10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

2. edycja konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”

Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki zapraszają uczniów klas 4-7 szkół podstawowych i ich nauczycieli do udziału w 2. edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie drzewa genealogicznego swojej rodziny.

logobezkorzeni.jpeg
Druga edycja konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” nawiązuje do ubiegłorocznej, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i została bardzo pozytywnie odebrana zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. Konkurs zaowocował wartościowymi pracami „młodych genealogów” oraz mocą pozytywnych emocji, związanych z odkrywaniem swoich korzeni.

Założeniem konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” jest nie tylko zainteresowanie młodych ludzi tematyką poszukiwań genealogicznych i archiwalnych, ale również kulturą i historią społeczności lokalnej, regionalnej, narodu i państwa oraz uwrażliwienie na kultywowanie pamięci i szacunek dla przeszłości. Projekt ma wpływ nie tylko na zwiększenie świadomości przynależności społecznej, lecz również na polepszenie relacji rodzinnych. Jak opowiadali uczestnicy pierwszej edycji – zamiast „grać w gry na komputerze”, z zafascynowaniem słuchali opowieści babć i dziadków.

Możliwość uczestnictwa w konkursie została w tym roku rozszerzona na uczniów z klas 4-7 szkół podstawowych. Skierowanie projektu do większego grona odbiorców pozwoli na zainteresowanie jego tematyką większą grupę młodzieży. Uczestnicy konkursu będą mieli za zadanie stworzenie drzewa genealogicznego i opisanie dziejów swojej rodziny na podstawie m.in. rozmów (wywiadów) z bliskimi oraz informacji, dokumentów i zdjęć znalezionych w archiwum rodzinnym i w Archiwach Państwowych.

Grafika promująca konkurs - rysunkowe twarze i podstawowe informacje o konkursie
KONKURS GENEALOGICZNY
2 EDYCJA
dla uczniów klas 4-7
szkół podstawowych
STWÓRZ SWOJE DRZEWO
GENEALOGICZNE I WYGRAJ
ATRAKCYJNE NAGRODY
DLA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI
Więcej na:
archiwarodzinne.gov.pl
gov.pl/web/edukacja-i-nauka
SKŁADANIE PRAC DO 4 MAJA 2023
BEZ KORZENI 
NIE ZA AKWITNIESZ
WIELKA I MAŁA
OJCZYZNA
ARCHIWA PAŃSTWOWE
Ministerstwo Edukacji i Nauki

Prace konkursowe można nadsyłać za pomocą formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie konkursu (archiwarodzinne.gov.pl) do 4 maja 2023 r.

Szczegóły konkursu: https://archiwarodzinne.gov.pl/konkurs

Udział w konkursie „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” jest nie tylko dobrą zabawą, ale również wspaniałym przykładem na to, że historia zarówno tych małych ojczyzn (wsi, miast i miasteczek), jak i naszej wspólnej ojczyzny – jednoczy całe rodziny.

Konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” to wspólny projekt Archiwów Państwowych oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. Tegoroczna edycja jest realizowana jako projekt strategiczny państwowej sieci archiwalnej, kierowany przez Archiwum Państwowe w Łodzi.

 

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 20-03-2023 14:05
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 20-03-2023 14:05