Burmistrz Paderborn Michael Dreier otrzymał z rąk Prezydenta Miasta Wojciecha Bakuna oraz Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Marcina Kowalskiego odznaczenie "Zasłużony dla Miasta Przemyśla". Pamiątkowe grawertony z podziękowaniami otrzymali Prezesi Towarzystwa Przyjaciół Przemyśl/Paderborn Leszek Krzywoń i Paderborn/Przemyśl Janusz Bugaj. Przez cały czas spotkania uczestnikom towarzyszył pokaz slajdów zdjęć z 30 lat współpracy i wspomnienia. 

Paderborn-140.jpeg

 

Paderborn-241.jpeg

Niezwykle ważnym tematem poruszanym we wszystkich wystąpieniach była pomoc jakiej udzielał Przemyśl, jego mieszkańcy i wolontariusze z całego świata przez ostatni rok uchodźcom z Ukrainy. W tym kontekście nie sposób zapomnieć o roli władz i mieszkańców Paderborn, o pomocy materialnej, sprzętowej i finansowej, którą otrzymaliśmy od naszych partnerów z Niemiec. W dniu Jubileuszu nasi goście odwiedzili więc Miejski Zakład Komunikacji, nowo powstałe Centrum Pomocy Humanitarnej Bilana, a także wyremontowany hotel przy Przemyskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, który będzie pełnił funkcję schronienia dłuższego niż kilkudniowe dla uciekających z Ukrainy. To tutaj zostały ulokowane pieniądze zebrane przez darczyńców indywidualnych i instytucje z Paderborn - wyremontowany za nie został dach budynku.

Paderborn-318.jpeg

 

Paderborn-342.jpeg

Wieczorem delegacje wzięły udział w koncercie jubileuszowym w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego, z udziałem polskich i niemieckich muzyków, zwiedzili również Podziemną Trasę Turystyczną. 

Drugi dzień wspólnego świętowania rozpoczęła Msza święta w intencji naszych miasta w kościele oo. Franciszkanów, po którym goście  w towarzystwie m.in. Prezydenta Miasta zwiedzali Przemyśl. Ten dzień i całe wydarzenie zakończyła impreza plenerowa na Wzgórzu Zamkowym, gdzie spacerujący mogli spróbować specjałów z Paderborn, a także zobaczyć wystawę jeszcze gorących fotografii z naszego miasta partnerskiego, gdzie tydzień wcześniej gościła grupa ukraińskich i polskich fotografików kierowana przez przemyskiego fotografa Jacka Szwica. Oczywiście punktem kulminacyjnym było wspólne krojenie Przez Burmistrza Dreiera oraz Prezydenta Bakuna tortu jubileuszowego, który trafił w ręce licznie zgromadzonych mieszkańców Przemyśla. W trakcie pikniku zbierane były datki na rzecz Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. 

30_lat_P_P_18.jpeg

 

30_lat_P_P_21.jpeg

Cały wieczór biesiadującym umilała muzyka zespołów z Polski i z Niemiec: Filc, Illuzer, Matthias Lüke & Lukas Hoffmann, Zespół Pieśni i Tańca PRZEMYŚL, Zespół Last Minute, Studio Tańca Chillout, Zespół XYZ, Zespół Wokalny „Szarotki” z 5 batalionu strzelców podhalańskich.

PP-4.jpeg

 

PP_8.jpeg

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

zdjęcia: Kamil Krukiewicz, Tomasz Beliński

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 17-05-2023 11:31
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 17-05-2023 11:47