6 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Mundurowi przeszkolą mieszkańców z obsługi AED

Dowódca 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej Pan płk Daniel Błotko wraz z Komendantem Straży Miejskiej Panem Janem Geneją oraz Dyrektorem NZOZ „Paramedyk” Panem Bartoszem Wajstuchem zapraszają wszystkich Przemyślan, młodzież szkolną i każdą osobę chętną na szkolenie z zakresu obsługi AED – (Automated External Defibrillator) - Automatycznego Zewnętrznego Defibrylatora.

Na terenie miasta istnieje sieć 30 automatycznych defibrylatorów. Urządzeń, które są niezwykle pomocne w ratowaniu ludzkiego życia w przypadku zatrzymania akcji serca. Sieć została utworzona wg. pomysłu Pana Rafała Kijanki Dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu w ramach budżetu obywatelskiego.

Szkolenia odbędą się od 23 do 25 maja br. w trzech lokalizacjach na terenie miasta Przemyśla. 23 maja Rynek Starego miasta w godzinach 10.00-15.00, 24 maja pl. Pileckiego (w rejonie przystanków MZK) w godzinach 13.00-15.00 oraz 25 maja ul. 3-go maja (DH. Szpak) w godzinach 13.00-15.00.

Plakat AED2_ver5.jpeg

Defibrylator AED jest urządzeniem, które w bezpieczny dla ratownika i osoby poszkodowanej sposób prowadzi krok po kroku za pomocą poleceń głosowych i wizualnych przez przebieg akcji ratowniczej, podając impuls elektryczny. Został skonstruowany tak, by w odróżnieniu od defibrylatora szpitalnego służyć w warunkach zewnętrznych, w miejscach publicznych, takich jak instytucje, urzędy czy też ośrodki sportowe. Jednocześnie, ze względu na poręczny rozmiar nadaje się doskonale, jako wyposażenie służb ratowniczych (GOPR, WOPR) czy też straży miejskiej i policji. Jego ideą jest więc łatwy i publiczny dostęp i prostota w obsłudze, tak by użyć go mógł każdy, nawet osoba nieprzeszkolona medycznie.

Źródło: 20 PBOT, hsmedical.pl

Opublikował: Maciej Szeremeta | Data publikacji: 15-05-2023 13:04
Modyfikował: Maciej Szeremeta | Data modyfikacji: 17-05-2023 07:47